25 lat na rzecz małopolskiego rynku pracy

Print Drukuj
W tym roku mija 25 rocznica istnienia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Okres ten wypełniły zmiany gospodarcze i społeczne. Zmieniła się też Małopolska. Nie byłoby to możliwe bez pracy służb zatrudnienia, których częścią jest WUP Kraków.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie powstał na mocy zmian wprowadzonych pod koniec lat 80-tych. Na bazie terenowych organów administracji państwowej ds. zatrudnienia utworzono wojewódzkie i rejonowe biura pracy.

Charakterystyczne dla WUP Kraków w tamtym okresie było to, że otrzymał wyjątkową szansę: pomoc brytyjskich służb zatrudnienia i wsparcie z Funduszu Know How (brytyjskiego programu rządowego wspierającego kraje Europy Środkowo - Wschodniej w okresie przemian po 1989 roku). Kiedy większość urzędów otrzymywała wsparcie materialne (nowe siedziby, komputeryzację stanowisk i systemów), Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie otrzymał wiedzę: jak budować organizację, jak planować działania, jak myśleć strategicznie. Pozwoliło to konsekwentnie tworzyć nowoczesną organizację, przyjazną i użyteczną dla mieszkańców.

W ostatnim 15-leciu WUP współpracował z wieloma instytucjami na rzecz poprawy sytuacji Małopolan. Od 2000 r. w ramach realizacji Regionalnego Planu Działań na rzecz zatrudnienia w Małopolsce stworzono 58 tys. miejsc pracy, ponad 1 mln osób podjęło prace, a prawie 2 mln - nabyło lub poszerzyło swoje umiejętności i kwalifikacje. Były to działania samorządu województwa, samorządów powiatowych oraz innych instytucji działających na rzecz regionalnego rynku pracy i rozwoju przedsiębiorczości.

Na podkreślenie w mijającym 25-leciu zasługuje rola WUP Kraków jako rozdzielającego środki unijne. Dofinansowanie otrzymały wartościowe inicjatywy wspierające Małopolan, rozwijające przedsiębiorczość oraz aktywizujące grupy w trudnej sytuacji na rynku pracy. Warto zaznaczyć, że z programów nakierowanych na rozwój kapitału ludzkiego w naszym regionie realizowanych w ostatnim dziesięcioleciu skorzystało łącznie ponad 700 000 osób (zarówno w ramach realizowanych w latach 2004-2006 Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich i Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013). Zrealizowanych zostało 3000 wartościowych projektów szkoleniowych, aktywizacyjnych, dokształcających, wspierających dzieci, młodzież, przedsiębiorców, pracowników, osoby starsze i niepełnosprawne na rynku pracy.

WUP Kraków prowadzi również od lat aktywną działalność w zakresie przygotowania i realizacji projektów współfinasowanych z Unii Europejskiej. Projekty te odnoszą się do celów strategicznych urzędu i uzupełniają wspólnie realizację regionalnej polityki rynku pracy.

Więcej o innowacyjnych rozwiązaniach na rzecz małopolskiego rynku pracy.

WUP Kraków podejmuje aktywną współpracę z instytucjami publicznymi i komercyjnymi. Jest inicjatorem Partnerstw i projektów realizowanych we współpracy z różnymi partnerami. Warto tutaj wymienić działania na rzecz promocji uczenia się w ramach Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Kształcenia Ustawicznego, czy na rzecz młodzieży w ramach Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Osób Młodych.

Więcej o Partnerstwie na rzecz Kształcenia Ustawicznego i wydarzeniach organizowanych przez WUP Kraków promujących uczenie się przez całe życie

Więcej o Partnerstwie na rzecz Osób Młodych

Za swoją aktywność i realizację inicjatyw Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie otrzymywał wielokrotnie nagrody i wyróżnienia z rąk podmiotów publicznych i prywatnych. Więcej tutaj.

Więcej o działaniach WUP

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie jest częścią publicznych służb zatrudnienia w Małopolsce i razem z powiatowymi urzędami pracy działa na rzecz rynku pracy. Korzystając ze środków Funduszu Pracy uzupełnia ich zadania wspierając mieszkańców w ich rozwoju zawodowym. Warto przypomnieć, że Polska była jednym z pierwszych krajów Europy, w którym powstały służby zatrudnienia. Naczelnik Józef Piłsudski 27 stycznia 1919 roku podpisał dekret powołujący Państwowe Urzędy Pośrednictwa Pracy. Służby działały także w czasach socjalizmu, jako organy Wojewódzkiej Rady Narodowej. Ponad 25 lat temu, 29 grudnia 1989 roku uchwalona została pierwsza ustawa regulująca podstawy prawne działań na rynku pracy, na mocy której funkcjonują urzędy pracy. W obecnym kształcie, w strukturach samorządowych, urzędy pracy działają od 2000 roku. Na mocy zmian samorządowych WUP Kraków wszedł w struktury samorządu województwa, natomiast rejonowe urzędy pracy przekształciły się w powiatowe urzędy pracy tworząc element powiatowej administracji zespolonej.

Od 5 lat pracownicy służb zatrudnienia mają swoje święto: Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Święto zostało ustanowione w 2010 r. na wniosek Ministra Pracy i Polityki Społecznej ustawą z dn. 16 grudnia 2010r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.
 
Informacje o publikacji dokumentu