Finał projektu Express do zatrudnienia i jubileusz WUP Kraków

Print Drukuj
W dniach 23 – 24 września 2015 r. odbyła się konferencja „Rynek pracy – potencjał, perspektywy, przyszłość". W Małopolsce zakończyło się testowanie modelu zlecania agencjom zatrudnienia usługi poszukiwania pracy dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy. Rezultat realizacji projektu „Express do zatrudnienia" to 356 osób, które znalazły pracę. Podczas dwudniowego wydarzenia w Krakowie partnerzy, instytucje rynku pracy, pracodawcy spotkali się, aby wspólnie podyskutować o efektach i przyszłości usługi zlecania działań aktywizacyjnych.
Konferencja połączona była z obchodami 25-lecia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. To 25 lat pracy na rzecz regionu i jego mieszkańców. Był to okres zmian, ale również intensywnej współpracy z instytucjami publicznymi i komercyjnymi. - mówił w swoim wystąpieniu Jacek Pająk Dyrektor WUP Kraków.
Podczas wydarzenia wręczono "25 wyróżnień dla 25 partnerów", z którymi Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie współpracował w tym okresie. Wspomnienia tych kontaktów, wzajemnych relacji ujęte zostały w księdze pamiątkowej WUP, która została przygotowana na tą okoliczność.

25 partnerów o współpracy z WUP Kraków

Więcej o jubileuszu 25-lecia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

W dalszej części wydarzenia Pani Anna Pasternak, kierownik projektu „Express do zatrudnienia - innowacyjnych model aktywizacji osób bezrobotnych" podsumowała efekty inicjatywy. Około 62 procent osób znalazło zatrudnienie na umowę o pracę, pozostali na umowy zlecenia. Prawie 70 procent uczestników zatrudnionych było na pełen etat lub na umowę zlecenie z miesięcznym wynagrodzeniem na poziomie co najmniej płacy minimalnej. Uczestnicy projektu najczęściej zatrudniani byli w firmach usługowych i produkcyjnych - mówiła A. Pasternak.

Warto zaznaczyć, że realizacja projektu pokazała, że część bezrobotnych nie jest gotowa do aktywizacji zawodowej - ani powiatowe urzędy pracy, ani agencja zatrudnienia nie są w stanie przywrócić ich na rynek pracy. Zdiagnozowano również, że prawie 20 procent uczestników projektu, pracuje na stałe lub dorywczo w „szarej strefie". Podczas konferencji wyniki ewaluacji projektu Express do zatrudnienia prezentowała Pani Irena Wolińska z firmy WYG PSDB. Podkreślała ona, że należy unikać porównania pracy powiatowych urzędów pracy i prywatnych agencji zatrudnienia. Ich praca odbywa się w innych warunkach: agencja w warunkach rynkowych, urząd pracy w obostrzeniu wielu regulacji prawnych, w tym ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Pod koniec pierwszego dnia wydarzenia odbyły się dwa panele dyskusyjne, w których wzięli udział przedstawiciele pracodawców, instytucji rynku pracy i jego otoczenia, świata naukowego. Pierwszy z paneli dyskusyjnych dotyczył problematyki szarej strefy i pracy „na czarno". Paneliści starali się odpowiedzieć na pytania, kto kreuje szarą strefę – pracodawca czy pracownik? Jak przeciwdziałać temu zjawisku i skąd się bierze przyzwolenie społeczne na taki stan rzeczy. Drugi panel dyskusyjny poświęcony był uwarunkowaniom mającym wpływ na poziom bezrobocia w regionie. Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchać prognoz dotyczących wysokości bezrobocia, dowiedzieć się jakie zawody będą perspektywiczne oraz jak szybko zachodzą zmiany na rynku pracy w Polsce i w poszczególnych regionach.

Drugi dzień konferencji otworzył panel dyskusyjny pt. „Bezrobotny czy robotny – czy osoby bezrobotne są zainteresowane podjęciem pracy?". Uczestnicy panelu zgodnie zauważyli, że rynek pracy musi się zmierzyć z wykorzystywaniem luk prawnych zarówno przez pracodawców, jak i przez bezrobotnych.

 Ostatnim punktem konferencji było wystąpienie dr. hab. Jerzego Rosińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego rozważania skupiły się na przyszłości poszczególnych pokoleń na rynku pracy oraz zmian, które w najbliższym czasie będą musiały nastąpić. Jedną z najważniejszych konkluzji jest ta, że pojawiające się rozwiązania na rynku pracy muszą mieć wąski zakres, bo to daje większą skuteczność. Ważna jest również nie tylko aktywność i elastyczność pracowników, ale i pracodawców.

Konferencja „Rynek pracy - potencjał, perspektywy, przyszłość" odbyła się pod patronatem Władysława Kosiniak - Kamysza, Ministra Pracy i Polityki Społecznej oraz Marka Sowy, Marszałka Województwa Małopolskiego.

Patronat medialny na wydarzeniem objęły: Radio Kraków oraz portal pociagdokariery.pl.
Informacje o publikacji dokumentu