Ostatnie lata przynoszą nam różne rewelacje na temat młodych osób poszukujących zatrudnienia. W zalewie informacji trudno jest jednak szybko i rzetelnie ocenić ich sytuację na rynku pracy i edukacji. Jak przedstawiają się losy młodych w województwie małopolskim? Jak radzą sobie młodzi na rynku pracy?
Co słychać w Małopolsce?
- Dla młodych mieszkańców województwa bardzo ważna jest nauka, o czym świadczy najniższa w skali Polski wartość przedwczesnego kończenia edukacji.
- Małopolska odznacza się wysokimi standardami kształcenia. W 2011 roku zdawalność matury w naszym województwie była najwyższa w kraju. Biorąc po uwagę egzaminy zawodowe - zajęliśmy 2. miejsce, zaraz za województwem kujawsko-pomorskim.
- Młodzi Małopolanie wchodzą na rynek pracy dopiero po skończeniu edukacji , co pokazuje m.in. niewielka aktywność zawodowa osób w wieku 15-24.
- Znaczna ilość zarejestrowanych jako bezrobotni, to osoby w wieku 18-34. Małopolskę wyprzedza aż 9 województw, które lepiej radzą sobie z obszarem bezrobocia. Zjawisko to można jednak tłumaczyć faktem, że Kraków to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce i wielu absolwentów decyduje się na pozostanie w celu poszukiwania pracy.
- Województwo małopolskie charakteryzuje się wysoką aktywnością społeczną młodzieży - 3. miejsce w rankingu województw! Jednak byt rodzin, w jakich dorastają młodzi Małopolanie jest niewiele lepszy od średniej krajowej - 7. lokata na tle innych województw.
Autorkami publikacji „Młodzi na rynku pracy" są ekspertki z Urzędu Statystycznego w Krakowie: Monika Wałaszek i Beata Osiewalska, które, na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, wykonały analizę statystyczną zaproponowanych wskaźników.
Opracowanie można pobrać ze strony Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji.