Pracodawca szuka dobrego pracownika

Print Drukuj
WUP w Krakowie zaprasza do lektury raportu z badania zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców.

Jakie strategie stosują pracodawcy, by poradzić sobie w trudnych gospodarczo czasach? Na co zwracają uwagę przy rekrutacji kandydatów do pracy? W jaki sposób prowadzą politykę kadrową? Czego oczekują od pracowników oraz jakie warunki rozwoju zapewniają zatrudnionej kadrze? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w raporcie „Pracodawca - Rynek - Pracownik".

Sytuacja małopolskich przedsiębiorców w 2013 roku nie ulegała zmianom. Najbardziej stabilnym poziomem zatrudnienia cechowały się branże: edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz handlu, zakwaterowania, gastronomii i usług wspierających.

Większość badanych pracodawców oferowała swoim pracownikom umowy na czas określony. Trzeba podkreślić, że w procesie rekrutacji dla właścicieli firm duże znaczenie miało doświadczenie zawodowe. Wśród kompetencji, których szukali u potencjalnych pracowników, wymieniali najczęściej: odpowiedzialność, innowacyjność, samoorganizację pracy i przejawianie inicjatywy, łatwość w kontaktach z innymi oraz dyspozycyjność.

Problemem dla pracodawców w czasie rekrutacji okazywały się braki kompetencyjne potencjalnych pracowników. Znacząca liczba pracodawców uskarżała się również na brak motywacji i chęci do pracy osób mających ją wykonywać. Zdaniem rekrutujących kandydatom brakowało nie tylko umiejętności typowo zawodowych, ale i cech indywidualnych oraz społecznych.

Wszystkie wyniki badania dostępne są w raporcie „Pracodawca - Rynek - Pracownik. Raport z badania zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców 2013".

Wybrane zagadnienia zawarto w ulotce pod tym samym tytułem. Badanie zrealizowane zostało już po raz piąty w ramach projektu Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji.
Informacje o publikacji dokumentu