W interesie pracodawcy jest, aby jego pracownicy byli zdrowi. Ich nieobecności spowodowane chorobami niekorzystnie wpływają na ciągłość funkcjonowania firm. Do tego zły stan zdrowia to jedna z głównych przyczyn tego, że pracownicy osiągając wiek emerytalny, kończą pracę. Duży odsetek osób biernych zawodowo również skarży się na dolegliwości, które uniemożliwiają im podjęcie pracy.
W tej sytuacji warto, aby pracodawca zadbał o zdrowie i kondycję fizyczną pracowników, poprawiając warunki ich pracy. W pierwszej kolejności powinien przystosować narzędzia, maszyny i całe środowisko pracy do anatomicznych i psychofizycznych możliwości pracowników. Dzięki temu osoby pracujące na konkretnych stanowiskach będą bardziej wydajne i zachowają dobry stan zdrowia.
Ergonomiczne rozwiązania – bo o nich tu mowa – są jednym z elementów zarządzania różnorodnością pracowników. Pozwalają wydłużyć ich aktywność zawodową, a także zwiększyć ich efektywność, dzięki ograniczeniu ryzyka chorób zawodowych i wypadków przy pracy.
Przykłady rozwiązań ergonomicznych:
- krzesła i stoły robocze,
- bramy automatyczne,
- paletowe wózki elektryczne,
- panele akustyczne,
- nagrzewnice,
- dmuchawy do liści,
- maty antyzmęczeniowe,
- podnośniki elektryczne.
Jak widać, poprawa warunków pracy nie zawsze oznacza wprowadzenie w firmie zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Nierzadko nawet proste urządzenia mogą ułatwić pracownikom wykonywanie codziennych obowiązków.
Korzyści wynikające ze stosowania ergonomicznych rozwiązań to między innymi:
- mniejsze obciążenia dla organizmów pracowników,
- spadek zmęczenia pracowników,
- ograniczenie nieobecności związanych z chorobami,
- większa wydajność pracowników,
- wzrost motywacji kadry,
- dłuższa aktywność zawodowa.
Mali i średni przedsiębiorcy z Małopolski mogą wdrażać u siebie rozwiązania poprawiające warunki pracy dzięki wsparciu projektu „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy". Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oferuje w nim doradztwo strategiczne, doradztwo HR, 63 000 zł grantu oraz szkolenia. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich firma może zaplanować i wprowadzić u siebie rozwiązania, które usprawnią zarządzanie różnorodnością pracowników.
Zależało mi na modernizacji oświetlenia na hali produkcyjnej. Praca tam wymaga dużej precyzji, dlatego pracownicy powinni być skoncentrowani i wypoczęci. Bez wysokiej jakości oświetlenia stanowisk pracy nie uda się tego osiągnąć. Halę produkcyjną rozbudowywaliśmy wielokrotnie. Nie ma tam teraz jednolitego oświetlenia, a natężenie światła jest niewystarczające. W efekcie pracownicy skarżą się na bóle głowy, mają problemy z koncentracją, spada ich wydajność, a po całym dniu pracy są przemęczeni. To jedno z głównych obciążeń w części produkcyjnej firmy, które chciałem wyeliminować. Potwierdził to audyt ergonomiczny, który zleciliśmy w projekcie, przygotowując się do poprawy warunków pracy na poszczególnych stanowiskach. Inwestycja ta ma dla mnie charakter strategiczny, biorąc pod uwagę, że chcę wprowadzić dwuzmianowy system pracy na hali.
Piotr Niedbała, właściciel Firmy Budowlano-Montażowej OMNIBUS, która bierze udział w projekcie „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy"
Zobacz, jak inni uczestnicy projektu poprawiają warunki pracy w swoich firmach. Obejrzyj filmy:
Posłuchaj też podcastu na ten temat.
Projekt „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy", realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, instytucję Województwa Małopolskiego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 – 2027, Priorytet 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.7 Wsparcie na rzecz zarządzania różnorodnością u pracodawców, Typ A: opracowanie oraz wdrożenie kompleksowych narzędzi w celu umożliwienia elastycznego reagowania na zmiany zachodzące na rynku pracy i utrzymanie pracowników, jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.