Realizatorzy projektu
Projekt realizowany jest we współpracy partnerskiej instytucji województwa małopolskiego i ich jednostek:
- Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie (WUP),
- Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MCDN),
- Departamenty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego:
- Środowiska,
- Rozwoju Regionu,
- Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki,
- Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej.
Opis projektu
Projekt zakłada zbudowanie systemu koordynacji działań w województwie, opartego o powołany przez Zarząd Województwa Małopolskiego Wojewódzki Zespół Koordynacji (WZK).
Powołany WZK uwzględnia reprezentację pięciu filarów, o których mowa w Krajowym Planie Odbudowy, tj.: oświaty, gospodarki, zarządzania strategicznego, funduszy europejskich i dialogu społecznego.
Grupa docelowa
Przedstawiciele podmiotów i instytucji kluczowych dla rozwijania umiejętności w województwie małopolskim.
Cel projektu
Budowa systemu koordynacji działań w województwie małopolskim zorientowanych na wsparcie uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych. Przyczyni się to do wzmocnienia dopasowania kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, zmian społecznych zachodzących w regionie oraz upowszechniania uczenia się przez całe życie.
Wartość projektu
24 334 530 zł
w tym dofinansowanie projektu ze środków Krajowego Planu Odbudowy
21 481 592 zł
Wartość zadań realizowanych przez WUP
5 809 155 zł
w tym dofinansowanie zadań ze środków Krajowego Planu Odbudowy
5 354 428 zł
Okres realizacji
1 października 2023 – 31 czerwca 2026
Zadania WUP jako realizatora projektu
Zadania Badawcze:
- Opracowanie założeń do cyklicznego badania zapotrzebowania na kwalifikacje i umiejętności. Badanie wspólnie z RR
- Analiza zapotrzebowania na kwalifikacje, zawody i umiejętności w wybranych branżach na poziomie regionu wraz z komponentem dotyczącym oczekiwań i potrzeb pracodawców reprezentujących wybrane branże w zakresie umiejętności pracowników/kandydatów do pracy/absolwentów;
- Warunki aktywności zawodowej osób w wieku okołoemerytalnym wraz ze zmianami demograficznymi (osoby zbliżające się do wieku emerytalnego oraz osoby w wieku emerytalnym);
- Uczenie się dorosłych Małopolan;
- Analiza scenariuszowa rozwoju rynku pracy w Małopolsce.
Zadania wdrożeniowe:
- Małopolskie Partnerstwo na rzecz Kształcenia Ustawicznego (MPKU) - animowanie partnerstwa, tematyczne poranki partnerskie (edukacja włączająca i zatrudnienie włączające, edukacja ekologiczna i zielone kompetencje, nowoczesne technologie w uczeniu dzieci i dorosłych…);
- Małopolskie Partnerstwo na rzecz Osób Młodych (MPM) - animowanie partnerstwa, organizacja spotkań, warsztatów moderujących sieć Partnerów i osób młodych.
- W ramach zadania planowane jest spotkanie młodych z różnych części Małopolski, podczas którego odbędą się m.in. fokusy z osobami w wieku 16-30 lat na temat ich oczekiwań i wyobrażeń dotyczących pracy zawodowej w regionie. Podczas wydarzenia będą zbierane informacje bezpośrednio od osób młodych na temat ich potrzeb związanych z wejściem na rynek pracy, a także konsultowane będą projektowane dla nich w Małopolsce rozwiązania.
- Organizowane będą spotkania Rady Programowej, która czuwa nad realizacją założonych celów Partnerstwa.
- Coroczne Zgromadzenie Partnerów. Spotkanie to dedykowane jest wszystkim członkom i odbywa się z udziałem przedstawicieli Zarządu Województwa Małopolskiego. Podczas Zgromadzenia Partnerów omawiane będą strategiczne kwestie dotyczące wsparcia osób młodych oraz struktury i członkostwa Partnerstwa.
- Raz na kwartał planowane są tematyczne/sieciowe spotkania Partnerów dedykowane aktualnie ważnym tematom w obszarze wsparcia osób młodych na rynku pracy. Wydarzenia będą koncentrowane na jednym temacie i angażować będą grupy tematyczne.
- Warsztaty MPKU – WZK (uporządkowania i określenia wzajemnych relacji, ról, zadań) Obecnie wyzwaniem i jednocześnie ogromną szansą będzie dalsze animowanie prac partnerstwa, ale też próba wykorzystania potencjału MPKU do stworzenia spójnego i jakościowego systemu koordynacji w województwie małopolskim, uwzględniające WZK, jako ciało opiniodawczo - doradcze. Stąd konieczność uporządkowania i określenia wzajemnych relacji, ról, zadań podczas dwudniowych warsztatów, w których udział wezmą członkowie Rady Programowej MPKU, wybrani członkowie WZK, eksperci i moderatorzy.
