Mikropoświadczenia - dokumenty potwierdzające konkretną wiedzę, umiejętności i kompetencje, były tematem marcowego Poranka Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Kształcenia Ustawicznego (MPKU). Uczestników przywitał Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (WUP w Krakowie) Michał Kądziołka.
Spotkanie poprowadzili eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych – Państwowego Instytutu Badawczego (IBE-PIB): dr Wojciech Gola oraz Martyna Leciejewicz. Omówili pilotażowe wdrożenie i perspektywę rozwoju mikropoświadczeń
Czym są mikropoświadczenia?
Początkiem mikropoświadczeń były cyfrowe poświadczenia, które wywodziły się od odznak cyfrowych, tworzonych od 2011 roku. Mikropoświadczenia są używane do potwierdzania osiągnięć, przykładowo: udziału w wolontariacie czy zawodach sportowych. Potwierdzają konkretną wiedzę, umiejętności i kompetencje.
O projekcie pilotażowym
Projekt „Mikropoświadczenia – pilotaż nowego rozwiązania wspierającego uczenie się przez całe życie” jest realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych – Państwow Instytut Badawczy. Zakłada określenie i stworzenie standardów funkcjonowania mikropoświadczeń, a następnie ich pilotaż. Efektem miało być opracowanie rekomendacji dotyczących wdrożenia systemu mikropoświadczeń w politykach publicznych. Projekt ma na celu wypracowanie pierwszego w Polsce ekosystemu mikropoświadczeń i platformy. Pozwoli to wydawać, a z drugiej strony zdobywać wiarygodne, rozpoznawalne i uznawane mikropoświadczenia.
Realizujący projekt opracowali standard Mikropoświadczenia. Obejmuje on:
- informacje ogólne,
- wydawcę,
- szczegółowy opis Mikropoświadczenia,
- aktywność edukacyjną.
W pilotażu biorą udział firmy szkoleniowe, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i uczelnie. W ramach pilotażu firmy testują różne użyteczności mikropoświadczeń jako okazji i motywacji do rozwoju pracowników. Pracownicy IBE – PIB opracowali polską platformę „Odznaka +”. To pierwsza aplikacja umożliwiająca obsługę cyfrowych poświadczeń. Aplikacja pozwala na gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie mikropoświadczeń zgodnych z popularnymi standardami technologicznymi.
Wnioski ze spotkania
- Mikropoświadczenia to innowacyjne narzędzie, które wspiera ideę Lifelong Learning, umożliwiając tworzenie indywidualnych ścieżek rozwoju zawodowego. Mikropoświadczenia nie są substytutem tradycyjnych kwalifikacji, lecz ich komplementarną częścią. Mogą stanowić cenne uzupełnienie systemu kwalifikacji.
- Przy wdrażaniu mikropoświadczeń kluczowe jest zapewnienie ich wysokiej jakości i wiarygodności, co może być możliwe do osiągnięcia poprzez standard MSUES.