Druga część konferencji była podzielona na trzy ścieżki tematyczne:
Kwalifikacje na potrzeby rynku pracy,
Trendy w uczeniu się,
Małopolanin na rynku pracy.
Uczestnikom pierwszej ścieżki zaprezentowano doświadczenia z testowania rozwiązań dla zintegrowanego systemu kwalifikacji. Doświadczenia zebrane podczas pilotażu pozwoliły na zaobserwowanie mocnych i słabych stron projektowanego systemu, co umożliwiło opracowanie rekomendacji dla stworzenia przyjaznego i nieskomplikowanego systemu kwalifikacji. Podczas prezentacji można było dowiedzieć się, w jaki sposób, według prowadzących pilotaż, system mógłby funkcjonować w przyszłości w zakresie ustanawiania kwalifikacji rynkowych oraz zapewnienia jakości kwalifikacji w instytucjach certyfikujących. Ponadto uczestnikom pierwszej ścieżki przedstawiono, zaobserwowane podczas pięciu lat badań potrzeb zatrudnieniowych, zapotrzebowanie na pracowników zgłaszane przez małopolskich pracodawców. Pokazano również, jak zmieniła się filozofia prowadzenia badań pracodawców i w jak sposób partnerska współpraca z takimi podmiotami jak Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego zwiększyła efektywność działań badawczych.
W drugiej ścieżce przeanalizowano wpływ mechanizmów rynkowych, społecznych i indywidualnych wyborów na sytuację młodych osób na rynku pracy. Zaprezentowano wyniki badań losów absolwentów małopolskich szkół zawodowych, realizowanych przez Obserwatorium od 2009 roku oraz ich praktyczne wykorzystanie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Po przerwie zaprezentowano przebieg i efekty nadzorowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie pilotaży potwierdzania kompetencji dla kwalifikacji operator obrabiarek CNC, zarzadzanie nieruchomościami, trener zarzadzania, prowadzenie wypieków w jednostkach handlowych oraz kierowanie małymi zespołami w usługach utrzymania czystości. Uczestnicy ścieżki mieli okazję zapoznać się z narzędziami i metodami wykorzystywanymi w procesie potwierdzania kompetencji oraz prześledzili ścieżkę potwierdzania kompetencji i zdobywania kwalifikacji od strony osoby zainteresowanej jej uzyskaniem.
Zmiany na małopolskim rynku pracy w latach 2004-2013 oraz prognozy na najbliższe kilka lat były tematem poruszanym podczas trzeciej ścieżki. W prezentacjiPracujący Małopolanie. Wczoraj – dziś – jutro poddano analizie rynek pracy pod kątem takich cech, jak charakter wykonywanej pracy, płeć, poziom wykształcenia i wiek. W dalszej części pokazano, jaki jest zasięg i natężenie dojazdów do pracy w województwie małopolskim oraz jak zmieniały się kierunki, skala i natężenie dojazdów w latach 2006-2011. Ścieżkę zamykała prezentacja narzędzi on-line, które mogą wspierać mieszkańców regionu w ich wyborach edukacyjno-zawodowych. Należą do nich serwis internetowy „Barometr zawodów – Małopolska" oraz będące efektem współpracy ponadnarodowej informacje na temat sytuacji na rynku pracy w zawodach, które docelowo znajdą się w serwisie www.pociagdokariery.pl.
Uzupełnieniem i podsumowaniem ścieżek tematycznych były panele dyskusyjne, podczas których rozmawiano o możliwościach dopasowania kwalifikacji do rynku pracy, o roli szkół, pracodawców, samorządów w tym procesie oraz o narzędziach wypracowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, które mogą wpływać na dopasowanie kształcenia do potrzeb rynkowych. Uczestnicy pilotażu rozwiązań dla zintegrowanego systemu kwalifikacji podzielili się z kolei swoimi doświadczeniami i opiniami z udziału w projekcie. Wśród panelistów znaleźli się m.in. Piotr Prokopowicz z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stanisław Mróz – Dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej „Praktyk" w Wielogłowach, Halina Małgorzata Polaska – pedagog szkolny i doradca zawodowy w Zespole Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie, Marek Filipczyk – Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie, Krystyna Łabędzka – Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Krakowie, Barbara Matyaszek-Szarek – Prezes Heuresis Certyfikowani Trenerzy i Konsultanci Zarządzania Sp. z o.o., Marcin Stempkowicz – Prezes Klaster Sp. z o.o., Wiktor Adamus – Rektor Wyższej Szkoły Ubezpieczeń w Krakowie oraz osoby, które potwierdziły swoje kompetencje w małopolskim pilotażu, przedstawiciele przedsiębiorstw zgłaszających pomysły na kwalifikacje i doradcy zawodowi testujący metodę bilansu kompetencji.
Fotorelację i prezentacje z konferencji znajdą Państwo na www.pociagdokariery.pl.