Małopolski rynek pracy w 2015 r. Jaki będzie w 2016 r.?

Print Drukuj

Dzisiaj, 23 maja, radni zgromadzeni na XXIII Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego przyjęli Ocenę sytuacji na rynku pracy w województwie małopolskim w 2015 r. Małopolska to piąty co do wielkości regionalny rynek pracy w Polsce.


W województwie małopolskim mieszka ponad 2 mln 200 tys. osób w wieku produkcyjnym, z czego około 1,3 mln pracuje. Na koniec 2015 r. w rejestrach małopolskich urzędów pracy pozostawało 120 tys. bezrobotnych.

W ubiegłym roku zarejestrowanych było 364 tys. podmiotów gospodarczych, w tym 166 tys. mikroprzedsiębiorstw.

Sytuacja gospodarcza w kraju poprawiła się. W regionie szczególnie dobrze radziły sobie branże bazujące na wiedzy. Zanotowano w nich wzrost: liczby firm, sprzedaży, przeciętnego zatrudnienia, inwestycji. 

Z kolei tempo wzrostu PKB wyniosło 3,6% i wskazuje na postęp gospodarczy, co przekłada się na więcej miejsc pracy. Natomiast rosnące w związku z tym zapotrzebowanie na pracowników napotyka na przeszkodę w postaci niedopasowania ich kompetencji i doświadczenia do potrzeb pracodawców.

"Do głównych zadań publicznych służb zatrudnienia należy obecnie zwiększanie dostępności pracowników o odpowiednich kompetencjach poprzez aktywizację zawodową oraz tworzenie warunków do poprawy dopasowania popytowej i podażowej strony rynku pracy" - ocenia Jacek Pająk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Warto zaznaczyć, że sytuacja na rynku pracy powoli się odwraca na korzyść pracownika ze względu na tzw. wyczerpywanie się „rezerw". Niska stopa bezrobocia - w Krakowie bliska bezrobociu naturalnemu (na poziomie 4,5%), 15-35% bezrobotnych niezainteresowana pracą lub pracująca w „szarej strefie". Kolejnym sygnałem są problemy z rekrutacją. 80% pracodawców ma trudności ze znalezieniem odpowiedniego pracownika. Jak wynika z danych, w 2015 r. nieobsadzonych było 13,5% nowo utworzonych miejsc pracy.

Polscy pracodawcy w zeszłym roku sprowadzili prawie 47 tys. pracowników ze Wschodu, głównie z Ukrainy (96,5%). Najwięcej do przetwórstwa przemysłowego (35%) i budownictwa (21%).

Bezrobocie będzie spadać w 2016 r.

Od marca 2016 r. liczba bezrobotnych w Małopolsce, po sezonowym wzroście w miesiącach zimowych, zaczęła ponownie spadać. W kolejnych miesiącach należy spodziewać się dalszego spadku bezrobocia.

Należy podkreślić, że stopa bezrobocia rejestrowanego, zarówno w Polsce, jak i w województwie małopolskim, maleje od 2013 r. Według dostępnych prognoz do roku 2018 będzie następował jej dalszy spadek.

Ministerstwo Finansów w wytycznych przygotowanych na potrzeby wieloletnich prognoz finansowych jednostek samorządu terytorialnego szacuje, że stopa bezrobocia na koniec 2016 r. osiągnie 9,7%.

Obecnie stopa bezrobocia dla Małopolski kształtuje się na poziomie niższym o ok. 1,5 punktu procentowego od stopy bezrobocia w kraju. Można więc założyć, że w Małopolsce na koniec roku wyniesie około 8,2-8,3%. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, w drugiej połowie roku liczba bezrobotnych powinna spaść poniżej 100 tys. osób. Z taką sytuacją mieliśmy ostatnio do czynienia w Małopolsce w 2008 r.

Wzrost PKB i jego składowe

W całym 2016 r. można spodziewać się wzrostu PKB na poziomie 3,6-3,8%. Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost PKB w będzie, zdaniem Narodowego Banku Polskiego, spożycie indywidualne. Dodatnia dynamika konsumpcji prywatnej będzie miała swoje źródło w poprawie sytuacji finansowej gospodarstw domowych, która wynika zarówno ze wzrostu świadczeń rodzinnych (programu „Rodzina 500 plus"), jak i utrzymującej się deflacji. Jednocześnie ze względu na niskie stopy procentowe będzie istniała możliwość finansowania konsumpcji przy pomocy kredytów. Sprzyjającym czynnikiem będzie również poprawa sytuacji na rynku pracy (dalszy spadek bezrobocia, przewidywany wzrost wynagrodzeń).

W jakich zawodach będzie praca w 2016 r.?

Według badania „Barometru zawodów" w 2016 r. w województwie małopolskim w 11 zawodach będzie trudno znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Są to najczęściej zawody, w których wymagane są formalne kwalifikacje i samodzielność (lekarze, samodzielni księgowi) lub odpowiednie uprawnienia (kierowcy, pielęgniarki, kierownicy budowy). W 30 zawodach prognozuje się natomiast nadwyżkę osób poszukujących pracy (m.in. kucharze, nauczyciele, politolodzy, socjolodzy).

Graficy komputerowi, kierownicy budowy, diagności samochodowi, blacharze i szefowie kuchni są obecnie najbardziej pożądanymi pracownikami w Małopolsce. Na zatrudnienie mogą liczyć księgowi ze znajomością języków obcych, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, które mogą być użytkowane podczas transportu międzynarodowego, pielęgniarki.

Informacje o publikacji dokumentu