Współpraca na rzecz wsparcia dla uchodźców wojennych z Ukrainy

Print Drukuj

W Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców mieszczącym się w Galerii Kazimierz 25 maja br. z inicjatywy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie – instytucji województwa małopolskiego podpisane zostało porozumienie o współpracy na rzecz wsparcia uchodźców wojennych z Ukrainy.

Przeczytaj ten artykuł w wersji ukraińskiej, przetłumaczonej manualnie przez człowieka. (pdf файл українською мовою)

Porozumienie zawarto pomiędzy: Województwem Małopolskim - Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie, Fundacją Internationaler Bund Polska, organizatorem Centrum Wielokulturowego w Krakowie i Fundacją Zustricz. Podejmowane w ramach porozumienia działania mają na celu zapewnienie specjalistycznych i kompleksowych porad udzielanych obywatelom Ukrainy, między innymi w zakresie podjęcia pracy lub przekwalifikowania się.

- W procesie wspierania osób z Ukrainy bardzo ważna dla nas jest współpraca z różnymi instytucjami, co pozwala na kompleksową pomoc tym osobom w ich skomplikowanej sytuacji. Służy temu podpisane dziś porozumienie z Fundacją Zustricz i Centrum Wielokulturowym, dzięki czemu w jednym miejscu w Galerii Kazimierz możemy oferować wsparcie w zakresie rynku pracy, ale również pomocy prawnej czy psychologicznej – mówiła Alina Paluchowska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie prowadzi Punkty Informacyjne dla obywateli Ukrainy również na terenie Małopolski, zlokalizowane w swoich siedzibach w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie i Oświęcimiu. Z oferty tych punktów skorzystało już ponad 1700 osób. Kluczem do efektywnej pomocy jest współpraca z różnymi partnerami.

- Podpisanie porozumienia z Wojewódzkim Urzędem Pracy jest dla nas bardzo ważne, gdyż tylko dzięki współpracy z rzetelnymi partnerami, którzy mają ogromne doświadczenie w aktywizacji na rynku pracy oraz korelacji sektora pracodawców z pracownikami, możemy udzielać odwiedzającym nas uchodźcom rzetelnego i kompleksowego wsparcia. Ponadto w Punkcie będą mieli swoje dyżury prawnicy, psycholodzy, a także będzie można umówić się z asystentem, który pomoże w załatwieniu wielu różnych spraw w Krakowie – mówi Maria Wojtacha, dyrektor Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

Aleksandra Zapolska, Członek Zarządu i współzałożycielka Fundacji Zustricz podkreśliła, że choć wielu obywatelom Ukrainy udało się już znaleźć zatrudnienie w Małopolsce, pomoc wciąż jest potrzebna:
- Współpraca Fundacji Zustricz z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie bezsprzecznie posłuży aktywizacji i ułatwi wejście na rynek pracy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Wspólne działania pomogą też opracować nowe propozycje czy programy skierowane do migrantów.

Otwarcie Punktu to wynik wspólnej inicjatywy krakowskiego Centrum Wielokulturowego oraz Galerii Kazimierz. Jest to także kolejna forma pomocy dla obywateli Ukrainy zorganizowana przez oba podmioty. Punkt Informacyjny czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. 9-19. Na miejscu osoby potrzebujące mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, czy w poszukiwaniu pracy. W Punkcie odbywać się będą również liczne warsztaty ułatwiające życiowy start, np. kursy językowe czy zajęcia wspierające przygotowanie CV.

– Dodatkowa lokalizacja Punktu pozwoli nam na zwiększenie zarówno liczby obsługiwanych obcokrajowców, ale także da nam szansę na zgromadzenie w jednym miejscu szeregu specjalistów. Pozwoli to uchodźcom na pozyskanie pełniejszej wiedzy zarówno w zakresie prawnym, jak i w poszukiwaniu pracy oraz innych tematów dotyczących czynności dnia codziennego. W Punkcie będą mieli swoje dyżury prawnicy, psycholodzy, a także będzie można umówić się z asystentem, który pomoże w załatwieniu wielu różnych spraw w Krakowie – mówi Maria Wojtacha, dyrektor Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

Inicjatywa jest możliwa dzięki zaangażowaniu się w pomoc dla osób z Ukrainy Galerii Kazimierz:

– Widzimy, że nasza pomoc jest potrzebna a co za tym idzie, poszukujemy rozwiązań, aby ją zapewnić. Dotychczas przeprowadziliśmy szereg działań z myślą o obywatelach Ukrainy przyjeżdżających do Krakowa – zbiórki odzieży i żywności, wsparcie w postaci posiłków czy organizacja powierzchni magazynowych. Wszystkie te inicjatywy powstały we współpracy z krakowskim Centrum Wielokulturowym. Cieszymy się, że także tym razem możemy współtworzyć tak ważną inicjatywę, jaką jest działalność Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców na terenie Galerii Kazimierz. Jesteśmy przekonani, że dzięki pomocy specjalistów obsługujących Punkt, obywatele Ukrainy i nie tylko, będą mogli uzyskać wszelkie niezbędne informacje, które pozwolą im lepiej odnaleźć się w naszym mieście i zupełnie nowej dla nich rzeczywistości – dodaje Beata Jankowska, dyrektor Galerii Kazimierz w Krakowie.

W działalność Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców zaangażowane są także organizacje i instytucje pozarządowe, takie jak Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, JCC, Fundacja Zustricz, oraz jednostki publiczne, których przedstawiciele będą również udzielać porad, m.in.: Urząd Miasta Krakowa, Krakowskie Centrum Świadczeń, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie czy Państwowa Inspekcja Pracy.

Zdjęcie galerii artykułu: Podpisanie porozumienia. Siedzą od lewej: Aleksandra Zapolska – Członek Zarządu, współzałożycielka Fundacji Zustricz, Maria Wojtacha - Dyrektor Fundacji Internationaler Bund Polska, Alina Paluchowska - Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. - Porozumienie-Galeria-Kazimierz-2.jpg&imagePreview=1
Zdjęcie galerii artykułu: Podpisanie porozumienia. Siedzą od lewej: Aleksandra Zapolska – Członek Zarządu, współzałożycielka Fundacji Zustricz, Maria Wojtacha - Dyrektor Fundacji Internationaler Bund Polska, Alina Paluchowska - Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. - Porozumienie-Galeria-Kazimierz-2.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Podpisanie porozumienia. Stoją od lewej: Anna Kusior - Jabłońska Senior Marketing Manager Galeria Kazimierz CBRE | Property Management, Aleksandra Zapolska – Członek Zarządu, współzałożycielka Fundacji Zustricz, Maria Wojtacha - Dyrektor Fundacji Internationaler Bund Polska, Alina Paluchowska - Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Elżbieta Kois–Żurek – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa - Porozumienie-Galeria-Kazimierz-3.jpg&imagePreview=1 Zdjęcie galerii artykułu: Podpisanie porozumienia. Stoją od lewej: Aleksandra Zapolska – Członek Zarządu, współzałożycielka Fundacji Zustricz, Maria Wojtacha - Dyrektor Fundacji Internationaler Bund Polska, Alina Paluchowska - Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. - Porozumienie-Galeria-Kazimierz.jpg&imagePreview=1
Informacje o publikacji dokumentu