Transfer zasiłku z Polski za granicę

Print Drukuj

Osoba bezrobotna z prawem do zasiłku ma możliwość poszukiwania pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii, korzystając jednocześnie z możliwości pobierania w tym kraju zasiłku dla bezrobotnych przez okres od 3 do 6 miesięcy.

Przed wyjazdem za granicę:

  • pozostajesz w dyspozycji powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przez 4 tygodnie przed dniem wyjazdu;
  • złożysz wniosek o wydanie dokumentu U2 w Wojewódzkim Urzędzie Pracy na 7 dni przed terminem zaplanowanego wyjazdu;
  • zgłosisz się do Narodowego Funduszu Zdrowia celem uzyskania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do świadczeń zdrowotnych w kraju poszukiwania pracy (na okres do 3 miesięcy na podstawie dokumentu U2).

Po przyjeździe do kraju poszukiwania pracy:

  • zgłosisz się do odpowiednich służb zatrudnienia w kraju poszukiwania pracy w ciągu 7 dni od daty wyjazdu z Polski celem rejestracji;
  • po dokonaniu rejestracji podlegasz lokalnym służbom zatrudnienia w kraju poszukiwania pracy i jesteś zobowiązany do informowania o każdej sytuacji powodującej zmianę Twojego statusu;
  • zasiłek dla bezrobotnych będzie wypłacany przez okres 3 miesięcy. Na Twój wniosek zasiłek ten może zostać przedłużony do 6 miesięcy (z prośbą o przedłużenie transferu zasiłku należy zwrócić się do WUP w okresie 2 tygodni przed upływem okresu 3 miesięcy - data końca transferu wskazana dokumentem U2).

Aby kontynuować zasiłek w Polsce, musisz wrócić do kraju najpóźniej w ostatnim dniu ważności formularza.

Informacje o publikacji dokumentu


Transfer zasiłku z zagranicy do Polski

Print Drukuj

Korzystając z przysługującego Ci prawa transferu zasiłku, możesz przyjechać np. do Polski w celu poszukiwania pracy i pobierać świadczenia dla bezrobotnych przez okres 3-6 miesięcy w wysokości, jaka została ustalona za granicą (zasiłek będzie wypłacany bezpośrednio przez instytucje, która przyznała Ci prawo do zasiłku).

Przed przyjazdem do Polski:

  • po zakończonej pracy za granicą rejestrujesz się we właściwej instytucji ds. bezrobocia i uzyskujesz prawo do zasiłku dla bezrobotnych;
  • pozostajesz w dyspozycji zagranicznej instytucji ds. bezrobocia przez 4 tygodnie.
  • składasz wniosek o wydanie dokumentu U2 w związku z zamiarem poszukiwania pracy w Polsce.

Po przyjeździe do Polski

Zgłaszasz się do powiatowego urzędu pracy w ciągu 7 dni od daty wskazanej na dokumencie U2 - celem uzyskania statusu osoby poszukującej pracy i przekazujesz dokument U2.

Aby kontynuować pobieranie zasiłku za granicą, musisz powrócić do kraju, w którym ustalono uprawnienia do zasiłku - najpóźniej w ostatnim dniu ważności formularza dokumentu U2.

Pamiętaj:

Jeżeli w celu ustalenia uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych w którymś z w/w krajów, konieczne jest dodanie wcześniejszego okresu pracy w Polsce Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie potwierdzi polskie okresy zatrudnienia, ubezpieczenia i prowadzenia działalności na własny rachunek na dokumencie U1.

Jeśli instytucja zagraniczna, która przyznała Ci prawo do zasiłku, nie wydała dokumentu U2 Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie pomoże Ci w uzyskaniu w/w dokumentu na podstawie Twojej pisemnej prośby.

Informacje o publikacji dokumentu


W sprawach zasiłku dla bezrobotnych, którzy wyjeżdżają za granicę lub powracają do Polski, kontaktuj się z Zespołem Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego:

  • telefonicznie: 12 350 73 17;
  • e-mailowo: ks@wup-krakow.pl;
  • osobiście: w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Pl. Na Stawach 1, 30-107 Kraków lub bezpośrednio w Zespole Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego: ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 36, 30-110 Kraków.