Podmiotowe finansowanie kształcenia

Działalność Instytucji Pośredniczącej (WUP) w zakresie realizacji programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 w roku 2024 - Pomoc Techniczna.

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Opis projektu

Zapewnienie prawidłowego procesu zamykania poprzedniej perspektywy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego - w tym kontrole trwałości projektów oraz procesu wdrażania projektów współfinansowanych przez Unię Europejską przy wykonywaniu zadań Instytucji Pośredniczącej programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, poprzez realizację odpowiednich działań współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Pomocy Technicznej FEM.

Zapewnienie efektywnego wsparcia w zakresie wdrażania poprzez m.in.:

  • zapewnienie odpowiedniego potencjału organizacyjnego, instytucjonalnego i kadrowego (m.in.: finansowanie i wsparcie zatrudnienia pracowników, rozwój pracowników i podnoszenie kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach, kursach, studiach itp.),
  • zapewnienie sprawnej organizacji (wyposażenie stanowisk pracy, finansowanie kosztów organizacyjnych, technicznych i administracyjnych instytucji),
  • organizację procesów przygotowania, programowania, koordynacji, organizacji naborów wraz z oceną i wyborem, weryfikacja płatności, monitoringu, księgowania wydatków, audytu i kontroli, korygowania nieprawidłowości,
  • wsparcie kompetencji beneficjentów i potencjalnych beneficjentów w zakresie skutecznego aplikowania, realizacji i rozliczania projektów.

Grupa docelowa

Beneficjentem jest Instytucja Pośrednicząca w ramach programu FEM 2021-2027, która jest jednostką samorządową działającą w ramach osobowości prawnej województwa, tj. jednostki samorządu terytorialnego.

Cel projektu

Zapewnienie skutecznej i efektywnej realizacji programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 w roku 2024 poprzez wzmocnienie potencjału Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w zakresie przygotowania, oceny, zarządzania, wdrażania, monitoringu i kontroli.

Wartość projektu

10 945 000,00 zł

w tym dofinansowanie projektu ze środków UE

9 303 250,00 zł

Okres realizacji

1 stycznia 2024 r. - 31 grudnia 2024 r.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


Nowy start w Małopolsce z EURESem

Flaga RP - prostokąt u góry w kolorze białym pod spodem czerwonym. Godło - orzeł w koronie na czerwonym tle. Projekt Nowy start w Małopolsce z EURESem dofinansowano ze środków Budżetu Państwa.

Opis projektu:

Wsparcie reemigrantów w aktywizacji zawodowej po powrocie do kraju, wzmocnienie ich świadomości w zakresie korzyści społecznych i ekonomicznych związanych z podjęciem zatrudnienia w Małopolsce.
Uczestnikami projektu mogą być obywatele polscy powracających z państw UE, których pobyt za granica wynosił nie przerwanie min. 6 miesięcy, od ich powrotu do kraju nie minęło 12 miesięcy i pozostają aktualnie bez pracy.
W ramach projektu jego uczestnicy mogą m.in. skorzystać z bezpłatnych usług doradztwa zawodowego, w tym pomocy w korzystaniu z bazy ofert pracy EURES w celu znalezienia pracy w Polsce, usług specjalistycznych, w tym np.: indywidualne wsparcie psychologiczne, doradztwo podatkowe, coaching indywidualny, tłumaczenia przysięgłe dokumentów, porady prawne, doradztwo biznesowe wspierające proces uruchamiania dział. gosp. w Polsce lub przeniesienia działalności zza granicy do Małopolski oraz z dofinansowania szkoleń (bony szkoleniowe), niezbędnych do podjęcia pracy w Małopolsce.

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, instytucja Województwa Małopolskiego

Okres realizacji

01 stycznia 2024 – 29 lutego 2028

Wartość projektu

6 999 929,20 zł

w tym wkład budżetu państwa:

699 992,92 zł

Data zawarcia umowy

Luty 2024


Małopolski Pociąg do Kariery - sezon I

Logotypy Funduszy Europejskich, Rzeczpospolitej Polskiej, Małopolski i Unii Europejskiej.

Projekt pn. „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I" realizowany w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027", Priorytet 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.14 Kształcenie osób dorosłych w systemie popytowym, typ A, jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, instytucja Województwa Małopolskiego.

Okres realizacji projektu

01.01.2024 – 31.12.2026

Cel i główne zadania projektu

Celem projektu jest podnoszenie kompetencji i kwalifikacji osób dorosłych, które z własnej inicjatywy chcą skorzystać z proponowanego im wsparcia.
Projekt oferuje usługi z obszaru doradztwa zawodowego oraz dofinansowanie w formie bonów do: szkoleń, studiów podyplomowych, usług o charakterze zawodowym, potwierdzania kwalifikacji, jak również innych usług rozwojowych typu coaching i mentoring.
Na bony szkoleniowe dla uczestników projektu planuje się przeznaczyć ponad 57 milionów złotych.

Grupa docelowa projektu

Do projektu przyjmowane są osoby spełniające łącznie 3 warunki:

  1. osoby pełnoletnie (18-89 lat)
  2. osoby związane z Małopolską, czyli takie, które mieszkają lub pracują w Małopolsce
  3. osoby pracujące

Za osoby pracujące są uznawane osoby, które:

  • są zatrudnione na podstawie stosunku pracy unormowanego w Kodeksie Pracy lub umowy spełniającej przesłanki umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
  • posiadają obowiązujące powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej lub
  • są aktywnymi członkami Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • są rolnikami ubezpieczonymi w KRUS.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą przystąpić do projektu również jako osoby niepracujące.
Do projektu nie są przyjmowani przedsiębiorcy (dotyczy to także osób z niepełnosprawnościami).

Planowane efekty projektu

Głównym rezultatem projektu będzie wsparcie 12 630 osób z grupy docelowej w rozwoju kompetencji, z czego co najmniej 70% (8 841 osób) uzyska kwalifikacje.

Zakładana liczba osób dorosłych objętych usługami rozwojowymi: 12 630, w tym:

  • 10 104 osób powyżej 25 roku życia
  • 1 000 osób 50+
  • 500 osób z niepełnosprawnościami lub o ograniczonej mobilności
  • 3 500 kobiet z niskim poziomem wykształcenia (max. ISCED 4).

Wartość projektu

90 000 000,00 zł

w tym wkład funduszy europejskich:

76 500 000,00 zł

Kontakt

Zespół projektowy „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I"
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
tel. 12 424 07 38
e-mail: kariera@wup-krakow.pl

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie


Nowy Start W Małopolsce z EURESem

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, instytucja Województwa Małopolskiego

Opis projektu

Projekt pomagający osobom, które powróciły do Polski po pobycie za granicą i pozostają bez pracy. Jego beneficjenci mogą skorzystać z różnych form wsparcia, które pozwolą im znaleźć pracę lub inną formę zarabiania. Powrót tych osób na rynek pracy pozwoli wykorzystać ich potencjał i umiejętności zdobyte podczas pobytu za granicą. Przyczyni się do zaspokajania potrzeb pracodawców w branżach bądź zawodach, gdzie brakuje pracowników.

Oferta projektu

  1. Indywidualna diagnoza potrzeb z opracowaniem planu działania;
  2. Wsparcie w procesie adaptacji społeczno-zawodowej;
  3. Poradnictwo zawodowe indywidualne i grupowe;
  4. Wsparcie asystenta EURES, w tym pomoc w korzystaniu z bazy ofert pracy EURES w celu znalezienia pracy w Polsce;
  5. Usługi specjalistyczne, w tym np. indywidualne wsparcie psychologiczne, doradztwo podatkowe, coaching indywidualny, tłumaczenia przysięgłe dokumentów, porady prawne, usługi specjalistyczne wspierające proces uruchamiania dział. gosp. w Polsce lub przeniesienia działalności zza granicy do Małopolski itp.;
  6. Uzupełnienie lub nabycie kwalifikacji lub kompetencji adekwatnych do potrzeb małopolskiego rynku pracy, potwierdzenie kwalifikacji – bony szkoleniowe w Podmiotowym Systemie Finansowania (PSF);
  7. Pomoc w potwierdzeniu kwalifikacji i kompetencji lub nostryfikacji dyplomu, w szczególności tych zdobytych za granicą.