- W ramach zadania planuje się organizację poranków partnerskich. Celem jest zorganizowanie 10 tematycznych poranków partnerskich rocznie, z których będą powstawać notatki/wnioski prezentowane WZK, na podstawie których, będzie można formułować rekomendacje dla Zarządu. Przykładowe zagadnienia: edukacja włączająca i zatrudnienie włączające w kontekście zdrowia psychicznego i kondycji psychicznej (dzieci i dorosłych), edukacja ekologiczna i zielone kompetencje, edukacja kulturowa, edukacja zdalna i wykorzystanie nowoczesnych technologii w uczeniu dzieci i dorosłych itp. Poranki z aktywnym udziałem partnerów, którzy współtworzą program, prezentują dobre praktyki, inspirują i pokazują kierunki, w których powinniśmy lokować wysiłki i środki finansowe. Dodatkowo, planujemy szukać dobrych praktyk zagranicznych w poszczególnych obszarach tematycznych i prezentować je jako inspiracje członkom MPKU.
- Planuje się również organizację konferencji. Celem jest zorganizowanie konferencji, która ma służyć upowszechnianiu wyników badań, debacie partnerów wokół kluczowych w danym roku wiązek tematycznych, promowaniu idei uczenia się przez całe życie. Dzięki szerokiemu udziałowi różnorodnych interesariuszy procesu uczenia się, łatwo będzie dotrzeć z informacją i upowszechnić wyniki badań w różnych środowiskach. Zasięg oddziaływania: Województwo Małopolskie.
- Upowszechnianie uczenia dorosłych na poziomie lokalnym (gmina/ powiat)
- Warsztaty z lokalnymi liderami/działania upowszechniające ideę uczenia się przez całe życie w lokalnych instytucjach/ przygotowanie samorządów do udziału w konkursie na "Edukacyjną Gminę Małopolski", zorganizowanie gali podsumowującej konkurs. Celem będzie "sprzedaż bezpośrednia idei uczenia się przez całe życie" oraz odkrywanie lokalnego potencjału do tworzenia sytuacji edukacyjnych i promowania postaw i działań wspierających edukację różnych grup wiekowych/społecznych na poziomie lokalnym, np. w formie LOWE.
- Regionalne Laboratorium Long Life Learning (LLL) (wykorzystanie i upowszechnienie narzędzia wypracowanego w Comorelp do oceny polityki regionalnej w obszarze LLL).
Celem będzie dokonanie oceny regionalnej polityki w obszarze LLL w oparciu o narzędzie wypracowane w międzynarodowym projekcie COMORELP (finansowanym z Erasmus), gdzie liderem jest Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Narzędzie będzie unikatowym rozwiązaniem pozwalającym na realizację polityki opartej o dowody wraz z elementami ewaluacji tej polityki. Dzięki niniejszej ocenie będziemy mogli porównywać wyniki z innymi regionami w Polsce i Europie. W laboratorium niezbędny będzie udział ekspertów, którzy będą zdolni do dokonania oceny w oparciu o wskaźniki jakościowe. Efektem będzie raport regionalny zawierający ocenę. Wartością dodaną będą zidentyfikowane dobre praktyki regionalne (z możliwością umieszczania ich np. na Elektronicznej platformie na rzecz uczenia się dorosłych w Europie - EPALE). W kolejnych latach planujemy przetestować narzędzie w co najmniej trzech innych regionach w Polsce, wykorzystując założenia benchmarkingu. - Małopolski Think Tank na rzecz kadr gospodarki (wypracowanie rozwiązań służących poprawie konkurencyjności przedsiębiorstw w oparciu o kompetencje pracowników).
Do inicjatywy zaproszeni zostaną przedstawiciele pracodawców z branż wysokiego wzrostu, ważnych dla gospodarki małopolski oraz pracowników naukowych. Celem będzie wypracowywanie rozwiązań służących poprawie konkurencyjności przedsiębiorstw w oparciu o kompetencje pracowników typu: upowszechnianiu/tworzeniu warunków do realizacji praktyk wysokiej jakości w przedsiębiorstwach, walidowaniu efektów uczenia się pozaformalnego i nieformalnego, pozyskiwaniu informacji/ upowszechnianiu i wymianie dobrych praktyk. Działanie to powinno pozytywnie wpłynąć na odbudowę kondycji przedsiębiorstw po pandemii COVID 19.
Kontakt (w zakresie zadań WUP)
Edyta Skawińska
Koordynator działań w projekcie SKiMLLL
Zespół koordynacji Uczenia się Dorosłych (ZKU)
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków
tel. +48 505 168 794
edyta.skawinska@wup-krakow.pl