Cel programu
Aktywizacja osób z grup znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy - przy pracach związanych z ochroną tradycji kulturowej, zachowaniem i rewitalizacją substancji zabytkowej oraz ochroną krajobrazu kulturowego na terenie województwa małopolskiego.
Cele szczegółowe programu:
- umożliwienie osobom bezrobotnym, będącym w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy kontaktu z rzeczywistym środowiskiem pracy;
- zwiększenie atrakcyjności zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
- podniesienie wśród osób objętych programem i członków ich rodzin świadomości wartości dziedzictwa kulturowego regionu oraz kształtowanie postawy przyjaznej zabytkom;
- wykonanie prac na rzecz zachowania i ochrony zabytków oraz upowszechniania i promocji dóbr kultury;
- rozszerzenie opieki nad zabytkami na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, w szczególności nad wysokiej klasy zabytkami sakralnymi oraz poprawa jakości udostępniania zabytków zwiedzającym.
Odbiorcy programu:
- długotrwale bezrobotni,
- bezrobotni powyzej 50. roku życia,
- bezrobotni do 25 lat.
Łączna liczba uczestników programu to 179 osób.
Krótki opis programu
Program Regionalny Konserwator adresowany był do osób znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy, pozostających bez zatrudnienia, które mieszkały na terenie następujących powiatów:
- bocheńskiego,
- brzeskiego
- chrzanowskiego,
- dąbrowskiego,
- gorlickiego,
- krakowskiego,
- limanowskiego,
- miechowskiego,
- myslenickiego,
- nowosądeckiego,
- nowotarskiego,
- olkuskiego,
- suskiego,
- tarnowskiego i miasta Tarnowa,
- tatrzańskiego,
- wielickiego,
- miasta Krakowa,
- miasta Nowy Sącz.
W programie założono, że wsparcie uczestników przebiegać będzie w specyficznym sektorze rynku pracy Małopolski. Był nim szeroko pojęty sektor instytucji związanych z ochroną zabytków Małopolski i dziedzictwa kulturowego.
Na etapie przygotowywania programu wyłoniono podmioty, które były pracodawcami i organizatorami form wsparcia dla jego uczestników: instytucje kultury bądź inne podmioty realizujące zadania na rzecz ochrony tradycji kulturowej, zachowania i rewitalizacji substancji zabytkowej oraz ochrony krajobrazu kulturowego na terenie województwa małopolskiego, tj.: samorządowe instytucje kultury, gminy, organizacje pozarządowe zajmujące się statutowo problematyką kultury, ochrony dziedzictwa narodowego, sportu i turystyki oraz kościelne osoby prawne.
W w/w instytucjach dla 179 uczestników programu zorganizowano 6-miesięczne staże zawodowe, roboty publiczne i prace interwencyjne. Za proces rekrutacji uczestników odpowiadały powiatowe urzędy pracy w Małopolsce, które przystąpiły do programu.
W ramach programu za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy finansowane były:
- stypendia stażowe dla uczestników programu,
- część wynagrodzenia za pracę w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych,
- koszty badań lekarskich uczestników staży zawodowych,
- koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia lub odbywania stażu zawodowego i powrotu do domu.
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie monitorował stan realizacji programu i na bieżąco współpracował z powiatowymi urzędami pracy.
Formy wsparcia
Ścieżka uczestnika programu realizowana przez powiatowe urzędy pracy:
- rekrutacja osób bezrobotnych przez doradców klienta w powiatowych urzędach pracy;
- zindywidualizowane usługi z zakresu doradztwa zawodowego, zgodnie z warunkami realizacji oraz trybem i sposobem prowadzenia usług rynku pracy;
- skierowanie do pracy bądź na 6-miesięczny staż zawodowy.
Okres realizacji programu:
luty 2016 r. - grudzień 2016 r.
Wartość i źródło finansowania programu
Program finansowany był ze środków Funduszu Pracy z puli przyznanej dla województwa małopolskiego na finansowanie w 2016 r. programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w wysokości 1 562 560,00 zł.