Adresaci projektu:

Osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy wróciły z zagranicy do Małopolski, mają co najmniej 18 lat i pozostają bez pracy

Cel projektu

Wsparcie reemigrantów w aktywizacji zawodowej po powrocie do kraju, wzmocnienie ich świadomości w zakresie korzyści społecznych i ekonomicznych związanych z podjęciem zatrudnienia w Małopolsce oraz wykorzystanie ich potencjału, zwiększenie liczby osób w wieku produkcyjnym w Małopolsce, a także ograniczenie deficytu pracowników w branżach bądź zawodach, gdzie potrzeby pracodawców nie są zaspokajane podażą pracowników

Wartość projektu

6 999 929,20 zł

w tym wkład funduszy europejskich

5 949 939,81zł

Projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pn. „Nowy start w Małopolsce z EURESem" realizowany w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027" Priorytet 6 Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.3 Wsparcie dla reemigrantów, Typ A: Inicjatywa na rzecz aktywizacji zawodowej reemigrantów realizowana poprzez ukierunkowane schematy mobilności transnarodowej EURES

Okres realizacji

01.01.2024 – 28.02.2028

Kontakt

Zespół projektowy „Nowy Start w Małopolsce z EURESem"
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
tel. 12 619 84 40
e-mail: powroty@wup-krakow.pl

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


Zbudowanie Systemu Koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych (SKiMLLL)

Realizatorzy projektu

Projekt realizowany jest we współpracy partnerskiej instytucji województwa małopolskiego i ich jednostek:

  • Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie (WUP),
  • Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (MCDN),
  • Departamenty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego:
    • Środowiska,
    • Rozwoju Regionu,
    • Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki,
    • Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej.

Opis projektu

Projekt zakłada zbudowanie systemu koordynacji działań w województwie, opartego o powołany przez Zarząd Województwa Małopolskiego Wojewódzki Zespół Koordynacji (WZK).
Powołany WZK uwzględnia reprezentację pięciu filarów, o których mowa w Krajowym Planie Odbudowy, tj.: oświaty, gospodarki, zarządzania strategicznego, funduszy europejskich i dialogu społecznego.

Grupa docelowa

Przedstawiciele podmiotów i instytucji kluczowych dla rozwijania umiejętności w województwie małopolskim.

Cel projektu

Budowa systemu koordynacji działań w województwie małopolskim zorientowanych na wsparcie uczenia się przez całe życie, w tym kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się dorosłych. Przyczyni się to do wzmocnienia dopasowania kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, zmian społecznych zachodzących w regionie oraz upowszechniania uczenia się przez całe życie.

Wartość projektu

24 334 530 zł

w tym dofinansowanie projektu ze środków Krajowego Planu Odbudowy

21 481 592 zł

Wartość zadań realizowanych przez WUP

5 809 155 zł

w tym dofinansowanie zadań ze środków Krajowego Planu Odbudowy

5 354 428 zł

Okres realizacji

1 października 2023 – 31 czerwca 2026

Zadania WUP jako realizatora projektu

Zadania Badawcze:

  • Opracowanie założeń do cyklicznego badania zapotrzebowania na kwalifikacje i umiejętności. Badanie wspólnie z RR
  • Analiza zapotrzebowania na kwalifikacje, zawody i umiejętności w wybranych branżach na poziomie regionu wraz z komponentem dotyczącym oczekiwań i potrzeb pracodawców reprezentujących wybrane branże w zakresie umiejętności pracowników/kandydatów do pracy/absolwentów;
  • Warunki aktywności zawodowej osób w wieku okołoemerytalnym wraz ze zmianami demograficznymi (osoby zbliżające się do wieku emerytalnego oraz osoby w wieku emerytalnym);
  • Uczenie się dorosłych Małopolan;
  • Analiza scenariuszowa rozwoju rynku pracy w Małopolsce.

Zadania wdrożeniowe:

  • Małopolskie Partnerstwo na rzecz Kształcenia Ustawicznego (MPKU) - animowanie partnerstwa, tematyczne poranki partnerskie (edukacja włączająca i zatrudnienie włączające, edukacja ekologiczna i zielone kompetencje, nowoczesne technologie w uczeniu dzieci i dorosłych…);
  • Małopolskie Partnerstwo na rzecz Osób Młodych (MPM) - animowanie partnerstwa, organizacja spotkań, warsztatów moderujących sieć Partnerów i osób młodych.
    • W ramach zadania planowane jest spotkanie młodych z różnych części Małopolski, podczas którego odbędą się m.in. fokusy z osobami w wieku 16-30 lat na temat ich oczekiwań i wyobrażeń dotyczących pracy zawodowej w regionie. Podczas wydarzenia będą zbierane informacje bezpośrednio od osób młodych na temat ich potrzeb związanych z wejściem na rynek pracy, a także konsultowane będą projektowane dla nich w Małopolsce rozwiązania.
    • Organizowane będą spotkania Rady Programowej, która czuwa nad realizacją założonych celów Partnerstwa.
    • Coroczne Zgromadzenie Partnerów. Spotkanie to dedykowane jest wszystkim członkom i odbywa się z udziałem przedstawicieli Zarządu Województwa Małopolskiego. Podczas Zgromadzenia Partnerów omawiane będą strategiczne kwestie dotyczące wsparcia osób młodych oraz struktury i członkostwa Partnerstwa.
    • Raz na kwartał planowane są tematyczne/sieciowe spotkania Partnerów dedykowane aktualnie ważnym tematom w obszarze wsparcia osób młodych na rynku pracy. Wydarzenia będą koncentrowane na jednym temacie i angażować będą grupy tematyczne.
  • Warsztaty MPKU – WZK (uporządkowania i określenia wzajemnych relacji, ról, zadań) Obecnie wyzwaniem i jednocześnie ogromną szansą będzie dalsze animowanie prac partnerstwa, ale też próba wykorzystania potencjału MPKU do stworzenia spójnego i jakościowego systemu koordynacji w województwie małopolskim, uwzględniające WZK, jako ciało opiniodawczo - doradcze. Stąd konieczność uporządkowania i określenia wzajemnych relacji, ról, zadań podczas dwudniowych warsztatów, w których udział wezmą członkowie Rady Programowej MPKU, wybrani członkowie WZK, eksperci i moderatorzy.
    • W ramach zadania planuje się organizację poranków partnerskich. Celem jest zorganizowanie 10 tematycznych poranków partnerskich rocznie, z których będą powstawać notatki/wnioski prezentowane WZK, na podstawie których, będzie można formułować rekomendacje dla Zarządu. Przykładowe zagadnienia: edukacja włączająca i zatrudnienie włączające w kontekście zdrowia psychicznego i kondycji psychicznej (dzieci i dorosłych), edukacja ekologiczna i zielone kompetencje, edukacja kulturowa, edukacja zdalna i wykorzystanie nowoczesnych technologii w uczeniu dzieci i dorosłych itp. Poranki z aktywnym udziałem partnerów, którzy współtworzą program, prezentują dobre praktyki, inspirują i pokazują kierunki, w których powinniśmy lokować wysiłki i środki finansowe. Dodatkowo, planujemy szukać dobrych praktyk zagranicznych w poszczególnych obszarach tematycznych i prezentować je jako inspiracje członkom MPKU.
    • Planuje się również organizację konferencji. Celem jest zorganizowanie konferencji, która ma służyć upowszechnianiu wyników badań, debacie partnerów wokół kluczowych w danym roku wiązek tematycznych, promowaniu idei uczenia się przez całe życie. Dzięki szerokiemu udziałowi różnorodnych interesariuszy procesu uczenia się, łatwo będzie dotrzeć z informacją i upowszechnić wyniki badań w różnych środowiskach. Zasięg oddziaływania: Województwo Małopolskie.
  • Upowszechnianie uczenia dorosłych na poziomie lokalnym (gmina/ powiat)
  • Warsztaty z lokalnymi liderami/działania upowszechniające ideę uczenia się przez całe życie w lokalnych instytucjach/ przygotowanie samorządów do udziału w konkursie na "Edukacyjną Gminę Małopolski", zorganizowanie gali podsumowującej konkurs. Celem będzie "sprzedaż bezpośrednia idei uczenia się przez całe życie" oraz odkrywanie lokalnego potencjału do tworzenia sytuacji edukacyjnych i promowania postaw i działań wspierających edukację różnych grup wiekowych/społecznych na poziomie lokalnym, np. w formie LOWE.
  • Regionalne Laboratorium Long Life Learning (LLL) (wykorzystanie i upowszechnienie narzędzia wypracowanego w Comorelp do oceny polityki regionalnej w obszarze LLL).
    Celem będzie dokonanie oceny regionalnej polityki w obszarze LLL w oparciu o narzędzie wypracowane w międzynarodowym projekcie COMORELP (finansowanym z Erasmus), gdzie liderem jest Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Narzędzie będzie unikatowym rozwiązaniem pozwalającym na realizację polityki opartej o dowody wraz z elementami ewaluacji tej polityki. Dzięki niniejszej ocenie będziemy mogli porównywać wyniki z innymi regionami w Polsce i Europie. W laboratorium niezbędny będzie udział ekspertów, którzy będą zdolni do dokonania oceny w oparciu o wskaźniki jakościowe. Efektem będzie raport regionalny zawierający ocenę. Wartością dodaną będą zidentyfikowane dobre praktyki regionalne (z możliwością umieszczania ich np. na Elektronicznej platformie na rzecz uczenia się dorosłych w Europie - EPALE). W kolejnych latach planujemy przetestować narzędzie w co najmniej trzech innych regionach w Polsce, wykorzystując założenia benchmarkingu.
  • Małopolski Think Tank na rzecz kadr gospodarki (wypracowanie rozwiązań służących poprawie konkurencyjności przedsiębiorstw w oparciu o kompetencje pracowników).
    Do inicjatywy zaproszeni zostaną przedstawiciele pracodawców z branż wysokiego wzrostu, ważnych dla gospodarki małopolski oraz pracowników naukowych. Celem będzie wypracowywanie rozwiązań służących poprawie konkurencyjności przedsiębiorstw w oparciu o kompetencje pracowników typu: upowszechnianiu/tworzeniu warunków do realizacji praktyk wysokiej jakości w przedsiębiorstwach, walidowaniu efektów uczenia się pozaformalnego i nieformalnego, pozyskiwaniu informacji/ upowszechnianiu i wymianie dobrych praktyk. Działanie to powinno pozytywnie wpłynąć na odbudowę kondycji przedsiębiorstw po pandemii COVID 19.

