Rynek pracy w liczbach to tabele zawierające zestawienia danych z rejestrów powiatowych urzędów pracy województwa małopolskiego (plik xlsx, 1168 KB).
Dane obejmują następujące obszary tematyczne:
- liczbę i strukturę osób bezrobotnych (dwa rodzaje danych: napływ/odpływ w miesiącu oraz stan na koniec miesiąca),
- formy pomocy (liczba osób objętych wybranymi formami pomocy),
- oferty pracy (liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych przez pracodawców do powiatowych urzędów pracy),
- bezrobocie rejestrowane (stopa bezrobocia rejestrowanego = liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP/liczba osób aktywnych zawodowo, wyrażona w %).
Dane przedstawiono w układach:
- zbiorczym dla województwa,
- dla poszczególnych powiatów.
Główny Urząd Statystyczny na przełomie września i października dokonał rewizji (ponownego przeliczenia) miesięcznej stopy bezrobocia rejestrowanego dla Polski ogółem, województw i powiatów, za okres od grudnia 2021 r. do sierpnia 2022 r.
Rewizja stopy bezrobocia rejestrowanego uwzględnia ostateczne dane dotyczące liczby osób pracujących poza rolnictwem indywidualnym uzyskane ze sprawozdawczości przedsiębiorstw i jednostek sfery budżetowej oraz ostateczne wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020 (PSR 2020) dotyczące liczby osób pracujących w gospodarstwach indywidualnych.
Dane o liczbie osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, publikowane dotychczas przez GUS, pozostają bez zmian.
Dla celów analitycznych i umożliwienia porównania danych w dłuższej retrospekcji stopa bezrobocia rejestrowanego przeliczona została dla Polski ogółem i województw dla poszczególnych miesięcy od grudnia 2020 r., natomiast dla powiatów tylko od grudnia 2021 r.
W związku z tym nie należy porównywać:
- wojewódzkiej stopy bezrobocia w okresie od grudnia 2020 z okresami poprzedzającymi
- powiatowej stopy bezrobocia w okresie od grudnia 2021 z okresami poprzedzającymi.
Dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego według stanu na koniec września 2022 r. bazują już na wynikach spisu PSR 2020.
Zapraszamy również do korzystania z Internetowego Obserwatora Statystyk Społecznych, aktualizowanego przez Zespół Badań i Analiz Działu Polityki Społecznej ROPS w Krakowie oraz Zespół Badań, Analiz i Programowania, Rynku Pracy WUP w Krakowie.