Projekt adresowany do cudzoziemców, by wspierać ich integrację ze społecznością Małopolan, pomóc samodzielnie funkcjonować w nowym miejscu i z powodzeniem odnaleźć się na rynku pracy. Projekt zakłada wsparcie dla przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców. Przewidujemy również działania upowszechniające korzyści społeczne i ekonomiczne dla regionu, związane z podjęciem przez cudzoziemców zatrudnienia w naszym województwie.
Projekt pomagający osobom, które powróciły do Polski po pobycie za granicą i pozostają bez pracy. Jego beneficjenci mogą skorzystać z różnych form wsparcia, które pozwolą im znaleźć pracę lub inną formę zarabiania. Powrót tych osób na rynek pracy pozwoli wykorzystać ich potencjał i umiejętności zdobyte podczas pobytu za granicą. Przyczyni się do zaspokajania potrzeb pracodawców w branżach bądź zawodach, gdzie brakuje pracowników.
Program regionalny „Regeneracja - wsparcie małopolskiej turystyki i przemysłów czasu wolnego"Program regionalny „Regeneracja - wsparcie małopolskiej turystyki i przemysłów czasu wolnego" realizowany będzie w latach 2023-2024 przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i 11 powiatowych urzędów pracy. Program ten został zainicjowany po raz pierwszy i jest odpowiedzią na negatywne zmiany na małopolskim rynku pracy jakie zaszły w wyniku wystąpienia pandemii COVID-19 w szeroko pojętych przemysłach czasu wolnego. Program ten ma na celu wsparcie zatrudnienia osób bezrobotnych, które chcą pracować w branżach należących do tej gałęzi przemysłu i które tym samym uzupełnią występujące tutaj braki kadrowe.
Program regionalny „Firma+1” jest to program, w którym pomoc w zatrudnieniu pracownika otrzymają mikro i mali przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione – tym samym stanowi on odpowiedź na potrzeby dwóch grup: z jednej strony wspiera osoby bezrobotne w procesie aktywizacji zawodowej, z drugiej jest narzędziem, dzięki któremu małe lokalne firmy zdobędą często pierwszych dla nich pracowników.
Program regionalny „Konserwator” realizowany będzie w latach 2023-2024 przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i 11 powiatowych urzędów pracy. W programie starano się połączyć prozatrudnieniowe cele i działania służące wsparciu osób pozbawionych zatrudnienia z celami związanymi z kadrowym wsparciem instytucji kultury i innych podmiotów realizujących zadania związane z ochroną zabytków i dziedzictwa kulturowego na terenie Małopolski.