Kontakt (w zakresie zadań WUP)

Edyta Skawińska
Koordynator działań w projekcie SKiMLLL
Zespół koordynacji Uczenia się Dorosłych (ZKU)
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków
tel. +48 505 168 794
edyta.skawinska@wup-krakow.pl


Pracownicy - najlepsza inwestycja dla firmy

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, instytucja Województwa Małopolskiego

Opis projektu

Projekt dla małych i średnich przedsiębiorców z Małopolski. Pomaga im we wdrażaniu rozwiązań, które usprawniają rekrutację, poprawiają warunki pracy, zwiększają motywację i efektywność pracowników. Realizacja projektu przyczynia się do ograniczenia negatywnych efektów starzenia się społeczeństwa.

Oferta projektu

  1. Indywidualne wsparcie doradczo-szkoleniowe z zakresu zarządzania różnorodnością, w tym zarządzania wiekiem, mające na celu:
    • zwiększenie świadomości pracodawcy w zakresie problemów wynikających ze zjawiska starzenia się społeczeństwa,
    • pokazanie korzyści wynikających ze stosowania zarządzania wiekiem w firmie,
    • opracowanie strategii zarządzania wiekiem w firmie, która będzie stanowiła podstawę do podejmowania przez pracodawcę działań wdrożeniowych.
  2. Dofinansowanie w formie grantu na wdrożenie w firmie wybranych ze strategii zarządzania wiekiem rozwiązań, przyczyniających się do rozwoju elastycznych form organizacji pracy, ułatwiających pracownikom godzenie życia zawodowego z prywatnym oraz mających na celu przeciwdziałanie i ograniczanie występowania na stanowiskach pracy czynników, które w sposób niekorzystny wpływają na zdrowie pracowników. Środki grantu pracodawca może przeznaczyć m.in. na:
    • modernizację sprzętu i urządzeń w oparciu o wyniki audytu ergonomicznego,
    • doposażenie zdalnego stanowiska pracy,
    • zakup sprzętu teleinformatycznego potrzebnego do wdrożenia elastycznych form pracy,
    • adaptację pomieszczeń na cele socjalne,
    • wdrożenie w firmie mentoringu.
    Maksymalna kwota wydatków na wdrożenie rozwiązań wskazanych w strategii zarządzania wiekiem, jaką pracodawca może ponieść w projekcie, wynosi 80 000 zł, z czego:
    • dofinansowanie w formie grantu wynosi 78,75%, jednak nie więcej niż 63 000 zł
    • wkład własny pracodawcy wynosi 21,25%, jednak nie więcej niż 17 000 zł.
  3. Indywidualne wsparcie doradcze w zakresie tworzenia lub aktualizacji procesów kadrowych, poprawy komunikacji z pracownikami, czy planowania działań zwiększających ich motywację i efektywność.
  4. Dopasowane do potrzeb pracodawcy szkolenia z zakresu wydłużania aktywności zawodowej, przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, współpracy w zespołach wielopokoleniowych i przeciwdziałania dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną.

Adresaci projektu

Mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę, filię, delegaturę lub oddział w województwie małopolskim, a także ich pracownicy

Cel projektu

Projekt ma za zadanie wsparcie pracodawców w zakresie opracowania oraz wdrożenia kompleksowych rozwiązań, które umożliwią im elastyczne reagowanie na zmiany zachodzące na rynku pracy i przyczynią się do utrzymania pracowników.

Wartość projektu

34 000 000 zł

w tym wkład funduszy europejskich

28 900 000 zł

Projekt jest realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027, Priorytet 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.7 Wsparcie na rzecz zarządzania różnorodnością u pracodawców, Typ A: opracowanie oraz wdrożenie kompleksowych narzędzi w celu umożliwienia elastycznego reagowania na zmiany zachodzące na rynku pracy i utrzymanie pracowników i dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Okres realizacji

1.01.2023 – 31.12.2025

Kontakt

Zespół projektowy „Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy"
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
tel. 12 619 84 89
e-mail: pni@wup-krakow.pl

Przydatne linki

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


Małopolski Program Regionalny "Regeneracja - wsparcie małopolskiej turystyki i przemysłów czasu wolnego" (2023-2024)


Małopolski Program Regionalny "Firma +1" (2023-2024)


Małopolski Pociąg do Kariery (sezon I)

Flaga RP - prostokąt u góry w kolorze białym pod spodem czerwonym. Godło - orzeł w koronie na czerwonym tle.

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, instytucja Województwa Małopolskiego.

Okres realizacji projektu

01.01.2024 – 31.12.2026

Cel i główne zadania projektu

Celem projektu jest podnoszenie kompetencji i kwalifikacji osób dorosłych, które z własnej inicjatywy chcą skorzystać z proponowanego im wsparcia.
Projekt oferuje usługi z obszaru doradztwa zawodowego oraz dofinansowanie w formie bonów do: szkoleń, studiów podyplomowych, usług o charakterze zawodowym, potwierdzania kwalifikacji, jak również innych usług rozwojowych typu coaching i mentoring.
Na bony szkoleniowe dla uczestników projektu planuje się przeznaczyć ponad 57 milionów złotych.

Grupa docelowa projektu

Do projektu przyjmowane są osoby spełniające łącznie 3 warunki:

  1. osoby pełnoletnie (18-89 lat)
  2. osoby związane z Małopolską, czyli takie, które mieszkają lub pracują w Małopolsce
  3. osoby pracujące

Za osoby pracujące są uznawane osoby, które:

  • są zatrudnione na podstawie stosunku pracy unormowanego w Kodeksie Pracy lub umowy spełniającej przesłanki umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
  • posiadają obowiązujące powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej lub
  • są aktywnymi członkami Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • są rolnikami ubezpieczonymi w KRUS.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą przystąpić do projektu również jako osoby niepracujące.
Do projektu nie są przyjmowani przedsiębiorcy (dotyczy to także osób z niepełnosprawnościami).

Planowane efekty projektu

Głównym rezultatem projektu będzie wsparcie 12 630 osób z grupy docelowej w rozwoju kompetencji, z czego co najmniej 70% (8 841 osób) uzyska kwalifikacje.

Zakładana liczba osób dorosłych objętych usługami rozwojowymi: 12 630, w tym:

  • 10 104 osób powyżej 25 roku życia
  • 1 000 osób 50+
  • 500 osób z niepełnosprawnościami lub o ograniczonej mobilności
  • 3 500 kobiet z niskim poziomem wykształcenia (max. ISCED 4).

Wartość projektu

90 000 000,00 zł

w tym wkład budżetu państwa:

9 000 000,00 zł

Kontakt

Zespół projektowy „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I"
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
tel. 12 424 07 38
e-mail: kariera@wup-krakow.pl


Program Regionalny KONSERWATOR (2023-2024)

Flaga RP - prostokąt u góry w kolorze białym pod spodem czerwonym. Godło - orzeł w koronie na czerwonym tle.

Program regionalny „Konserwator" realizowany jest w latach 2023-2024 przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i 11 powiatowych urzędów pracy. W programie starano się połączyć prozatrudnieniowe cele i działania służące wsparciu osób pozbawionych zatrudnienia z celami związanymi z kadrowym wsparciem instytucji kultury i innych podmiotów realizujących zadania związane z ochroną zabytków i dziedzictwa kulturowego na terenie Małopolski.

Grupa docelowa:

180 osób bezrobotnych

Zakładana liczba instytucji kultury:

ok. 40

Wartość projektu

Program finansowany jest w ramach środków Funduszu Pracy.
Jego wartość: 2 mln 520 tys. zł.

Powiatowe Urzędy Pracy realizujące program:

  1. Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku
  2. Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie
  3. Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej
  4. Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej
  5. Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Targu
  6. Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu
  7. Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego
  8. Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu
  9. Powiatowy Urząd Pracy w Suchej Beskidzkiej
  10. Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie
  11. Powiatowy Urząd Pracy w Zakopanem

Zadania powiatowych urzędów pracy:

  • Wybór uczestników w oparciu o posiadane przez nich Indywidualne Plany Działania.
  • Skierowanie uczestników na staż zawodowy, roboty publiczne lub prace interwencyjne w instytucjach kultury.
  • Udzielanie dodatkowych formy wsparcia: koszty badań, zwrot kosztów dojazdu, szkolenia – stosowane w zależności od wewnętrznych regulacji w danym powiatowym urzędzie pracy.

