Województwo Małopolskie już po raz piętnasty koordynuje Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ŚTP) w Małopolsce. W ramach tygodniowego cyklu wydarzeń organizowanych w ramach ŚTP, mieszkańcy Małopolski będą mogli uczestniczyć w warsztatach, prelekcjach, grach, spotkaniach z przedsiębiorcami czy indywidualnych konsultacjach. W programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce znajdziesz wiele wydarzeń, przygotowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.
Tydzień dla przedsiębiorczości
Głównym celem ŚTP jest promowanie świadomego rozwoju, postaw przedsiębiorczych i kreatywnych, inspirowanie do podejmowania inicjatyw biznesowych czy zakładania i rozwijania własnego biznesu. To wyjątkowa okazja aby skorzystać ze wsparcia i bogatej wiedzy ekspertów oraz doświadczonych praktyków biznesu – ocenia marszałek Łukasz Smółka.
Globalne święto przedsiębiorczości zaplanowano w tym roku dniach od 18 do 24 listopada. W małopolskim programie znajdzie się ponad 180 wydarzeń organizowanych przez 42 instytucje partnerskie, a odbędą się w one w 22 miejscowościach regionu, tj. w Krakowie, Andrychowie, Balicach, Bochni, Brzesku, Brzeszczach, Chrzanowie, Dąbrowie Tarnowskiej, Michałowicach, Modlniczce, Myślenicach, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Skawinie, Tarnowie, Trzcianie, Trzebini, Tuchowie, Wadowicach, Wielogłowach, Więcławicach Starych i Zatorze.
Na świecie i w całej Polsce
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week) to międzynarodowe święto ludzi zainteresowanych przedsiębiorczością. Rokrocznie w listopadzie ŚTP dociera na całym świecie do milionów ludzi poprzez lokalne, krajowe i globalne wydarzenia. Fenomen inicjatywy polega na tym, że aktywizuje i inspiruje do działania społeczności w ok. 200 krajach. Uczestnicy przedsięwzięcia na całym świecie spotykają się z przedsiębiorcami, przedstawicielami instytucji wspierających biznes, pracownikami instytucji publicznych, dzielących się ekspercką wiedzą i zdobytym doświadczeniem.
Polska jest jednym z krajów, które od początku były zaangażowane w tę globalną inicjatywę. W ciągu ostatnich kilku lat udało się wypracować model współpracy, dzięki któremu Tydzień Przedsiębiorczości w Polsce jest jednym z największych na świecie. W inicjatywie uczestniczą tradycyjnie wszystkie województwa. Ogólnopolskim koordynatorem ŚTP jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.
Współpraca partnerska
Rokrocznie koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) w naszym regionie jest Województwo Małopolskie. Realizacja przedsięwzięcia w tak szerokiej formule jest możliwa dzięki współpracy z instytucjami partnerskimi z regionu.
Program ŚTP w Małopolsce 2024 współtworzą:
Województwo Małopolskie – Koordynator, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Krakowie, Centrum Transferu Technologii – Politechnika Krakowska, DGpromo Małgorzata Dadok-Grabska, Fundacja Centrum Perspektyw, Fundacja Horyzont 360, Fundacja Inteligentna Małopolska – FabLab Małopolska, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego MISTiA, Gminny Inkubator Przedsiębiorczości im. Kornela Morawieckiego Solidarności Walczącej, hearts&heads, Izba Przemysłowo-Handlowa w Krakowie, Katarzyna Bień, Katarzyna Pichór ProPerspective, Małopolska Agencja Rozwoju Edukacji, Przedsiębiorczości i Innowacji sp. z o.o., Małopolski Instytut Kultury, Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego, Powiatowy Urząd Pracy w Bochni, Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku, Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie, Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach, Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu, Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie, Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Małopolsce, Stowarzyszenie Metropolia Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa – Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji, Punkt Obsługi Przedsiębiorcy, Urząd Statystyczny w Krakowie, Wielozawodowy Zespół Szkół im. rtm. Witolda Pileckiego w Zatorze, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Krakowie, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie, 10a (Zalass Consulting sp. z o.o.).
Program Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce
W programie ŚTP w Małopolsce 2024 znaleźć będzie można szeroki wachlarz aktywności, takich jak: szkolenia, seminaria, spotkania z przedsiębiorcami, warsztaty, konferencje, gry. Będzie można posłuchać i porozmawiać m.in. jak rozpocząć przygodę z biznesem, co warto wiedzieć i sprawdzić zanim otworzy się firmę, jak optymalizować koszty, jaką formę prowadzenia działalności czy opodatkowania wybrać, jakie są źródła dofinansowania firmy na otwarcie bądź rozwój. Nie zabraknie wydarzeń w temacie budowania marki, metod pozyskiwania klientów, nowych technologii i sztucznej inteligencji w biznesie.
Uczestnictwo w wydarzeniu
Aby wziąć udział w którymś z wydarzeń należy skorzystać z wyszukiwarki wydarzeń znajdujących się na stronie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce. Zachęcamy również do polubienia profilu na Facebooku.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a na część z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Inauguracja podczas Spotkania Młodego Biznesu
Wydarzeniem oficjalnie inaugurującym to największe Święto Przedsiębiorczości w Małopolskie jest Spotkanie Młodego Biznesu, które odbędzie się w tym roku pod hasłem „AI w Biznesie" 18 listopada 2024 r. o godz. 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 w Krakowie.
Podczas wydarzenia prelegenci podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą ekspercką w temacie wykorzystania AI w biznesie, powiedzą jaki wpływ mają technologie cyfrowe na strategie biznesowe w organizacji, w jaki sposób można je wykorzystać, aby skutecznie rozwijać swoją działalność.
W roli prelegentów zaprezentują się Andrzej Horoch, współwłaściciel Connected Realities, Katarzyna Olejniczak, Szef Produktu, Noa Tech Sp. z o.o. oraz Adrian Gamoń, właściciel adriangamon.com - strateg marki i trener LinkedIn.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, wymagania będzie rejestracja przez formularz.