Trwa I Małopolski Kongres Szkolnego Doradztwa Zawodowego

Print Drukuj
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oraz Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli zapraszają do udziału w I Małopolskim Kongresie Szkolnego Doradztwa Zawodowego, który odbywa się w formie zdalnej od 7 do 14 kwietnia.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty.

Zdalne spotkania kierowane są do dyrektorów szkół i placówek, nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli szkół branżowych, doradców zawodowych i nauczycieli, którym zlecono zadania z zakresu doradztwa zawodowego.
 

Kongres zainaugurowało wystąpienie Marty Malec-Lech z zarządu województwa, która podkreśliła wagę organizacji spotkania łączącego edukację z rynkiem pracy. Wyraziła także nadzieję, na kontynuację organizacji spotkań poświęconych roli doradztwa zawodowego w promowaniu kluczowych kompetencji i kwalifikacji wśród uczniów.

W pierwszym dniu wydarzenia uczestnicy podkreślali wagę współpracy rynku komercyjnego ze sferą publiczną i obszarem edukacji. 

Od lat przykładamy niezwykłą wagę do wartości współpracy. Przyświeca nam ona w wielu działaniach i stanowi dla nas narzędzie do codziennej pracy. Współpracujemy lokalnie i regionalnie, dbając, aby instytucje zajmujące się edukacją, rynkiem pracy i szkoleniami, wzajemnie się widziały.
Małopolskie Partnerstwo na rzecz Kształcenia Ustawicznego, dzięki któremu współpraca Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli jest tak owocna, to wyjątkowe zrzeszenie wielu instytucji z Małopolski, które wspólnie dbają o rozwój Małopolan - mówił Michał Kądziołka, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

W dalszej części spotkania odbyła się dyskusja na temat oczekiwań rynku pracy wobec pracownika przyszłości. Zwrócono także uwagę na to, jak uczyć o kompetencjach przyszłości i jaka jest rola doradztwa zawodowego w całym procesie.

Pandemia pokazała skalę zmian technologicznych, które w ostatnim roku gwałtowanie weszły w wiele sfer naszego życia. Był to również rok wprowadzania w szybkim tempie rozwiązań na masową skalę, które zostaną z nami na stałe. Jest to między innymi przyspieszenie automatyzacji, system pracy zdalnej, rotacyjnej, czy też szybsze przenoszenie usług do internetu, zwłaszcza w tych obszarach, w których nie działo się to w ostatnich latach. To z pewnością zmieni sposób myślenia o rekrutacji, utrzymaniu i rozwoju pracowników - podkreśliła podczas prezentacji Alina Paluchowska, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.


W programie Kongresu m.in.:

  • Robotyzacja i automatyzacja, czyli o wpływie nowych technologii na rynek pracy - webinarium z pokazem robotów firmy ASTOR,

  • Pracownik przyszłości - oczekiwania rynku pracy – moduł dedykowany dyrektorom szkół i placówek,

  • Realizacja zadań z zakresu doradztwa zawodowego w szkole, czyli czego dyrektor szkoły wymagać powinien od pracowników,

  • Narzędzia coachingowe w pracy nauczyciela – warsztat,

  • Matematyka u cukiernika, czyli zabawy edukacyjne dla przedszkolaków,

  • Bogactwo różnorodności branży chemicznej – ścieżki kariery, możliwości rozwoju, współpraca z przedsiębiorcami,

  • Kompetencje przyszłości - aktualne i prognozowane trendy,

  • Elektroniczne portfolio, czyli refleksja o tym, czego się nauczyliśmy,

  • Branża medyczna – nieoczywiste kompetencje w nieoczywistych profesjach,

  • Rynek pracy w Małopolsce,

  • Kierunki zmian w szkolnym doradztwie zawodowym (szkoła branżowa i technikum) w kontekście współczesnego rynku pracy.

Rejestracja na poszczególne sesje dostępna jest na stronie: https://mcdn.edu.pl/krakow/kongres/

Liczba miejsc ograniczona.

Informacje o publikacji dokumentu