Zadania Wojewódzkiego Urzędu Pracy:

  • Koordynacja i monitoring realizacji programu regionalnego „Konserwator".
  • Wsparcie powiatowych urzędów pracy w pozyskaniu ofert miejsc pracy w instytucjach kultury, związanych z ochroną zabytków Małopolski i dziedzictwa kulturowego.

Kontakt

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków
tel. +48 12 428 78 25
marta.wilczynska-syga@wup-krakow.pl


Żyj i pracuj w Małopolsce (etap 1)

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Opis projektu

Projekt adresowany do cudzoziemców legalnie przebywających na terenie Małopolski, by wspierać ich integrację ze społecznością Małopolan, pomóc samodzielnie funkcjonować w nowym miejscu i z powodzeniem odnaleźć się na rynku pracy. Projekt zakłada wsparcie dla przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców. Przewidujemy również działania upowszechniające korzyści społeczne i ekonomiczne dla regionu, związane z podjęciem przez cudzoziemców zatrudnienia w naszym województwie.

Oferta projektu

  1. Utworzenie i funkcjonowanie centrum integracji – od 2024 roku w projekcie funkcjonuje Centrum Integracji Cudzoziemców w Krakowie oraz 3 punkty informacyjne (w Nowym Sączu, Oświęcimiu i Tarnowie) przy siedzibach Zespołów Zamiejscowych WUP. W centrum są świadczone usługi: wsparcie indywidualne doradcy zawodowego i asystenta międzykulturowego, warsztaty z wielokulturowości i warsztaty adaptacyjne, szkolenia językowe dla cudzoziemców, grupy fokusowe, usługi specjalistyczne takie jak porady prawne, wsparcie psychologa, konsultacje dotyczące rynku pracy, pomocy społecznej, edukacji, służby zdrowia itp.
  2. Wsparcie cudzoziemców w procesie integracji społeczno-zawodowej w Małopolsce – w ramach zadania planowane są:
    • Pomoc w procesie potwierdzania/ uznawania kwalifikacji i nostryfikacji dyplomu oraz dofinansowanie kosztów z tym związanych
    • Dedykowane cudzoziemcom kursy/szkolenia zawodowe, w tym szkolenia dostosowane do potrzeb konkretnych pracodawców (z zapewnieniem wsparcia językowego)
    • Warsztaty z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i postaw pracowniczych oczekiwanych przez pracodawców
    • Sfinansowanie dodatku na nowy start dla cudzoziemców w przypadku przeprowadzki do innej miejscowości i podjęcia pracy

    Zakres usług będzie uzależniony od barier, potrzeb i możliwości uczestników projektu, każdorazowo będzie przeprowadzana przez doradcę szczegółowa analiza racjonalności zastosowania danej formy wsparcia.

  3. Wsparcie cudzoziemców w procesie poszukiwania pracy i integracji w miejscu pracy oraz działania przeciwdziałające dyskryminacji i nierównościom w traktowaniu pracowników cudzoziemskich – w ramach tego zadania wsparcie będzie kierowane do pracodawców należących do MŚP, zatrudniających lub planujących zatrudnić obywateli państw trzecich. Będą mogli skorzystać z:
    • Dostępu do usług konsultanta ds. pracodawców, porad prawnych i do udziału w wydarzeniach on-line
    • Tłumaczenia dokumentacji rekrutacyjnej oraz stanowiskowej (np. umowy, przepisów BHP, instrukcji stanowiskowych) ułatwiające on boarding cudzoziemców w pracy
    • Refundacji kosztów zastępstwa za czas nauki języka polskiego przez cudzoziemców w godzinach pracy
    • Udziału webinariach dotyczących zatrudniania cudzoziemców i legalizacji pobytu
    • Dofinansowania kosztów zatrudnienia cudzoziemców
    • Usług mających na celu przygotowanie swojego pracownika do roli mentora wielokulturowego, w tym sfinansowanie dodatku dla mentora
    • Udziału w szkoleniach z wielokulturowości, komunikacji kulturowej oraz zarządzania różnorodnym zespołem
    • Dofinansowania usług mediatorów międzykulturowych
  4. Działania świadomościowe budujące postawę społeczeństwa przyjmującego, kreujące wizerunek Małopolski jako regionu przyjaznego cudzoziemcom oraz upowszechniające w zakresie korzyści społecznych i ekonomicznych związanych z podjęciem zatrudnienia w Polsce i w Małopolsce.
    Zadanie obejmuje:
    • Zawiązanie Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Integracji i Wielokulturowości (MPIW), które zaangażuje partnerów społecznych i organizacje do zbudowania trwałego ekosystemu wsparcia obywateli państw trzecich i zwiększy komplementarność działań na rzecz integracji cudzoziemców podejmowanych w województwie małopolskim
    • Organizację spotkań z Publicznymi Służbami Zatrudnienia, pracodawcami, zrzeszeniami pracodawców i przedstawicielami środowisk zainteresowanych tematyką wielokulturowości
    • Organizację szkoleń/ webinariów z komunikacji wielokulturowej otwarte dla wszystkich zainteresowanych
    • Przygotowanie publikacji i spotów promujących wielokulturowość
    • Prowadzenie działań upowszechniających w mediach lokalnych, regionalnych i w social mediach
    • Organizację wydarzeń świadomościowych – konferencji i wydarzeń regionalnych o integracji cudzoziemców i komunikacji wielkokulturowej, w tym konkursu na Gminę otwartą na cudzoziemców/ NGO aktywnie działający rzecz integracji/ Pracodawcę przyjaznego cudzoziemcom

Adresaci projektu

  • Obywatele państw trzecich legalnie przebywający na terenie Małopolski.
  • Pracodawcy zatrudniający lub planujący zatrudnić obywateli państw trzecich.
  • Pracownicy instytucji publicznych pracujący z obywatelami państw trzecich.

Cel projektu

  1. Wsparcie imigrantów w aktywizacji zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem zidentyfikowanych sektorów rynku pracy, branż, zawodów lub kompetencji, w których występuje deficyt potencjonalnych pracowników na terenie województwa.
  2. Wzmocnienie świadomości mieszkańców i podmiotów z Małopolski i cudzoziemców w zakresie korzyści społecznych i ekonomicznych związanych z podjęciem zatrudnienia w Polsce i Małopolsce oraz rozwiniecie sieci współpracy ukierunkowanej na wsparcie migrantów.

Wartość projektu

19 998 532,95 zł,

w tym wkład funduszy europejskich

16 998 753,29 zł

Projekt jest realizowany w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021 – 2027, Priorytet 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.19 Kompleksowe wsparcie obywateli państw trzecich, Typ B, z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Okres realizacji

01.01.2024 – 28.02.2027

Kontakt

Zespół projektowy „Żyj i pracuj w Małopolsce"
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
tel. 12 619 85 61
e-mail: integracja@wup-krakow.pl

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie


Żyj i pracuj w Małopolsce - etap 1

Flaga RP - prostokąt u góry w kolorze białym pod spodem czerwonym. Godło - orzeł w koronie na czerwonym tle.

Projekt Żyj i pracuj w Małopolsce (etap 1) dofinansowano ze środków Budżetu Państwa.

Opis projektu:

Projekt adresowany do cudzoziemców legalnie przebywających na terenie Małopolski, by wspierać ich integrację ze społecznością Małopolan, pomóc samodzielnie funkcjonować im w nowym miejscu oraz odnaleźć się na rynku pracy.
W ramach projektu od 2024 roku funkcjonuje Centrum Integracji Cudzoziemców w Krakowie oraz 3 punkty informacyjne (w Nowym Sączu, Oświęcimiu i Tarnowie) przy siedzibach Zespołów Zamiejscowych WUP. Cudzoziemcy mogą skorzystać bezpłatnie m.in. z pomocy asystenta międzykulturowego oraz doradcy zawodowego, kursów językowych, szkoleń zawodowych, usług tłumaczenia dokumentów i porad prawnych.
Projekt zakłada również wsparcie dla przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców oraz działania upowszechniające korzyści społeczne i ekonomiczne dla regionu, związane z podjęciem przez cudzoziemców zatrudnienia w naszym województwie.

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, instytucja Województwa Małopolskiego

Okres realizacji

01 stycznia 2024 – 28 lutego 2027

Wartość projektu

19 998 532,95 zł

w tym wkład budżetu państwa

1 999 853,29 zł

Data zawarcia umowy

23 stycznia 2024


Nowy start w Małopolsce

Prostokątna grafika. Na zielonym tle z lewej strony biały kwadrat z napisem Nowy Start w Małopolsce. Z prawej strony kontur Polski z zaznaczonymi granicami województw i zaznaczonym na czerwono obszarem Województwa Małopolskiego. Poniżej i z lewej strony konturu ornament krzyżykowy

Opis projektu

Realizator projektu:

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Cel projektu:

Celem przedsięwzięcia było dostarczenie 836 osobom powracającym z zagranicy informacji na temat możliwości rozwoju, kształcenia, pozyskania zatrudnienia i innych możliwości oferowanych przez region, w szczególności poprzez uczestnictwo w specjalistycznej usłudze poradnictwa zawodowego oraz indywidualnych konsultacjach.

Grupa docelowa:

Osoby mieszkające lub uczące się w Małopolsce, powyżej 30. roku życia, bez zatrudnienia, które mieszkały, uczyły się lub pracowały za granicą i wróciły do kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed przystąpieniem do projektu, należące do co najmniej jednej z poniższych grup:

  • osoby powyżej 50. roku życia,
  • osoby długotrwale bezrobotne,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby o niskich kwalifikacjach,
  • kobiety,
  • bezrobotni mężczyźni w wieku 30-49 lat (nienależący do wyżej wymienionych grup, których sytuacja na rynku pracy jest najtrudniejsza).

Formy wsparcia:

  • poradnictwo zawodowe dla każdego uczestnika w formie bilansu kompetencji (podstawowego lub pogłębionego),
  • bezpośrednie konsultacje,
  • porady zdalne w ramach prowadzonego dyżuru telefonicznego.

Finansowanie programu:

Projekt finansowany był ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (Oś 8. Rynek pracy, Działanie 8.2 Aktywizacja zawodowa). Jego wartość to 1 465 951,34  zł. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz wkładu własnego.

Okres realizacji:

25.03.2019–30.11.2022 r.

Kontakt:

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
tel. 12 619 85 61, 12 619 85 62
e-mail: powroty@wup-krakow.pl

Dokumenty i wzory dokumentów do pobrania


Małopolskie gwarancje na rzecz aktywności społeczno-zawodowej

Realizator projektu:

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
 

Cel projektu

Celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wykluczeniu społeczno-zawodowemu i marginalizacji 300 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z województwa małopolskiego.
 

Grupa docelowa:

Osoby zamieszkujące obszar województwa małopolskiego, w tym między innymi:
  • osoby bezrobotne,
  • osoby korzystające lub kwalifikujące się do objęcia wsparciem pomocy społecznej,
  • osoby korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa,
  • osoby z niepełnosprawnościami.

Formy wsparcia:

  • określenie ścieżki reintegracji społeczno-zawodowej;
  • warsztaty aktywizacji społeczno-zawodowej;
  • warsztaty z podstaw obsługi komputera;
  • poradnictwo specjalistyczne - pomoc psychologa oraz innych specjalistów/ekspertów z zakresu prawa, zdrowia, itd;
  • staże i subsydiowane zatrudnienie;
  • szkolenia zawodowe;
  • pośrednictwo pracy;
  • spotkania z wolontariuszami-tutorami;
  • refundacja usług zdrowotno-społecznych.

Finansowanie programu

Projekt finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (Oś 9. Region Spójny Społecznie, Działanie 9.1.2 Aktywna integracja – projekty konkursowe). Jego wartość to 4 mln 976 tys. zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, budżetu państwa oraz wkładu własnego.
 

Okres realizacji:

01.04.2018–31.03.2020 r.

Uwaga!

Rekrutacja uczestników do II edycji projektu w Krakowie trwa od 31 maja do 5 czerwca 2019 r. (nabór wydłużony).

Kontakt:

  • Biuro projektu: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków (I piętro, pokój 121), tel. 12 619 84 54;
  • Pracownia Integracji Społeczno-Zawodowej w Krakowie, ul. św. Teresy 2/2 (róg ul. Krowoderskiej), tel. 513 422 082, 513 422 067, e-mail: kbardega@wup-krakow.pl, jkozera@wup-krakow.pl;
  • Pracownia Integracji Społeczno-Zawodowej w Tarnowie, ul. Krakowska 25 (II piętro, lokal nr 04), tel. 513 422 016, 513 421 983, e-mail: jpredota@wup-krakow.plwniewola@wup-krakow.pl;
  • Pracownia Integracji Społeczno-Zawodowej w Nowym Sączu, ul. Długosza 61 (parter, pokój 02), tel. 513 422 044, 513 422 066, e-mail: afracisz@wup-krakow.plasliwa@wup-krakow.pl.

Załączniki

Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie Małopolskie gwarancje na rzecz aktywności społeczno-zawodowej
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie Małopolskie gwarancje na rzecz aktywności społeczno-zawodowej.pdf 631 KB
Formularz rekrutacyjny do projektu Małopolskie gwarancje na rzecz aktywności społeczno-zawodowej - II edycja
Formularz rekrutacyjny do projektu Małopolskie gwarancje na rzecz aktywności społeczno-zawodowej - II edycja.pdf 859 KB

Modelowe procedury współpracy instytucji rynku pracy z pracodawcami i przedsiębiorcami

Realizatorzy projektu:

  • Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie,
  • Konfederacja Lewiatan (lider),
  • WiseEuropa.

Cel główny projektu

W ramach projektu planuje się wypracowanie modelowych procedur poświęconych współpracy instytucji rynku pracy z przedsiębiorcami.

Prowadzone działania będą skupiać się na usługach pośrednictwa pracy i współpracy publicznych służb zatrudnienia z pracodawcami oraz instytucjami szkoleniowymi. Będą dotyczyły również finansowania szkoleń ze środków Funduszu Pracy oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS).


Grupa docelowa

Projekt będzie realizowany z udziałem wszystkich zainteresowanych procedurą, tj. instytucji szkoleniowych, przedsiębiorców, pracodawców, agencji zatrudnienia, Ochotniczych Hufców Pracy. 


Okres realizacji projektu:

01.10.2017 r.-30.09.2019 r.
 

Wartość i źródło finansowania projektu

Projekt jest finansowany ze środków europejskich (84,28%) i budżetu państwa (15,72%). Jego wartość to 1 879 608,00 zł.
 

Kontakt

Chcielibyśmy, aby wypracowane w ramach projektu procedury odpowiadały Państwa potrzebom i realnie wpłynęły na poprawę jakości współpracy. W związku z tym zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w projekcie – jeśli są Państwo zainteresowani udziałem w procesie opracowania i testowania takich procedur, prosimy o kontakt e-mailowy: mpw@wup-krakow.pl lub telefoniczny: 12 619 84 36.


Kompetencje dla pracy

Flaga RP - prostokąt u góry w kolorze białym pod spodem czerwonym. Godło - orzeł w koronie na czerwonym tle.

Pełna nazwa projektu

Kompetencje dla pracy - doskonalenie kluczowych umiejętności miękkich i kompetencji przyszłości z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi edukacyjnych, umożliwiających przekazywanie wiedzy i umiejętności na odległość

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Okres realizacji:

01.12.2021 r. - 31.12.2022 r.

Źródło finansowania:

Fundusz Pracy - fundusz celowy

Dofinansowanie:

3 205 000,00 zł

Cel projektu:

Kompetencje miękkie mają ogromne znaczenie dla rozwoju i sukcesu zawodowego w pracy. Ich rola na rynku pracy stale rośnie, mimo to wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich istotności w kontekście zdobywania zatrudnienia. Tym samym bardzo sceptycznie traktuje się również koncepcję rozwijania i doskonalenia tych właśnie umiejętności. Nacisk, jaki wywierają pracodawcy podczas rekrutacji na tzw. kompetencje przyszłości, takie jak: kreatywność, umiejętność przetwarzania i interpretacji złożonych informacji, przedsiębiorczość czy umiejętność zarządzania innymi, daje podstawy do prognoz, że za kilka lub kilkanaście lat kompetencje miękkie staną się, obok kompetencji zawodowych, najważniejszym czynnikiem decydującym o zatrudnieniu.

Odpowiedzią na zaistniałe, wyżej wymienione problemy jest projekt „Kompetencje dla pracy - doskonalenie kluczowych umiejętności miękkich i kompetencji przyszłości z wykorzystaniem interaktywnych narzędzi edukacyjnych, umożliwiających przekazywanie wiedzy i umiejętności na odległość". W ramach projektu powstała pierwsza w Polsce platforma e-learningowa, stworzona w celu wdrożenia nowych metod pomocy osobom bezrobotnym i poszukującym pracy, opartych w całości na rozwiązaniach o charakterze systemowym.

Zadania w ramach projektu:

Projekt zakładał stworzenie wirtualnej platformy edukacyjnej o charakterze e-learningowym poświęconej szkoleniom dedykowanym osobom bezrobotnym i poszukującym zatrudnienia. W tym celu stworzono i zaimplementowano na platformę 15 obszernych interaktywnych kursów edukacyjnych, przygotowanych przez profesjonalnych szkoleniowców oraz specjalistów konkretnych obszarów rozwoju zawodowego. Z uwagi na kluczową rolę w rozwoju zawodowym, powyższe rozwiązanie zostało w całości zadedykowane szkoleniom z zakresu tzw. kompetencji miękkich oraz kompetencji przyszłości pracownika. Projekt był realizowany przez następujące działania:

  • Przeprowadzenie wstępnych analiz prawnych i społecznych.
  • Stworzenie, wdrożenie i utrzymanie wirtualnej platformy edukacyjnej.
  • Opracowanie merytoryczne i metodyczne 15 kursów.
  • Wyprodukowanie 15 interaktywnych i multimedialnych kursów.
  • Przeprowadzenie etapu testowania narzędzia.
  • Monitoring i ewaluacja projektu.
  • Przeprowadzenie następczych analiz prawnych i społecznych oraz opracowanie wniosków i rekomendacji. 

