Wydawca treści

Pomoc dla pracodawców w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej

Przedsiębiorcy z Małopolski w ciągu ostatniego miesiąca otrzymali  pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o wartości 186 milionów. Kwota obejmuje dofinansowanie wynagrodzeń dla 39 tysięcy pracowników.

 

Infolinia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w tym czasie udzieliła 6300 konsultacji telefonicznych i 1600 mailowych.

 

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy mogą korzystać z dofinansowania wynagrodzeń pracowników  w związku z kryzysem wywołanym przez rozprzestrzenianie się epidemii  koronawirusa. Wnioski można składać do 27 września.

 

Dwie formy pomocy

Pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w przypadku spadku obrotów:
  • nie mniej niż o 15% w ciągu dowolnych 2 kolejnych miesięcy od stycznia 2020 roku w stosunku do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy roku ubiegłego lub
  • nie mniej niż o 25% od stycznia 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego.
Jeżeli w związku z spadkiem obrotów pracownicy są na przestoju, pracodawca może wówczas otrzymać wsparcie przez kolejne 3 miesiące dla każdego pracownika w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia oraz należne składki na ubezpieczenie społeczne, przysługujące od pracodawcy w wysokości maksymalnej 1 533,09 zł miesięcznie.

Druga opcja wsparcia zakłada, że pracodawca może się ubiegać o sfinansowania części wynagrodzenia pracowników w wypadku obniżenia wymiaru czasu pracy (spowodowanego spadkiem obrotów), przy czym obniżenie wymiaru czasu pracy i wysokości wynagrodzenia może wynieść maksymalnie 20%. Pracodawca ma prawo ubiegać się o zwrot 50% obniżonego wynagrodzenia, jednak do wysokości nie większej niż 40% przeciętnego wynagrodzenia (na każdego pracownika otrzyma dofinansowanie w wysokości maksymalnej 2 452,27 zł miesięcznie). Wsparcie będzie świadczone przez maksymalnie 3 miesiące.

Składanie wniosku

Wnioski można składać na dwa sposoby:
  • elektronicznie za pośrednictwem portalu praca.gov.pl, przy czym złożenie wniosku w tej formie wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu za pomocą Profilu Zaufanego. Link kieruje nas do okna Tarcza antykryzysowa gdzie wybieramy: „Wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy".
  • papierowo w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie lub w innym WUP właściwym dla siedziby pracodawcy.
W obecnej sytuacji ze względów bezpieczeństwa warto składać wnioski w formie elektronicznej. Przedsiębiorcy chcący złożyć wniosek w formie papierowej powinni wysłać go pocztą tradycyjną na adres:
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
plac Na Stawach 1
30-107 Kraków

Pliki do pobrania

O szczegóły związane z ochroną miejsc pracy w ramach tarczy antykryzysowej można pytać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie pod numerami telefonów
12 61 98 424
12 61 98 426
12 61 98 427
12 61 98 429
12 61 98 576
12 61 98 578


oraz pisząc na adres e-mail: infotarcza@wupkrakow.praca.gov.pl.
Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00


Najczęściej zadawane pytania

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji