Ocena sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego przyjęta

Print Drukuj

Podczas LXVII sesji Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął "Ocenę sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w roku 2022". Dokument został przygotowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, instytucję Województwa Małopolskiego.

Dokument został opracowany na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, własnych danych WUP, Sprawozdań o rynku pracy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz badań rynku pracy prowadzonych przez instytucje zewnętrzne.

Ocena wskazuje, że mimo wolniejszego wzrostu gospodarczego, w 2022 roku sytuacja na rynku pracy przedstawiała się korzystnie. Zwiększyła się aktywność zawodowa Małopolan, a bezrobocie pozostało na niskim poziomie.

Głównym wydarzeniem, które wpłynęło na sytuację w 2022 roku, była agresja Rosji na Ukrainę zapoczątkowana w lutym tego roku. Już wcześniej pojawiały się symptomy pogorszenia koniunktury (takie jak wzrost inflacji, czy problem z zachowaniem ciągłości w łańcuchach dostaw), jednak wojna je dodatkowo spotęgowała, wprowadzając jeszcze większą niepewność.

Mimo trudniejszej sytuacji małopolskie firmy odnotowały poprawę wyników finansowych (o 19%), zwiększyły nakłady inwestycyjne (o 13%) oraz zatrudnienie. Na jedno zlikwidowane miejsce pracy w Małopolsce przypadały dwa nowo utworzone. Liczba pracujących zwiększyła się o 25 tys. Dynamicznie rosły wynagrodzenia (o 15%), jednak w wolniejszym tempie niż inflacja, przez co nieco zmniejszyła się ich siła nabywcza. Wyższe płace niż w Małopolsce odnotowano tylko w dwóch województwach: mazowieckim i pomorskim.

Mimo wojny w Ukrainie na wysokim poziomie utrzymywało się zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców. Tylko część obywateli Ukrainy, która uciekła przed działaniami wojennymi do Małopolski była zainteresowana podjęciem zatrudnienia gdyż, w odróżnieniu od poprzednich, ta fala napływu cudzoziemców nie miała charakteru migracji zarobkowej, a przymusowej. Wzmocnienie kadrowe otrzymały branże, w których przeważa zatrudnienie kobiet (między innymi zakwaterowanie i gastronomia, edukacja), natomiast ubytek pracowników odnotowały branże tradycyjnie męskie (czyli budownictwo i transport). Wyraźnie przybyło imigrantów zarobkowych z innych państw, m.in. z Dalekiego Wschodu oraz Białorusi.

Do pozytywnych zjawisk odnotowanych w 2022 roku należy spadek bezrobocia i bierności zawodowej. Na koniec grudnia stopa bezrobocia wniosła w Małopolsce 4,5%, co oznacza, że była niższa niż przed rokiem, a także niższa niż średnio w kraju.

Prognozy wskazują, że w 2023 roku spowolnienie gospodarcze będzie nadal odczuwalne, jednak sytuacja na rynku pracy pozostanie korzystna. Stopa bezrobocia w grudniu może wzrosnąć do poziomu ok. 6,2%.

Załączniki

Raport - Ocena sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w 2022 roku
Raport - Ocena sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w 2022 roku.pdf 27480 KB
Ulotka - Ocena sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w 2022 roku
Ulotka - Ocena sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w 2022 roku.pdf 289 KB
Informacje o publikacji dokumentu