Efektywność walidacji uczenia się nieformalnego i pozaformalnego

 

Siedem osób w różnym wieku ubranych w stroje formalne, przed nimi na stole leżą dokumenty. Grupa wygląda na radosną, prowadzą ożywiony dialog
Projekt "Efektywność polityk i programów dotyczących walidacji uczenia się nieformalnego i pozaformalnego dla wchodzenia na rynek pracy i mobilności - perspektywa jednostki i pracodawcy", realizowany w ramach Programu Erasmus+, stara się ocenić efektywność programów walidacji pod kątem korzyści, jakie jednostka wynosi z uznawania efektów wcześniejszego uczenia się. Z tego też powodu koncentruje się na tym, czy i jak procedury i programy walidacji wspierają włączanie się jednostki w rynek pracy, zatrudnialność i dalsze ścieżki uczenia się.

Poprzez wprowadzenie perspektywy biograficznej do procesu walidacji oraz identyfikację roli pracodawcy dla walidacji i uznawania efektów wcześniejszego uczenia się projekt stara się wzmocnić efektywność praktyk dotyczących walidacji uczenia się nieformalnego i pozaformalnego w Danii, Niemczech, Polsce i Turcji.

Dodatkowo, projekt dokona przeglądu postępu tych polityk i programów w czasie trwania projektu. Rezultaty tego przeglądu, badania empiryczne i kilka studiów przypadku dotyczących przedsiębiorstw zostaną włączone do bieżącego dialogu dotyczącego polityki walidacji uczenia się nieformalnego i pozaformalnego, a także znajdą odzwierciedlenie we wspólnie tworzonym module szkoleniowym służącym praktykom z zakresu walidacji uczenia się nieformalnego i pozaformalnego.

Jako Strategiczne Partnerstwo dla Edukacji Dorosłych projekt wzmacnia wymianę, jak i też współpracę pomiędzy ośmioma organizacjami partnerskimi uczestniczącymi w projekcie, co pozwala łączyć doświadczenie praktyczne i wiedzę teoretyczną. W oparciu o proces wspólnego uczenia się, projekt przyczynia się do wzmocnienia przejrzystości i uznawania umiejętności i kwalifikacji oraz ułatwienia włączania się w rynek pracy poprzez dostęp do szkoleń i uznawanie kompetencji dla wszystkich.

Projekt jest koordynowany przez Centrum Pracy i Edukacji Politycznej na Uniwersytecie w Bremie w Niemczech.

 

Okres realizacji:

1.09.2016 – 31.08.2019.
 
 

EffectVPL - Effectiveness of Validation of Prior Non-formal and Informal Learning

Duration:

01.09.2016 - 31.08.2019

The Erasmus+ project Effectiveness of VPL Policies and Programmes for Labour Market Inclusion and Mobility - Individual and Employer Perspectives (EffectVPL) seeks to evaluate the effectiveness of validation programmes in terms of how the recognition of prior learning benefits the individual. The focus thereby will be placed on if and how validation procedures and programmes support individuals' labour market inclusion, employability and further learning pathways. Through introducing biographical perspectives into the validation process and identifying the role of employers for validation and recognition of prior learning (VPL), the project seeks to enhance the effectiveness of VPL practice in Denmark, Germany, Poland and Turkey. In addition, the project will review the advancement of VPL policies and programmes over the project period. The results of the review, empirical investigations and several company case studies will be channelled into the on-going VPL policy dialogue and also be reflected in a jointly developed training module to support VPL practitioners. As a Strategic Partnership for Adult Education, the project enhances the exchange as well as the cooperation between the eight partner organisations participating in the project that combine practical expertise and theoretical background knowledge. Based on a common learning process, the project contributes to enhancing the transparency and recognition of skills and qualifications and facilitating labour market inclusion through access to training and recognition of competences for all. The project is coordinated by the Center for Labour and Political Education, University of Bremen.

Contact:

Dr. Simone Haasler
Phone: +49 (0) 421 - 218 56 724
E-Mail: haasler(at)uni-bremen.de
Dr. Eva Anslinger
Phone: +49 (0) 421 - 218 56 712
E-Mail: eva.anslinger(at)uni-bremen.de

Franziska Laudenbach
Phone: +49(0)421 - 218 56 713
E-Mail: f.laudenbach(at)uni-bremen.de

 

Partner Organisations:

Senator für Wirtschaft, Arbeit und Häfen, Deutschland
www.arbeit.bremen.de

VIA University College, Denmark
www.viauc.com

Sosu Aarhus, Denmark
www.sosuaarhus.dk

Boğaziçi Üniversitesi, Turkey
www.boun.edu.tr

IMECE KADIN DAYANISMA DERNEGI, Turkey
www.kadinlarinimecesi.org

Wszechnica Uniwersytetu Jagiellonskiego Sp. z o.o., Poland
www.wszechnica.uj.pl

Wojewodztwo Malopolskie - Wojewodzki Urzad Pracy w Krakowie, Poland
http://www.wup-krakow.pl

 

Funding:

Erasmus+

Volume:

397 752 Euro

Program regionalny Konserwator 2017-2018

Konserwator - mapa

Realizatorzy programu

Program regionalny "Konserwator" był realizowany w latach 2017-2018 przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i 15 powiatowych urzędów pracy:

  • Powiatowy Urząd Pracy w Bochni,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach,
  • Grodzki Urząd Pracy w Krakowie,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Targu,
  • Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu,
  • Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Suchej Beskidzkiej,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Wieliczce,
  • Powiatowy Urząd Pracy w Zakopanem.

Cel programu

W programie starano się połączyć prozatrudnieniowe cele i działania służące wsparciu osób pozbawionych zatrudnienia z celami związanymi z kadrowym wsparciem instytucji kultury i innych podmiotów realizujących zadania związane z ochroną substancji zabytkowej i dziedzictwa kulturowego na terenie Małopolski. 

Grupa docelowa:

304 osoby bezrobotne, w szczególności kobiety i osoby długotrwale bezrobotne.

Efektywność zatrudnieniowa:

40% (tj. minimum 122 osoby na 304 objęte wsparciem).

Średnia liczba osób na PUP: 

10 rocznie.

Zakładana liczba instytucji kultury:

Około 50.

Finansowanie programu

Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy oraz budżetu Województwa Małopolskiego. Jego wartość to 2 mln 675 200 zł.

Zadania powiatowych urzędów pracy:

  • wybór uczestników w oparciu o posiadane przez nich IPD;
  • skierowanie uczestników na staż zawodowy, roboty publiczne lub prace interwencyjne w instytucjach kultury;
  • dodatkowe formy wsparcia: koszty badań, zwrot kosztów dojazdu - stosowane w zależności od wewnętrznych regulacji w danym powiatowym urzędzie pracy.

Zadania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie:

  • koordynacja i monitoring realizacji programu regionalnego "Konserwator";
  • opracowanie bazy ofert miejsc pracy w instytucjach kultury, związanych z ochroną zabytków Małopolski i dziedzictwa kulturowego;
  • w zależności od potrzeby: wsparcie uczestników w znalezieniu zatrudnienia (asystent/pośrednik pracy) lub wsparcie wolontariusza-tutora.

Kontakt

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Zespół Programów i Obsługi Instytucji Rynku Pracy
plac Na Stawach 1
30-107 Kraków
tel. 12 619 84 54, 12 619 84 18
e-mail: mfilek@wup-krakow.pl


Program Regionalny Konserwator 2016

Cel programu

Aktywizacja osób z grup znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy - przy pracach związanych z ochroną tradycji kulturowej, zachowaniem i rewitalizacją substancji zabytkowej oraz ochroną krajobrazu kulturowego na terenie województwa małopolskiego.

Cele szczegółowe programu:

  • umożliwienie osobom bezrobotnym, będącym w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy kontaktu z rzeczywistym środowiskiem pracy;
  • zwiększenie atrakcyjności zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
  • podniesienie wśród osób objętych programem i członków ich rodzin świadomości wartości dziedzictwa kulturowego regionu oraz kształtowanie postawy przyjaznej zabytkom;
  • wykonanie prac na rzecz zachowania i ochrony zabytków oraz upowszechniania i promocji dóbr kultury;
  • rozszerzenie opieki nad zabytkami na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, w szczególności nad wysokiej klasy zabytkami sakralnymi oraz poprawa jakości udostępniania zabytków zwiedzającym.

Odbiorcy programu:

  • długotrwale bezrobotni,
  • bezrobotni powyzej 50. roku życia,
  • bezrobotni do 25 lat.

Łączna liczba uczestników programu to 179 osób.

