Pierwszy w tym roku Poranek Partnerski Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Kształcenia Ustawicznego (MPKU) odbył się pod hasłem: „Mapowanie projektów w obszarze cyfryzacji”. Spotkanie zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej (UKEN) oraz Regionalnym Centrum Eksperckim Edukacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (RCE Polska Południowa). Partnerów MPKU przywitał Michał Kądziołka, Wicedyrektor WUP w Krakowie. Spotkanie moderowała Edyta Klimowska–Bobula, kierownik Zespołu Koordynacji Uczenia się Dorosłych w WUP w Krakowie.
Celem spotkania było podzielenie się doświadczeniami z realizacji projektów realizowanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w nauczaniu. Uczestnicy zauważyli potrzebę zmapowania wniosków z realizacji projektów. Posłuży to wykorzystaniu efektów, produktów i narzędzi wypracowanych w ramach projektów oraz umożliwi ich transfer na inne dziedziny.
Projekty realizowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii
Pracownicy naukowi Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej : dr hab. Krzysztof Gurba, prof. UKEN, dr Monika Noviello oraz dr Katarzyna Zielińska, przybliżyli metodologię MAKER, wykorzystywaną w projektach. Omówili dwa przykłady:
- MakeMyFuture – projekt obejmował analizę 15 profili zawodowych, z których 4 zostały poddane szczegółowemu badaniu. Celem było opracowanie ścieżki szkoleniowej, a następnie udostępnienie jej w formie masowego otwartego kursu online - MOOK. Kursy trwają około 36 godzin, adresowane są głównie do uczniów oraz nauczycieli szkół zawodowych.
- MakeUIn – projekt skierowany do nauczycieli szkół podstawowych i edukatorów, mający na celu wspieranie i rozwój inkluzyjnego środowiska w szkołach podstawowych. Działa na rzecz dzieci oraz środowisk doświadczających trudności, zapewniając odpowiednie metody nauczania i angażowanie uczniów oraz rodziców w proces edukacji. Projekt promuje także międzynawową współpracę między szkołami oraz wspiera różnorodność kulturową.
Projekt ERASMUS+ i cyfryzacja nauczania chemii
W dalszej części spotkania dr hab. Marek Frankowicz z Uniwerystetu Jagiellońskiego (RCE Polska Południowa) zaprezentował rezultaty projektu ERASMUS+ „Wsparcie cyfrowe w nauczaniu chemii” (skrót: DISTINCT), którego głównym celem jest wsparcie cyfryzacji kształcenia na europejskich wydziałach chemicznych. W ramach projektu powstało: repozytorium materiałów, baza dobrych praktyk, przewodnik, rekomendacje oraz wspólnota praktyków – DISTINCT Community of Practice.
Wnioski ze spotkania:
- Niezbędne jest monitorowanie efektów realizacji projektów.
- Kluczowe znaczenie ma ścieżka upowszechniania wyników, w tym za pomocą mediów społecznościowych, którą przewiduje się w każdym projekcie.
- Istnieje problem braku ogólnodostępnej informacji na temat planowanych projektów, co prowadzi do ich powielania.
- Potrzebna jest partnerska współpraca w zakresie metodologii mapowania projektów, w tym adekwatnego indeksowania informacji.
- Konieczne jest wypracowanie rozwiązań, które pozwolą pogodzić różne potrzeby: zachowanie przewagi konkurencyjnej w procesie ubiegania się o dofinansowanie oraz transparentne badanie potrzeb w zakresie realizacji projektów i informowanie o planowanych działaniach.
Spotkanie przyczyniło się do wymiany cennych doświadczeń oraz deklaracji i potwierdzenia gotowości do tworzenia inteligentnej bazy projektów, która będzie gromadzić i udostępniać rozwiązania po projektach z zakresu kompetencji cyfrowych.