W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno-Szkoleniowych (MSUES) to nowatorskie w skali całego kraju narzędzie zapewniania jakości kształcenia, powstałe we współpracy z partnerami Małopolskiego Partnerstwa na Rzecz Kształcenia Ustawicznego (MPKU). Zawiera 20 standardów, odnoszących się do 4 obszarów. usługi edukacyjno-szkoleniowej, kompetencji kadry szkoleniowej, infrastruktury, organizacji i obsługi klienta oraz zarządzania jakością usług szkoleniowych.
Standardy
Obszar usługi edukacyjno-szkoleniowej
dostosowanie do potrzeb
koncentracja na efektach uczenia się
rzetelna treść i aktywizująca forma
wsparcie w utrwalaniu efektóe uczenia się
systematyczne badanie rezultatów
Obszar kompetencji kadry szkoleniowej
nadzór merytoryczny
wiedza teoretyczna i praktyczna
kompetencje sppołeczne i metodyczne
ciągły rozwój
wymiana wiedzy i dobrych praktyk
Obszar infrastruktury, organizacji i obsługi klienta
rzetelna obsługa i organizacja
komfortowe warunki pracy
właściwe planowanie czasu pracy
różnorodne pomoce i materiały
reagowanie na trudności i zastrzeżenia
Obszar zarządzania jaakością usług szkoleniowych
określona strategia
rzetelna informacja o usługach
systemowe rozwiązania i procedury
promowanie dobrych praktyk
zgodność z regulacjami prawnymi
Historia
MSUES zostały wypracowane przez wszystkie strony uczestniczące w procesie szkolenia i doradztwa: oferentów tego typu usług, czyli przedstawicieli firm szkoleniowych, pracowników nauki, a także korzystających z tej oferty, m.in. instytucji publicznych i pracodawców zamawiających szkolenia czy też usługi doradcze.
Prace nad MSUES trwały ponad 3 lata, a bazę merytoryczną opracował w 2010 r. zespół naukowców i praktyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Grażyny Prawelskiej-Skrzypek. Łącznie w pracach nad modelem uczestniczyło 25 naukowców oraz prawie 90 instytucji.
W 2017 r. został przeprowadzony przegląd standardów zakończony ich aktualizacją. Weryfikacje prowadzone w instytucjach, w tym w ramach procesu odnowienia znaku jakości, pokazały, że należy rozwijać standard. Aktualizacja MSUES związana była również z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, które determinują zmianę podejścia instytucji do usług rozwojowych. Usługi te będą najczęściej prowadzić do uzyskania kwalifikacji i nie muszą to być szkolenia, do których odnosił się standard. Celem aktualizacji było wypracowanie standardów i wskaźników adekwatnych dla oceny jakości usług o charakterze doradczym świadczonych przez instytucje.
24 marca 2017 r. oraz 11 kwietnia 2017 r. odbyły się warsztaty, podczas których wypracowano mierzalne i weryfikowalne wskaźniki MSUES, mające być podstawą do weryfikacji dla audytorów. Uczestnikami warsztatów byli członkowie Małopolskiego Partnerstwa na rzecz Kształcenia Ustawicznego oraz przedstawiciele instytucji szkoleniowych posiadających znak jakości MSUES i świadczących usługi doradcze. Ponadto w warsztatach aktywny udział wzięli przedstawiciele instytucji audytujących. Wypracowany podczas tych spotkań materiał został przesłany do szerokich konsultacji społecznych. 30 czerwca 2017 r. Rada Programowa MPKU przyjęła zmiany Małopolskich Standardów Usług Edukacyjno–Szkoleniowych (wersja 2.0) polegające na dodaniu wskaźników określających oczekiwany poziom jakości usług doradczych. Obecnie możliwa jest również weryfikacja instytucji zainteresowanych posiadaniem znaku jakości MSUES o usługi doradcze.
Znaki MSUES
MSUES 2.0
Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno-Szkoleniowych - wersja 2.0 - tym znakiem jakości MSUES posługują się instytucje, które zostały zweryfikowane po aktualizacji standardu, czyli zarówno w zakresie usług szkoleniowych, jak i doradczych.
MSUES 1.0
Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno–Szkoleniowych - wersja 1.0 - ten znak jakości MSUES będzie przyznawany do końca 2017 r. oraz zachowa ważność do czasu wygaśnięcia zawieranych umów licencyjnych. Instytucja używa wówczas następującego znaku jakości:
Zobacz film promujący szkolenia firm spełniających Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno-Szkoleniowych.