Ogłoszenie o naborze na Partnera Społecznego będącego organizacją pozarządową do opracowania i realizacji Projektu Partnerskiego w ramach Programu Krajowego Fundusz Azylu Migracji i Integracji 2021-2027, celu szczegółowego nr 2 (CS2) Legalna migracja i integracja, dofinansowanego z Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI)
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie ogłasza konkurs na Partnera Społecznego będącego organizacją pozarządową do opracowania i po uzyskaniu dofinansowania realizacji projektu pod nazwą roboczą „Małopolska Integracja FAMI".
Konkurs prowadzony zgodnie ze sposobem wyboru określonym w informacji na temat naboru FAMI.02.01-IZ.00-002/24, z zapisami art. 39 ust. 2-6 Ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 roku o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. 2022 poz. 1079), zwanej dalej „Ustawą".
Celem niniejszego konkursu jest wyłonienie Partnera Społecznego na rzecz utworzenia partnerstwa do opracowania i po uzyskaniu dofinansowania wspólnej realizacji Projektu pn. roboczą Projektu „Małopolska Integracja FAMI". W ramach partnerstwa podjęte będą wspólne działania związane z przygotowaniem i po uzyskaniu dofinansowania realizacją Projektu w sposób umożliwiający sprawne i efektywne osiągnięcie jego celu.
Przewidywany okres realizacji Projektu to: 1.01.2025 r. – do maksymalnie 30.06.2029 r. (termin realizacji projektu może ulec skróceniu w zależności od harmonogramu realizacji zadań).
Głównym zadaniem Projektu jest rozwój sieci Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC), utworzonych w ramach komplementarnego projektu pn. Żyj i pracuj w Małopolsce (etap 1) realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, poszerzenie oferty CIC, działających w oparciu o formułę One-Stop-Shop oraz realizacja działań wspierających proces integracji cudzoziemców w Małopolsce.
Beneficjentem Projektu przygotowanego w ramach konkursu będzie Województwo Małopolskie, natomiast realizatorem Projektu – Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie (dalej WUP w Krakowie), który będzie również Liderem projektu. W Projekcie jako Partner bierze udział również Wojewoda/ Małopolski Urząd Wojewódzki, którego zadaniem jest zapewnienia personelu punktu informacyjno-doradczego w siedzibie CIC w zakresie informowania cudzoziemców lub ich pełnomocników o zasadach i procedurach legalizacji pobytu, statusie wniosków o legalizację pobytu oraz wsparcie w przygotowaniu do złożenia wniosku oraz jego uzupełnień.
Do konkursu mogą przystąpić podmioty, które do dnia składania oferty wykażą się posiadają udokumentowane doświadczenie w zakresie wsparcia migrantów minimum 24 miesiące w ciągu ostatnich 5 lat i które nie podlegają wykluczeniu z ubiegania się o dofinansowanie na podstawie art. 207 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 z póź. zm.), z zastrzeżeniem art. 207 ust. 7 tej Ustawy i przedłożą wszystkie dokumenty wskazane w regulaminie konkursu.
Kandydaci muszą spełniać poniższe kryteria:
- Partner jest organizacją pozarządową i podmiotem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, 2, 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2023, poz. 571),
- posiadają udokumentowane doświadczenie w zakresie wsparcia migrantów na terenie co najmniej 3 z 5 subregionów województwa małopolskiego,
- Partner posiada udokumentowane doświadczenie w pracy z migrantami z co najmniej 5 grup migracyjnych (narodowościowych) istotnych w skali kraju (obywatele państw: Ukraina, Białoruś, Gruzja, Rosja, Indie, Wietnam, Turcja, Mołdawia, Uzbekistan) lub województwa małopolskiego (obywatele państw: Ukraina, Białoruś, Gruzja, Indie, Rosja, Turcja). Potwierdzenie wymaganego doświadczenia organizacji pozarządowej w dostępie do społeczności migrantów powinno być udokumentowane (z podziałem na główne grupy narodowościowe (beneficjenci konsultacji, uczestnicy szkoleń, kursów itp.)); dokumenty potwierdzające wymóg muszą zostać złożone z ofertą,
- potencjalni Partnerzy realizujący działania na rzecz dzieci mają obowiązek posiadania standardów ochrony małoletnich, zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Dodatkowo wymaga się, by posiadali doświadczenie w zakresie realizacji wsparcia dla dzieci w co najmniej jednym obszarze zadań (kursy języka polskiego jako obcego dla dzieci, opieka psychologiczna dla dzieci, przeciwdziałanie przemocy domowej, przeciwdziałanie handlowi ludźmi) w ciągu ostatnich 3 lat,
- niezbędny potencjał kadrowy, organizacyjny, techniczny i/lub finansowy do opracowania Projektu i wykonania zadań przewidzianych w projekcie,
- dysponują zasobami finansowymi gwarantującymi płynność finansową Projektu,
- deklarują współpracę z Beneficjentem na etapie przygotowania Projektu i wniosku aplikacyjnego.
Kryteria oceny formalnej oraz oceny merytorycznej ofert zawarte są w regulaminie konkursu.
Oferty należy składać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16:00, w zamkniętej kopercie z dopiskiem: „Nie otwierać - otwarty nabór na Partnera w projekcie realizowanym w ramach Programu Krajowego Fundusz Azylu Migracji i Integracji 2021-2027", w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, adres: Plac Na Stawach 1, kod pocztowy: 30-107, Kraków osobiście lub za pośrednictwem poczty lub usług kurierskich. Dla ofert przesyłanych drogą pocztową lub usług kurierskich liczy się data wpływu.
We wszystkich sprawach związanych z prowadzonym naborem na partnera Projektu upoważnionymi do udzielania informacji i wyjaśnień są pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie:
- pani Joanna Żmuda-Szopa, e-mail: joanna.zmuda-szopa@wup-krakow.pl, tel. 12 428 78 64;
- pani Gabriela Maciejewska-Bielak, e-mail: gabriela.maciejewska-bielak@wup-krakow.pl, tel. 12 428 78 24;
- pani Barbara Kłosińska, e-mail: barbara.klosinska@wup-krakow.pl, tel. 12 428 78 08.
Termin składania ofert – do 21 dni od daty ukazania się ogłoszenia o naborze, to jest do 05.07.2024 r.
Regulamin wraz z wzorami dokumentów potrzebnymi do wzięcia udziału w naborze jest zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu.