Kontynuujemy akcję ankietowego badania potrzeb obywateli Ukrainy w celu wsparcia ich wejścia na małopolski rynek pracy. Do tej pory ankiety wypełniło ponad 1000 osób. Z wyników wyłania się obraz obywateli Ukrainy poszukujących pracy. Zobacz wyniki na infografice.
Obecnie Ukraińcy w Małopolsce to w znacznej większości kobiety, a ich największa grupa jest w przedziale wiekowym 35-44 lat. Ponad połowa ma wykształcenie wyższe, a najpopularniejsze obszary to finanse, ekonomia, pedagogika i kierunki medyczne. Wśród osób z wykształceniem średnim przeważają handlowcy, kosmetyczki, fryzjerki oraz przedstawiciele zawodów związanych z gastronomią. Połowa przybyłych dysponuje dokumentami potwierdzającymi kwalifikacje zawodowe. Co druga osoba musi zapewnić w Polsce opiekę nad członkiem rodziny - najczęściej dzieckiem lub dziećmi. Istotny problem w znalezieniu pracy stanowi nieznajomość języków innych niż ukraiński i rosyjski. Ponad 2/3 obywateli Ukrainy nie da rady porozumieć się w innym języku. Blisko 1/3 deklaruje co najmniej podstawową znajomość języka polskiego, ale spodziewamy się z upływem czasu wzrostu liczebności tej grupy.
Jeżeli przyjechałeś z Ukrainy, możesz wypełnić naszą ankietę w internecie. Zachęcamy też do przekazywania tej informacji zainteresowanym obywatelom Ukrainy. Dzięki wypełnieniu ankiety możesz umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym, który pomoże odnaleźć się na polskim rynku pracy.
Wojewódzki Urząd Pracy nie wyszukuje ofert pracy dla klientów, ale pomaga w poszukiwaniach i przygotowuje do tego procesu. Pomaga w przygotowaniu CV, szkoli z rodzajów umów o pracę oraz sposobów poszukiwania zatrudnienia.