Krótki opis programu

Program Regionalny Konserwator adresowany był do osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, pozostających bez zatrudnienia, które mieszkały na terenie następujących powiatów:

  • bocheńskiego,
  • brzeskiego
  • chrzanowskiego,
  • dąbrowskiego,
  • gorlickiego,
  • krakowskiego,
  • limanowskiego,
  • miechowskiego,
  • myslenickiego,
  • nowosądeckiego,
  • nowotarskiego,
  • olkuskiego,
  • suskiego,
  • tarnowskiego i miasta Tarnowa,
  • tatrzańskiego,
  • wielickiego,
  • miasta Krakowa,
  • miasta Nowy Sącz.

W programie założono, że wsparcie uczestników przebiegać będzie w specyficznym sektorze rynku pracy Małopolski. Był nim szeroko pojęty sektor instytucji związanych z ochroną zabytków Małopolski i dziedzictwa kulturowego.

Na etapie przygotowywania programu wyłoniono podmioty, które były pracodawcami i organizatorami form wsparcia dla jego uczestników: instytucje kultury bądź inne podmioty realizujące zadania na rzecz ochrony tradycji kulturowej, zachowania i rewitalizacji substancji zabytkowej oraz ochrony krajobrazu kulturowego na terenie województwa małopolskiego, tj.: samorządowe instytucje kultury, gminy, organizacje pozarządowe zajmujące się statutowo problematyką kultury, ochrony dziedzictwa narodowego, sportu i turystyki oraz kościelne osoby prawne.

W w/w instytucjach dla 179 uczestników programu zorganizowano 6-miesięczne staże zawodowe, roboty publiczne i prace interwencyjne. Za proces rekrutacji uczestników odpowiadały powiatowe urzędy pracy w Małopolsce, które przystąpiły do programu.

W ramach programu za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy finansowane były:

  • stypendia stażowe dla uczestników programu,
  • część wynagrodzenia za pracę w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych,
  • koszty badań lekarskich uczestników staży zawodowych,
  • koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia lub odbywania stażu zawodowego i powrotu do domu.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie monitorował stan realizacji programu i na bieżąco współpracował z powiatowymi urzędami pracy.

Formy wsparcia

Ścieżka uczestnika programu realizowana przez powiatowe urzędy pracy:

  • rekrutacja osób bezrobotnych przez doradców klienta w powiatowych urzędach pracy;
  • zindywidualizowane usługi z zakresu doradztwa zawodowego, zgodnie z warunkami realizacji oraz trybem i sposobem prowadzenia usług rynku pracy;
  • skierowanie do pracy bądź na 6-miesięczny staż zawodowy.

Okres realizacji programu:

luty 2016 r. - grudzień 2016 r.

Wartość i źródło finansowania programu

Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy z puli przyznanej dla województwa małopolskiego na finansowanie w 2016 r. programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w wysokości 1 562 560,00 zł.


Bonus dla Biznesu

Flaga RP - prostokąt u góry w kolorze białym pod spodem czerwonym. Godło - orzeł w koronie na czerwonym tle.

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Okres realizacji

01.10.2021 r. - 31.12.2022 r.

Źródło finansowania

Fundusz Pracy - fundusz celowy

Dofinansowanie:

2 535 000,00 zł

Cel projektu:

Starzenie się społeczeństwa jest poważnym wyzwaniem dla rynku pracy i gospodarki. Związany z nim spadek zasobów siły roboczej grozi w nieodległej perspektywie poważnym niedoborem pracowników. Wraz ze wzrostem świadomości tego problemu powinny zatem zmieniać się cele polityki rynku pracy. Konieczne wydaje się podejmowanie różnorodnych działań, które pozwolą bardziej racjonalnie i efektywnie wykorzystać zasoby ludzkie w przedsiębiorstwach, dzięki uwzględnieniu potrzeb i możliwości pracowników w różnym wieku. Poziom świadomości na ten temat wśród przedsiębiorców jest niski. Kluczowe w tym obszarze staje się więc upowszechnianie działań związanych z zarządzaniem różnorodnością, w tym wiekiem, promowanie dobrych praktyk w tym obszarze, a także pomoc pracodawcom we wdrażaniu rozwiązań, które mają na celu wydłużenie aktywności zawodowej pracowników.

Zadania w ramach projektu:

  1. Wypracowanie i przetestowanie innowacyjnej metody współpracy z pracodawcami, uwzględniającej wiodącą rolę konsultanta ds. wsparcia pracodawcy.
  2. Indywidualne i kompleksowe podejście do każdego pracodawcy, którego efektem będzie wsparcie dobrane do jego specyfiki i potrzeb.
  3. Kluczowa rola konsultanta ds. wsparcia pracodawcy, który przygotowuje, a następnie realizuje z pracodawcą Indywidualny Plan Wsparcia (IPW).
  4. Zastosowanie nowych form wsparcia, które będą adresowane do pracodawców i ich pracowników, które nie są obecnie standardowo stosowane przez publiczne służby zatrudnienia.
  5. Rozpowszechnienie wśród małopolskich pracodawców idei zarządzania różnorodnością.

Program regionalny Firma+1 (2021-2022)

Opis programu

Program regionalny „Firma+1" realizowany będzie w latach 2021-2022 przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i 18 powiatowych urzędów pracy. Jest to program, w którym pomoc w zatrudnieniu pracownika otrzymają mikro i mali przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione – tym samym stanowi on odpowiedź na potrzeby dwóch grup:  z jednej strony wspiera osoby bezrobotne w procesie aktywizacji zawodowej, z drugiej jest narzędziem, dzięki któremu małe lokalne firmy zdobędą często pierwszych dla nich pracowników.

Grupa docelowa: 666 osób bezrobotnych, w szczególności kobiety i osoby długotrwale bezrobotne
Średnia liczba osób na PUP: 18/rocznie
Program finansowany jest w ramach środków Funduszu Pracy. Jego wartość: 8 mln 658 tys. zł

Powiatowe Urzędy Pracy realizujące program:

  1. Powiatowy Urząd Pracy w Bochni,
  2. Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku,
  3.  Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie
  4. Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej,
  5. Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach,
  6. Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego,
  7. Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej,
  8. Powiatowy Urząd Pracy w Miechowie,
  9. Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach,
  10. Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Targu,
  11. Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu
  12. Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego
  13. Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu
  14. Powiatowy Urząd Pracy w Proszowicach
  15. Powiatowy Urząd Pracy w Suchej Beskidzkiej,
  16. Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie,
  17. Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach,
  18. Powiatowy Urząd Pracy w Wieliczce.
Mapa powiatów województwa małopolskiego z zaznaczonymi kolorem powiatami, gdzie program jest realizowany

Zadania powiatowych urzędów pracy:

  • Wybór uczestników i przygotowanie dla nich Indywidualny Plan Działania.  
  • Skierowanie uczestników na prozatrudnieniowe formy wsparcia wynikające z IPD (doposażenie miejsca pracy u mikro i małych przedsiębiorców, prace interwencyjne, staże itp.).
  • Objęcie uczestników innymi formami pomocy np. zwrot kosztów dojazdu, zwrot kosztów badań lekarskich – stosowane w zależności od wewnętrznych regulacji w danym powiatowym urzędzie pracy. 

Zadania Wojewódzkiego Urzędu Pracy:

  • Koordynacja i monitoring realizacji programu regionalnego „Firma+1"
  • W zależności od potrzeb wsparcie powiatowych urzędów pracy w pozyskaniu mikro i małych firm oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą zainteresowanych udziałem w Programie.
  • W zależności od potrzeby objęcie przedsiębiorców doradztwem grupowym z zakresu obowiązkowych świadczeń wynikających z faktu zatrudniania pracowników (zobowiązania podatkowe, składki na ubezpieczenia społeczne).

Gdzie uzyskac informacje o programie?

  1. Dane kontaktowe konsultantów w powiatowych urzędach pracy (plik PDF)
  2. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie,
    plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków,
    tel. +48 12 619 84 18,
    joanna.mackiewicz-pachut@wup-krakow.pl

Program regionalny „Bumerang - powrót na rynek pracy”

Flaga RP - prostokąt u góry w kolorze białym pod spodem czerwonym. Godło - orzeł w koronie na czerwonym tle.

Program regionalny "Bumerang-powrót na rynek pracy"

Program regionalny "Bumerang – powrót na rynek pracy" realizowany będzie w latach 2021-2022 przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i 15 powiatowych urzędów pracy. Program ten został  zainicjowany po raz pierwszy z uwagi na szczególną sytuację na rynku pracy jaka powstała w 2020 roku. Zmiany na rynku pracy spowodowane pandemią COVID-19 ukierunkowały potrzebę realizowania wsparcia dla osób, które utraciły w ostatnim czasie pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy oraz dla bezrobotnych, którzy najbardziej odczuwają negatywne skutki kryzysu.

Grupa docelowa:

560 osób bezrobotnych, w szczególności osoby bezrobotne zwolnione z przyczyn zakładu pracy, osoby młode do 30 r.ż. oraz absolwenci.

Średnia liczba osób na PUP:

19 osób rocznie

Źródło finansowania:

Fundusz Pracy

Dofinansowanie

7 560 000 zł

Powiatowe Urzędy Pracy realizujące program:

  1. Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku,
  2. Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie,
  3. Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej,
  4. Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach,
  5. Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego,
  6. Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej,
  7. Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Targu,
  8. Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu,
  9. Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego,
  10. Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu,
  11. Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu,
  12. Powiatowy Urząd Pracy w Proszowicach,
  13. Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie,
  14. Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach,
  15. Powiatowy Urząd Pracy w Wieliczce.

Zadania powiatowych urzędów pracy:

  • Wybór uczestników i przygotowanie dla nich Indywidualnego Planu Działania  
  • Skierowanie uczestników na prozatrudnieniowe formy wsparcia wynikające z IPD (doposażenie miejsca pracy,  prace interwencyjne, staże itp.)
  • Objęcie uczestników innymi formami pomocy np. zwrot kosztów dojazdu, zwrot kosztów badań lekarskich – stosowane w zależności od wewnętrznych regulacji w danym powiatowym urzędzie pracy

Zadania Wojewódzkiego Urzędu Pracy:

  • Koordynacja i monitoring realizacji programu regionalnego „Bumerang – powrót na rynek pracy".
  • Przeprowadzenie akcji promocyjno-informacyjnej.

Kontakt

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków
tel. +48 12 619 84 18
joanna.mackiewicz-pachut@wup-krakow.pl


Program regionalny Konserwator (2021-2022)

Flaga RP - prostokąt u góry w kolorze białym pod spodem czerwonym. Godło - orzeł w koronie na czerwonym tle.

Opis programu

Program regionalny „Konserwator" realizowany będzie w latach 2021-2022 przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i 13 powiatowych urzędów pracy. W programie starano się połączyć prozatrudnieniowe cele i działania służące wsparciu osób pozbawionych zatrudnienia z celami związanymi z kadrowym wsparciem instytucji kultury i innych podmiotów realizujących zadania związane z ochroną substancji zabytkowej i dziedzictwa kulturowego na terenie Małopolski.

Grupa docelowa

216 osób bezrobotnych, w szczególności kobiety i osoby długotrwale bezrobotne.

Średnia liczba osób na PUP

8 osób rocznie

Zakładana liczba instytucji kultury

około 40

Źródło finansowania

Fundusz Pracy - fundusz celowy

Dofinansowanie

2 484 000 zł

Powiatowe Urzędy Pracy realizujące program

  1. Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku,
  2. Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie,
  3. Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej,
  4. Powiatowy Urząd Pracy w Limanowej,
  5. Powiatowy Urząd Pracy w Nowym Targu,
  6. Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu,
  7. Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego,
  8. Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu,
  9. Powiatowy Urząd Pracy w Suchej Beskidzkiej,
  10. Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie,
  11. Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach,
  12. Powiatowy Urząd Pracy w Wieliczce,
  13. Powiatowy Urząd Pracy w Zakopanem.

Zadania powiatowych urzędów pracy

  • Wybór uczestników w oparciu o posiadane przez nich Indywidualny Plan Działania.
  • Skierowanie uczestników na staż zawodowy, roboty publiczne lub prace interwencyjne w instytucjach kultury.
  • Dodatkowe formy wsparcia: koszty badań, zwrot kosztów dojazdu – stosowane w zależności od wewnętrznych regulacji w danym powiatowym urzędzie pracy.  

Zadania Wojewódzkiego Urzędu Pracy

  • Koordynacja i monitoring realizacji programu regionalnego „Konserwator"
  • Wsparcie powiatowych urzędów pracy w pozyskaniu ofert miejsc pracy w instytucjach kultury, związanych z ochroną zabytków Małopolski i dziedzictwa kulturowego

Kontakt

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
plac Na Stawach 1, 30-107 Kraków
tel. +48 12 619 84 18
joanna.mackiewicz-pachut@wup-krakow.pl

Załączniki

Zasady uczestnictwa pracodawców w programie Konserwator
Zasady uczestnictwa pracodawców w programie Konserwator.pdf 271 KB
Zgłoszenie na organizację wsparcia w ramach programu Konserwator
Zgłoszenie na organizację wsparcia w ramach programu Konserwator.doc 159 KB

Ucz się u mistrza

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, instytucja województwa małopolskiego

Adresaci projektu

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy oraz ich pracownicy, w tym osoby prowadzące działalność na własny rachunek:

  • z siedzibą, filią, delegaturą lub jednostką organizacyjną w województwie małopolskim;
  • prowadzący działalność usługową w branżach dotkniętych skutkami pandemii COVID-19:
    • gastronomicznej,
    • hotelarskiej,
    • kosmetycznej,
    • fryzjerskiej.

Cel projektu

Projekt ma na celu wypracowane założeń nowej usługi – uczenia w miejscu pracy – i sprawdzenie:

  1. czy będzie ona cieszyła się zainteresowaniem przedsiębiorców;
  2. czy będzie mogła być realizowana za pieniądze publiczne w podmiotowym systemie finansowania usług rozwojowych w przyszłości;
  3. jaki jest optymalny sposób rozliczeń finansowych usługi;
  4. jakie wymogi jakościowe dotyczące dostawców usług uczenia w miejscu pracy będą możliwe do zrealizowania przez nich.

Oferta projektu

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, chcący podnieść umiejętności swoich pracowników, będą mogli uzyskać dofinansowanie – w formie bonów rozwojowych – na nową usługę – uczenia się pod okiem fachowca od innego przedsiębiorcy z tej samej branży, którego potencjał i doświadczenie pozwolą mu dzielić się wiedzą i umiejętnościami z innymi przedstawicielami branży. W projekcie powstała baza ofert uczenia w miejscu pracy, realizowanych przez przedsiębiorców spełniających wymagania jakościowe MSUES plus.

Czytaj o projekcie.

Założenia dotyczące wsparcia dla MŚP

  • maksymalne wsparcie na pracownika / samozatrudnionego: 12 tys. zł
  • maksymalne wsparcie dla przedsiębiorcy: 18 tys. zł
  • wymagany wkład własny uczestników: 20% wartości bonów

Dofinansowanie w projekcie jest pomocą de minimis.

Wartość projektu

4 800 721,79  zł

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 8. Rynek pracy, Działanie 8.4 Rozwój kompetencji kadr i adaptacja do zmian, Poddziałanie 8.4.1 Rozwój kompetencji kadr sektora MŚP, Typ B.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt jest realizowany równolegle z działaniami komplementarnymi „MSUES plus" w ramach Pomocy Technicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (Oś 13), gdzie::

  • zostały przygotowane i będą upowszechnione Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno-Szkoleniowych MSUES plus, uwzględniające warunki jakościowe dla usług uczenia w miejscu pracy;
  • dostawcy usług w projekcie zostaną przygotowani do świadczenia usług zgodnie ze standardami.

Przedsiębiorcy zainteresowani świadczeniem usług uczenia w miejscu pracy w projekcie mogą zgłaszać się do Centrum Zapewniania Jakości Kształcenia w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Okres realizacji:

26.11.2020 – 30.06.2023

Kontakt:

Biuro Projektu „Ucz się u mistrza"
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
pl. Na Stawach 1
30-107 Kraków
tel. 12 619 84 89
e-mail: monika.gucwa@wup-krakow.pl


 


Wróć z POWERem!

Flaga RP - prostokąt u góry w kolorze białym pod spodem czerwonym. Godło - orzeł w koronie na czerwonym tle.

Realizator projektu

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie

Okres realizacji

18 maja 2020 - 31 grudnia 2023

Wartość projektu

1 679 243,43 zł

w tym wkład budżetu państwa:

213 591,48 zł

Projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pn. „Wróć z POWERem!" jest realizowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz województwo małopolskie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (I Oś Priorytetowa Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 1.2 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego).

Cel główny projektu:

Celem projektu jest wsparcie osób, które powróciły bądź zamierzają powrócić  z zagranicy do Małopolski z zamiarem pobytu stałego, w zdobyciu zatrudnienia,  wykorzystaniu kompetencji i kwalifikacji nabytych zagranicą poprzez  dostarczenie informacji na temat możliwości rozwoju, kształcenia, pozyskania  zatrudnienia i innych możliwości oferowanych przez region. Wsparcie  realizowane jest poprzez specjalistyczną usługę poradnictwa zawodowego, indywidualne konsultacje, usługi doradztwa specjalistycznego, usługi tłumaczeń  przysięgłych oraz możliwość skorzystania z punktów Co-workingu.

Cel szczegółowy programu operacyjnego, który zrealizuje projekt: 

Zwiększenie możliwości zatrudnienia oraz jego utrzymania przez osoby młode do 29 r. ż., w tym w szczególności osoby bez pracy, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET).

Planowane efekty projektu to przede wszystkim:wsparcie 532 osób, które powróciły bądź zamierzają powrócić z zagranicy do Małopolski,


Informacje o publikacji dokumentu

Rynek pracy