W środę 26 lipca odbyło się posiedzenie inaugurujące pracę Małopolskiej Rady ds. Sukcesji i Transferu Biznesu. Celem Rady jest aktywne wspieranie działań Zarządu Województwa Małopolskiego w obszarze upowszechniania i wsparcia procesu sukcesji w firmach rodzinnych. W posiedzeniu uczestniczyła Bożena Rążewska, Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Sukcesja jest aktualnie jednym z kluczowych wyzwań firm rodzinnych – wyniki badań wskazują, że w ciągu najbliższych 5 lat jej przeprowadzenie planuje 57% takich firm. Spośród firm prywatnych założonych w 1989 roku, a więc blisko 26 tysięcy, do dziś aktywnych jest 15,4 tysiąca z nich (59%). Najwięcej z nich działa na terenie Wielkopolski (prawie 1700 firm), drugie miejsce należy do województwa małopolskiego (1400 firm).
Skuteczna sukcesja przedsiębiorstw jest kluczowym elementem dla dalszego funkcjonowania firm rodzinnych w regionie. Jestem przekonany, że dzięki udanej współpracy z partnerami regionalnymi w ramach Rady, uda nam się udoskonalić regionalną politykę przedsiębiorczości w tym obszarze- mówi Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, który przewodniczy pracom Rady.
Akty powołania do Rady w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego wręczył wicemarszałek Józef Gawron.
Podczas pierwszego posiedzenia Członkowie Rady zapoznali się z projektem „Planu Zarządzania Sukcesją w Małopolsce 2030", który przedstawili: Jerzy Kopeć - Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki oraz dr Elżbieta Sztorc-Szcząber - Kierownik Zespołu ds. Współpracy Gospodarczej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Dokument powstał przy wsparciu ekspertów akademickich, a także dzięki dotychczas pozyskanej wiedzy i opracowaniom zrealizowanym przez Województwo Małopolskie w toku badań i projektów z obszaru sukcesji. Konsultacje społeczne dokumentu potrwają do 10 sierpnia b.r. Dokument dostępny jest na BIP www.malopolska.pl, zakładka Konsultacje społeczne.
Powołanie Małopolskiej Rady ds. Sukcesji i Transferu Biznesu jest kolejnym krokiem podejmowanym przez Województwo Małopolskie w zakresie upowszechniania i wsparcia procesu sukcesji. Dyskusja w powyższym temacie zapoczątkowana została w regionie w 2017 r. w ramach międzynarodowego projektu „STOB regions – Sukcesja i transfer firm w regionach" (Interreg Europe).
Do zadań Rady należeć będzie w szczególności: określenie kierunków działań niezbędnych do podjęcia w Małopolsce w celu skutecznego wsparcia procesu sukcesji w firmach rodzinnych, upowszechnianie wiedzy nt. sukcesji i transferu biznesu, opiniowanie i wymiana wiedzy pomiędzy członkami Rady nt. projektów i programów kierunkowych w obszarze sukcesji w Małopolsce, jak również budowanie i integrowanie małopolskiego ekosystemu wspierającego procesy sukcesji w firmach.