Wydawca treści


Wydawca treści

Fundusze Europejskie

Fundusze Europejskie wspierają kraje członkowskie między innymi w rozwoju rynku pracy i kompetencji mieszkańców. Pomagają rozwijać się poszczególnym regionom poprzez projekty. Polska ze środków unijnych korzysta od 2000 roku, beneficjentem Funduszy jest po raz czwarty (w okresie 2021-2027).

Program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 składa się z 11 priorytetów i uwzględnia zarówno środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), jak i z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekty z programu EFS+ oraz FST. Są to działania na rzecz poprawy dostępu do zatrudnienia dla osób poszukujących pracy oraz aktywnego włączenia społecznego. Projekty dofinansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach 

  • Priorytetu 6. Fundusze Europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, oraz w ramach
  • Priorytetu 8. Fundusze Europejskie dla sprawiedliwej transformacji Małopolski Zachodniej.

Realizowane cele w ramach Priorytetu 6

W ramach Priorytetu 6 realizowanych jest osiem celów szczegółowych w naborach konkurencyjnych i niekonkurencyjnych.

Siedem celów związanych jest z rynkiem pracy:

  1. Poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących dla wszystkich osób poszukujących pracy, w szczególności osób młodych, osób długotrwale bezrobotnych, biernych zawodowo oraz grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, wsparcie realizowane jest poprzez szkolenie, staże, poradnictwo zawodowe, pośrednictwo pracy oraz promowanie samozatrudnienia (projekty realizowane wyłącznie przez: powiatowe urzędy pracy, ochotnicze hufce pracy, WUP)
  2. Wspieranie zrównoważonego uczestnictwa kobiet i mężczyzn w rozwoju rynku pracy, równych warunków pracy oraz lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, w tym poprzez dostęp do przystępnej cenowo opieki nad dziećmi i osobami wymagającymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu
  3. Wspieranie dostosowania pracowników, przedsiębiorstw do zmian, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględnia zagrożenia dla zdrowia.
  4. Wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia, w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, od wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem przez ogólne i zawodowe kształcenie i szkolenie, po szkolnictwo wyższe, a także kształcenie i uczenie dorosłych, w tym ułatwienie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami
  5. Wspieranie uczenia się przez całe życie, w szczególności elastycznych możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji, z uwzględnieniem umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych, lepsze przewidywanie zmian i zapotrzebowania na nowe umiejętności na podstawie potrzeb rynku pracy, ułatwienie zmian ścieżki kariery zawodowej i wspieranie mobilności zawodowej
  6. Wspieranie integracji społeczno-gospodarczej obywateli państw trzecich, w tym migrantów, poprzez aktywizację społeczną, zawodową i edukacyjną, budowę potencjału partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego
  7. Wspieranie integracji społeczno-gospodarczej społeczności marginalizowanych, takich jak Romowie, poprzez aktywizację społeczną, zawodową i edukacyjną społeczności romskiej, mająca na celu poprawę jej sytuacji na rynku pracy, zwiększenie aktywności w wymiarze społecznym oraz poprawę integracji z otoczeniem

Jeden cel związany jest z włączeniem społecznym:

  1. Wspieranie aktywnego włączenia społecznego w celu promowania równości szans, niedyskryminacji i aktywnego uczestnictwa oraz zwiększanie zdolności do zatrudnienia, w szczególności grup w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, poprzez m.in. instrumenty aktywizacji społecznej, zawodowej, zdrowotnej, edukacyjnej, kulturalnej i mieszkaniowej, w tym poprzez usługi aktywizacji społecznej i zawodowej w ramach podmiotów reintegracji społecznej (CIS, KIS, WTZ, ZAZ), wsparcie potencjału partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Realizowane cele w ramach Priorytetu 8

W ramach Priorytetu 8 realizowany jest jeden cel szczegółowy w naborze konkurencyjnym

  1. Sprawiedliwa i efektywna transformacja regionu węglowego, zapewniająca wysoką jakość życia mieszkańców w czystym środowisku m.in. poprzez instrumenty aktywizacji zawodowej, inicjatywy przygotowujące do podjęcia zatrudnienia, jak praktyki, staże dla osób odchodzących z górnictwa i sektora okołogórniczego, szkolenia i kursy kwalifikacyjne, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, mentoring, dotacje na doposażenie i wyposażenie stanowiska pracy u pracodawcy, zatrudnienie wspomagane, subsydiowane zatrudnienie, wsparcie towarzyszące.

Informacje o publikacji dokumentu

Nabory wniosków o dofinansowanie 2021-2027- Aplikuj


Poznaj projekty programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027

Zdjęcie artykułu Nowy start w Małopolsce z EURESem
25.01.2024

Nowy start w Małopolsce z EURESem

Projekt pomagający osobom, które powróciły do Polski po pobycie za granicą i pozostają bez pracy. Jego beneficjenci mogą skorzystać z różnych form wsparcia, które pozwolą im znaleźć pracę lub...

Zdjęcie artykułu Małopolski Pociąg do kariery sezon I
10.01.2024

Małopolski Pociąg do kariery sezon I

Udział w projekcie pozwoli skorzystać z doradztwa zawodowego, szkoleń, studiów podyplomowych, potwierdzania kwalifikacji, czy innych usług rozwojowych jak coaching i mentoring.

Zdjęcie artykułu Żyj i pracuj w Małopolsce (etap 1)
25.01.2024

Żyj i pracuj w Małopolsce (etap 1)

Projekt adresowany do cudzoziemców, by wspierać ich integrację ze społecznością Małopolan, pomóc samodzielnie funkcjonować w nowym miejscu i z powodzeniem odnaleźć się na rynku pracy. Projekt...

Zdjęcie artykułu Pracownicy - najlepsza inwestycja dla firmy
10.01.2024

Pracownicy - najlepsza inwestycja dla firmy

Wsparcie pracodawców w opracowaniu oraz wdrożeniu rozwiązań, które umożliwią elastyczne dostosowanie do zmian na rynku pracy i pozwolą utrzymać pracowników.

Zdjęcie artykułu Działalność Instytucji Pośredniczącej (WUP) w zakresie...
11.01.2024

Działalność Instytucji Pośredniczącej (WUP) w zakresie...

Zapewnienie skutecznej i efektywnej realizacji programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 w roku 2023 poprzez wzmocnienie potencjału Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w zakresie...

Aktualności WUP na temat funduszy europejskich

WUP w Krakowie uruchamia dofinansowanie do szkoleń dla osób pracujących!

Chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli tak, to ta informacja jest dla Ciebie. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski pociąg do kariery – sezon I".

Projekt „Małopolski pociąg do kariery – sezon I" będzie oferował usługi z obszaru doradztwa zawodowego, szkoleń, studiów podyplomowych, usług o charakterze zawodowym, potwierdzania kwalifikacji, jak również innych usług rozwojowych typu coaching i mentoring.

Jeżeli brałeś udział w projektach Kierunek Kariera, Kierunek Kariera Zawodowa i Łap Skilla, będziesz mógł też skorzystać z projektu Małopolski pociąg do kariery.

Kto będzie mógł otrzymać dofinansowanie?

Osoby dorosłe spełniające łącznie poniższe 3 wymogi:

  1. osoby pełnoletnie
  2. osoby związane z Małopolską, czyli takie, które wykażą w procesie rekrutacji, że mieszkają w tym regionie (warunek ten będzie potwierdzony oświadczeniem) lub pracują w Małopolsce (na podstawie zaświadczenia)
  3. osoby pracujące, czyli osoby, które:
    • są zatrudnione na podstawie stosunku pracy unormowanego w Kodeksie Pracy lub umowy spełniającej przesłanki umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
      lub:
    • posiadają obowiązujące powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej,
    • są aktywnymi członkami Ochotniczej Straży Pożarnej,
    • są rolnikami ubezpieczonymi w KRUS,

Warunek ten potwierdzany będzie stosownym zaświadczeniem.

Wyjątkiem są osoby z niepełnosprawnościami, które będą mogły przystąpić do projektu również jako osoby niepracujące.

Rekrutacja będzie realizowana do limitów miejsc w poszczególnych grupach:

  1. osoby w wieku 18 – 24 lata spełniające powyższe kryteria – maksymalnie 2526 miejsc,
  2. osoby w wieku 25 – 89 lat spełniające powyższe kryteria – maksymalnie 10104 miejsc.

Równocześnie, przy uwzględnieniu powyższych limitów, w projekcie zagwarantowano minimalną liczbę miejsc dla:

  1. kobiet w wieku 18 – 89 lat z wykształceniem maksymalnie policealnym – co najmniej 3500 miejsc,
  2. osób z niepełnosprawnościami, które nie muszą być osobami pracującymi w rozumieniu powyższej definicji – co najmniej 500 miejsc.
  3. osób po 50 roku życia – co najmniej 1000 miejsc.

Łącznie w pierwszej rekrutacji dysponujemy 12630 miejscami.

Rekrutacja nie wcześniej niż w II kwartale 2024 roku

Rekrutacja do projektu rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu 2024, śledź informacje w tej sprawie na naszej stronie, w serwisie Pociąg do Kariery i w kanałach społecznościowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Z dofinansowania nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (dotyczy także osób z niepełnosprawnościami). Dla nich uruchomiony zostanie odrębny system bonowy realizowany przez operatorów: Centrum Pozyskiwania Funduszy i Przedsiębiorczości, Społeczną Szkołę Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu , Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego SA oraz Fundację Rozwoju Regionu Rabka.

Ponadto Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekt Pracownicy – najlepsza inwestycja dla firmy (pociagdokariery.pl) dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy otrzymują w nim wsparcie na poprawę zarządzania pracownikami i tworzenie dla nich przyjaznych miejsc pracy.

Chcesz wziąć udział w rekrutacji? Oto kilka wskazówek:

  1. Jeżeli nie posiadasz profilu zaufanego – wykorzystaj czas do początku rekrutacji i załóż profil zaufany.
  2. Zastanów się, jakie kompetencje chciałbyś rozwijać korzystając z oferty szkoleniowej i sprawdź, czy ta instytucja szkoleniowa lub uczelnia jest zarejestrowana w Baza Usług Rozwojowych - Baza Usług Rozwojowych - PARP
  3. Pomyśl, czy potrzebujesz wsparcia doradcy zawodowego w rozwoju swojej kariery zawodowej – pomocy w zaplanowaniu zmiany zawodowej lub pogłębionej analizy swoich zasobów zawodowych

Ścieżka klienta w projekcie Małopolski pociąg do kariery - sezon pierwszy:

  • Rekrutacja;
  • Bilans Kariery Online;
  • Dofinansowanie na szkolenia;
  • Specjalistyczne usługi doradztwa zawodowego.

Krok pierwszy: Rekrutacja

ankieta na stronie internetowej oraz przedłożenie zaświadczenie potwierdzającego zatrudnienie lub czynną służbę w OSP lub Terytorialnej Służbie Wojskowej lub zaświadczenie z KRUS lub orzeczenie o niepełnosprawności aktualne na dzień rekrutacji

Krok drugi: Bilans Kariery Online

usługa doradcza oparta o narzędzie elektroniczne i wsparcie doradcy zawodowego

Krok trzeci: Dofinansowanie na szkolenia

Jako uczestnik otrzymasz 335 bonów, każdy o wartości 15 zł. Łączna wartość bonów szkoleniowych (dofinansowanie + wkład własny) wyniesie 5025 zł, Twój obowiązkowy wkład własny wyniesie 10% wartości bonów szkoleniowych.

Jako uczestnik projektu będziesz mógł wykorzystać dofinansowanie na usługi w Bazie Usług Rozwojowych:

  • szkolenia,
  • egzaminy,
  • potwierdzenie kwalifikacji,
  • studia podyplomowe,
  • coaching,
  • mentoring.

Rozliczyć bonami będziesz mógł także egzaminy, które zmierzają do uzyskania kompetencji lub kwalifikacji za wyjątkiem szkoleń miękkich (np. komunikacji, asertywności).

Rozliczysz usługi w formie indywidualnej i grupowej, stacjonarnie, zdalnie w czasie rzeczywistym lub też w formie mieszanej (stacjonarnej ze zdalną w czasie rzeczywistym). Usług e-learningu nie rozliczysz.

Krok czwarty: Specjalistyczne usługi doradztwa zawodowego

Jako uczestnik projektu oprócz dofinansowania na szkolenia będziesz mógł wybrać jedną z usług:

  • Bilans Kompetencji Pogłębiony,
  • Coaching Kariery – doradztwo zawodowe z elementami coachingu,
  • AC/DC Assessment Center / Development Center– ocena kompetencji przekrojowych,
  • Warsztaty rozwijające kompetencje przekrojowe.

Informacja o finansowaniu projektu

Projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pn. „Małopolski pociąg do kariery – sezon I" realizowany w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027", Priorytet 6 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.14 Kształcenie osób dorosłych w systemie popytowym, typ A, jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Celem projektu jest podnoszenie kompetencji i kwalifikacji osób dorosłych, które z własnej inicjatywy chcą skorzystać z proponowanego im wsparcia.

Wartość projektu: 90 000 000,00 zł, w tym: wkład funduszy europejskich: 76 500 000,00 zł, wkład budżetu państwa: 9 000 000,00 zł

Kontakt

„Małopolski pociąg do kariery – sezon I",
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie,
Plac Na Stawach 1,
30-107 Kraków,
tel. 12 424 07 38,
e-mail: kariera@wup-krakow.pl

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie