Aktualności polsko-słowackiego transgranicznego rynku pracy

W Nowym Sączu dyskutowano o współpracy na polsko-słowackim rynku pracy

Mając świadomość zmian jakie następują na rynku pracy Partnerzy Partnerstwa Na Transgranicznym Rynku Pracy Polski i Słowacji „POPRAD – DUNAJEC" podjęli próbę określenia nowych kierunków i form współpracy na najbliższe lata.

W warsztatach planistycznych, które odbyły się w 24 kwietnia 2019 r. w Nowym Sączu uczestniczyli przedstawicieli publicznych służb zatrudnienia, uczelni wyższych, szkół oraz innych instytucji z pogranicza polsko–słowackiego.  Dyskusja dotyczyła dwóch kwestii: zapotrzebowania na kwalifikacje i zawody na transgranicznym rynku pracy oraz wsparcia mobilności zawodowej w regionie transgranicznym. Zaplanowano m.in. utworzenie programu studiów dla grupy polsko–słowackiej, kursy języka słowackiego, praktyki studentów i staże absolwentów po drugiej stronie granicy. Koordynacji tych działań podjęli się Wyższa Szkoła Biznesu - NLU w Nowym Sączu, a po stronie słowackiej Uniwersytet Katolicki w Rużenbergu. Należy również wspomnieć o zaplanowaniu organizacji Transgranicznych Targów Pracy, Edukacji i Przedsiębiorczości, polsko–słowackich paneli dyskusyjnych, spotkań informacyjnych dotyczących różnic kulturowych oraz prawnych. Działania dotyczące mobilności zawodowej skoordynują: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – Zespół Zamiejscowy w Nowym Sączu oraz Urząd Pracy, Spraw Socjalnych i Rodziny w Starej Lubowni.

Kolejne spotkanie Partnerstwa planowane jest na przełom października i listopada 2019 r.

Warsztaty prowadzone były przed doradców zawodowych z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Nowym Sączu WUP Kraków.


















 
Informacje o publikacji dokumentu