Dofinansowanie jest elementem tarczy antykryzysowej, mającej na celu ochronę miejsc pracy.
Szacuje się, że w Małopolsce o tego typu wsparcie może zawnioskować ok. 63 tys. pracodawców dla ok. 350 tys. pracowników.
Dwie formy pomocy
Pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w przypadku spadku obrotów:- nie mniej niż o 15% w ciągu dowolnych 2 kolejnych miesięcy od stycznia 2020 roku w stosunku do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy roku ubiegłego lub
- nie mniej niż o 25% od stycznia 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego.
Druga opcja wsparcia zakłada, że pracodawca może się ubiegać o sfinansowania części wynagrodzenia pracowników w wypadku obniżenia wymiaru czasu pracy (spowodowanego spadkiem obrotów), przy czym obniżenie wymiaru czasu pracy i wysokości wynagrodzenia może wynieść maksymalnie 20%. Pracodawca ma prawo ubiegać się o zwrot 50% obniżonego wynagrodzenia, jednak do wysokości nie większej niż 40% przeciętnego wynagrodzenia (na każdego pracownika otrzyma dofinansowanie w wysokości maksymalnej 2009,79 zł plus składki 326,79 zł - przy stawce wypadkowej 1,67%). Wsparcie będzie świadczone przez maksymalnie 3 miesiące.
UWAGA! Wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z FGŚP można składać wyłącznie w miesiącu, za który przedsiębiorca ubiega się o dofinansowanie. Jeżeli przedsiębiorca składając wniosek chce uzyskać dofinansowanie za jeden miesiąc, składa wniosek np. w czerwcu za czerwiec. Jeżeli składając wniosek chce uzyskać dofinansowanie za więcej niż jeden miesiąc, w pierwszym miesiącu może złożyć wniosek za bieżący miesiąc i jeden lub dwa kolejne, czyli np. w czerwcu za czerwiec i lipiec albo za czerwiec, lipiec i sierpień.
Składanie wniosku
Wnioski można składać na dwa sposoby:- elektronicznie za pośrednictwem portalu praca.gov.pl, przy czym złożenie wniosku w tej formie wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu za pomocą Profilu Zaufanego. Link kieruje nas do okna Tarcza antykryzysowa gdzie wybieramy: „Wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy".
- papierowo w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie lub w innym WUP właściwym dla siedziby pracodawcy.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
Wnioski można składać najpóźniej w terminie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Pliki do pobrania
Najczęściej zadawane pytania