Dobre samopoczucie pracowników wpływa na efektywność firmy. Jak pokazują statystyki, w pracy spędzamy 1/3 dnia. Powinniśmy więc czuć się tu dobrze, a w przerwie mieć gdzie odpocząć i spokojnie zjeść posiłek. Do tego większość sytuacji stresowych w naszym życiu wiąże się z pracą. Stres i ciągłe napięcie mają zły wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, a co za tym idzie – na jakość pracy. Dlatego kluczową kwestią jest stworzenie pracownikom przyjaznego środowiska pracy, w którym każdy będzie czuł się zadowolony z tego, co robi.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Heath Organisation) zdrowe miejsce pracy to przestrzeń, w której pracownicy i menedżerowie współpracują i doskonalą się, dbając o zdrowie, bezpieczeństwo, dobrą atmosferę oraz zrównoważony rozwój kadry.
Budowanie przyjaznego środowiska pracy jest jednym z elementów zarządzania różnorodnością pracowników, łatwym do zastosowania w każdej firmie. Warto zacząć od remontu jadalni czy szatni albo stworzenia pokoju odpoczynku. Już takie proste rozwiązania poprawiają samopoczucie pracowników. Dają im sygnał, że pracodawca o nich dba.
W kolejnym kroku firma może zainwestować w wydarzenia i gry motywacyjne służące integracji i budowaniu więzi w zespołach, a także umożliwić pracownikom korzystanie z usług związanych z aktywnym spędzaniem czasu, na przykład refundując im koszty karnetów sportowych czy usług trenera sportowego.
Dbanie o dobrostan pracowników to również zapewnienie im dostępu do usług z zakresu profilaktyki zdrowotnej czy związanych z propagowaniem zdrowego i aktywnego stylu życia oraz zdrowia psychicznego, na przykład porad dietetycznych, psychologicznych, fizjoterapeutycznych.
W badaniu przeprowadzonym przez Mind.org.uk, aż 60% pracowników stwierdziło, że czują się bardziej zmotywowani i chętniej polecą swoją organizację, jeśli pracodawca aktywnie wspiera ich dobre samopoczucie psychiczne. Wynika z tego, że budując przyjazne miejsce pracy można poprawić zaangażowanie i wydajność pracowników, a także zwiększyć szanse na zatrzymanie lub pozyskanie talentów. Z drugiej strony pracownicy, którzy czują się dobrze w środowisku pracy, są mniej podatni na stres, wypalenie zawodowe i konflikty.
Mali i średni przedsiębiorcy z Małopolski mogą wdrażać u siebie rozwiązania służące budowaniu przyjaznego środowiska pracy dzięki wsparciu projektu „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy". Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oferuje w nim doradztwo strategiczne, doradztwo HR, 63 000 zł grantu oraz szkolenia. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich firma może zaplanować i wprowadzić u siebie rozwiązania, które usprawnią zarządzanie różnorodnością pracowników.
Część grantu mogliśmy przeznaczyć na działania związane z budowaniem przyjaznego środowiska pracy, integrowaniem pracowników. Wcześniej nie było u nas takiej tradycji. (…) Kiedy pojawiła się możliwość zrobienia czegoś razem po pracy – na początku większość zespołu zareagowała z rezerwą. W końcu nie znamy się zbyt dobrze (…). Tyle że w pracy spędzamy niemal połowę czasu, warto więc poznać się bliżej. Byliśmy w Studiu VR (…). Potem poszliśmy całym zespołem na pizzę. Planujemy wspólne wyjście do teatru i udział w warsztatach, podczas których będziemy robili budy dla psów ze schroniska. Myślę, że złapaliśmy bakcyla. Po projekcie na pewno będziemy kontynuowali tego typu działania. Pracownicy często o tym rozmawiają, wspominają wspólne wyjście, planują kolejne. Miło na to patrzeć.
Renata Wiśniewska, Prezes Zarządu Centrum Medycznego Maszachaba sp. z o.o. w Krakowie, które uczestniczy w projekcie „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy"
Zobacz, jak inni uczestnicy projektu tworzą w swoich firmach przyjazne miejsca pracy. Obejrzyj film.
Posłuchaj też podcastu na ten temat.
Projekt „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy", realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, instytucję Województwa Małopolskiego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 – 2027, Priorytet 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.7 Wsparcie na rzecz zarządzania różnorodnością u pracodawców, Typ A: opracowanie oraz wdrożenie kompleksowych narzędzi w celu umożliwienia elastycznego reagowania na zmiany zachodzące na rynku pracy i utrzymanie pracowników, jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.