Zgodnie z ustawą o służbie zastępczej - Dz. U. Nr 223 z 2003 r., poz. 2217 z późn. zm. - odbywanie służby zastępczej uznaje się za spełnienie powszechnego obowiązku obrony RP w zakresie służby wojskowej.
Poborowi przeznaczeni do zasadniczej służby wojskowej albo przeszkolenia wojskowego mogą ze względu na przekonania religijne albo wyznawane zasady moralne występować do Komisji Wojewódzkiej ds. Służby Zastępczej w Krakowie (za pośrednictwem Wojskowej Komendy Uzupełnień) z pisemnymi wnioskami o skierowanie ich do odbycia służby zastępczej.
Poborowych, których wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie, kieruje do odbycia służby zastępczej dyrektor wojewódzkiego urzędu pracy, który zawiera ze wskazanymi przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej pracodawcami umowy o wykonanie pracy przez poborowych skierowanych do odbycia u nich służby zastępczej.
Służba zastępcza polega na wykonywaniu prac na rzecz:
- ochrony środowiska,
- służby zdrowia,
- pomocy społecznej,
- ochrony przeciwpożarowej,
- opieki nad osobami niepełnosprawnymi albo bezdomnymi,
- administracji publicznej,
- wymiaru sprawiedliwości.
Służbę zastępczą odbywa się w państwowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych, publicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz w organizacjach pożytku publicznego.
Komunikat w sprawie zwolnienia z odbywania służby zastępczej z dniem 30 grudnia 2009 r.
W dniu 30 grudnia 2009 r. wchodzi w życie art. 21 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 161, poz. 1278).
Zgodnie z art. 21 w/wym. ustawy z dniem 30 grudnia 2009 r. osoby odbywające służbę zastępczą zwalnia się z tej służby. Wyżej wymienione osoby z dniem zwolnienia ze służby zastępczej, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy.