Informacje dla powracających do kraju

Informacje dla powracających do kraju

Osoba powracająca z pracy za granicą w kraju UE/EOG ma prawo do transferu zasiłku dla bezrobotnych w ramach przyznanego prawa do świadczeń w kraju ostatniego zatrudnienia. W tym celu przed wyjazdem z kraju ostatniego zatrudnienia powinna wystąpić o zasiłek dla bezrobotnych, a po nabyciu prawa do zasiłku o wydanie dokument U2, który uprawnia do pobierania zasiłku przyznanego za granicą w Polsce.

Możliwość transferowania zasiłku dotyczy osób spełniających n/w warunki:
  • bezrobotny musi poszukiwać pracy w innym państwie członkowskim,
  • osoba zainteresowana musi być uprawniona do świadczeń z tytułu bezrobocia,
  • osoba zainteresowana nie może być studentem,
  • osoba bezrobotna musi być zarejestrowana w urzędzie pracy przez minimum 4 tygodnie (urząd ten może uznaniowo skrócić wskazany okres, szczególnie w sytuacji gdy bezrobotny wyjeżdża z całą rodziną),
  • przed wyjazdem bezrobotny musi złożyć odpowiedni wniosek we właściwym urzędzie pracy instytucji zagranicznej i zabrać ze sobą dokument U2. Wniosek o wydanie dokumentu U2 powinien zawierać: pełny adres zamieszkania w kraju poszukiwania pracy wraz z kodem pocztowym (nie może to być adres poste restante, czy schroniska lub pola namiotowego),
  • bezrobotny musi poddać się procedurze kontrolnej w powiatowym urzędzie pracy w Polsce  właściwym dla miejsca zamieszkania np. musi wykazywać przed właściwą instytucją, że aktywnie poszukuje pracy, musi stawiać się w tej instytucji na każde jej wezwanie itd.
Zasiłek transferowy przysługuje w przypadku krajów UE/EOG oraz Szwajcarii przez okres trzech miesięcy (może być przedłużony do 6 miesięcy) w wysokości ustalonej przez urząd pracy przyznający zasiłek. Aby przedłużyć transfer zasiłku należy złożyć wniosek do urzędu zagranicznego przed upływem 3 miesięcy. Okres, w którym przyznano prawo do transferu świadczenia nie może być dłuższy niż okres, na jaki przyznano zasiłek.

Osoba transferująca zasiłek z zagranicy (państwa UE/EOG i Szwajcarii) musi zarejestrować się, w ciągu 7 dni od wyjazdu z państwa ostatniego zatrudnienia, w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla miejsca zamieszkania w Polsce jako osoba poszukująca pracy i przedłożyć dokument U2 w wojewódzkim urzędzie pracy celem potwierdzenia faktu rejestracji w kraju ostatniego zatrudnienia.

Przed upływem okresu transferu osoba ma prawo powrócić do kraju ostatniego zatrudnienia i kontynuować tam pobieranie zasiłku, o ile nie wykorzystała już całego okresu zasiłkowego w trakcie transferu.

Osoba która nabyła prawo do zasiłku dla bezrobotnych w Polsce i chciałaby transferować przyznany zasiłek do kraju poszukiwania pracy (państwa UE/EOG i Szwajcarii)  powinna złożyć wniosek w wojewódzkim urzędzie pracy o wydanie dokumentu PDU2.

W przypadku podjęcia decyzji w sprawie wyjazdu z Polski w celu poszukiwania zatrudnienia w innym niż Polska kraju członkowskim osoba bezrobotna powinna:
  1. zgłosić zamiar wyjazdu w swoim powiatowym urzędzie pracy i złożyć wniosek o wydanie dokumentu U2 z miesięcznym wyprzedzeniem w wojewódzkim urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
  2. pamiętać, że nie zgłoszenie faktu wyjazdu, może spowodować utratę prawa do zasiłku w Polsce, a tym samym to, że osoba ta nie będzie miała prawa do zasiłku w czasie poszukiwania pracy na terenie państw członkowskich.
  3. pamiętać, że brak odpowiedniego dokumentu uniemożliwi przyznanie i wypłatę świadczenia, bądź opóźni jego przyznanie.
  4. pamiętać, że obowiązuje tylko 7-dniowy termin na przeniesienie się z jednego do drugiego kraju (termin ten będzie zachowany jeżeli w 7 dniu zainteresowany zgłosi się we właściwej instytucji kraju do którego wyjechał). Niedotrzymanie tego terminu spowoduje utratę prawa do zasiłku.
  5. przed upływem trzech (sześciu) miesięcy zgłosić się w swoim urzędzie pracy w celu wznowienia wypłaty zasiłku na okres uzupełniający.
Należy pamiętać, że transfer zasiłku może odbywać się tylko raz między dwoma okresami zatrudnienia.

Jeżeli osoba nie wystąpiła o transfer zasiłku może starać się o prawo do zasiłku dla bezrobotnych w Polsce z zaliczeniem okresu zatrudnienia za granicą. Należy pamiętać, żeby przed wyjazdem do Polski wystąpić o dokument U1 potwierdzający okresy ubezpieczenia i zatrudnienia przebyte za granicą. W przypadku braku tego dokumentu wojewódzki urząd pracy wystąpi o potwierdzenie okresów zatrudnienia przebytych za granicą na podstawie dokumentów przedłożonych przez osobę wraz z wnioskiem o zasiłek dla bezrobotnych.

Należy pamiętać że zgodnie z art. 61 Rozporządzenia PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) nr 883/2004 bezrobotny ubiegający się o świadczenia z tytułu bezrobocia ma prawo do uwzględnienia, w niezbędnym zakresie, okresów ubezpieczenia, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek przebytych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, pozostałych państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, pod warunkiem spełnienia ostatniego okresu ubezpieczenia na terytorium państwa, w którym ubiega się o zasiłek dla bezrobotnych.

Wyjątek od powyższej zasady wprowadza art. 65 ust. 5 pkt a) ww. rozporządzenia, który stanowi, że bezrobotny, który, w okresie swojego ostatniego zatrudnienia lub pracy na własny rachunek, zamieszkiwał w innym państwie członkowskim niż państwo wykonywania pracy i pozostaje w dyspozycji urzędu pracy państwa zamieszkania, korzysta ze świadczeń zgodnie z ustawodawstwem tego państwa zamieszkania, tak jak gdyby ostatni okres pracy został spełniony w tym państwie.  W tym celu osoba zobowiązana jest do złożenia oświadczenia w wojewódzkim urzędzie pracy w oparciu o oświadczenie z art. 11 służące ustaleniu miejsca zamieszkania w okresie zatrudnienia. W przypadku ustalenia w oparciu o powyższe oświadczenie, że miejscem zamieszkania w okresie zatrudnienia za granicą była Polska świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem spełnienia zapisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach dotyczących nabycia prawa do zasiłku.

W tym celu po zarejestrowaniu jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy  w Polsce osoba może złożyć wniosek w wojewódzkim urzędzie pracy o przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem okresu zatrudnienia za granicą (państwa UE/EOG i Szwajcarii).

Na czym polega koordynacja?

Przepisy dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nie przewidują zastąpienia systemów krajowych jednym systemem europejskim. Wszystkie kraje mają swobodę decydowania o tym, kto ma być objęty ubezpieczeniem na podstawie ich ustawodawstwa, jakich udziela się świadczeń i na jakich warunkach. Wspólne przepisy UE mają na celu ochronę Twoich praw w zakresie zabezpieczenia społecznego za granicą (kraje UE-28, Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).

Od dnia 1 maja 2010 r. stosuje się nowe rozporządzenia w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (rozporządzenia 883/2004 i 987/2009).

Regulacje UE dotyczące koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń z tytułu bezrobocia

Koordynacja systemu zabezpieczenia społecznego dotycząca świadczeń z tytułu bezrobocia jest uregulowana w artykułach 61 -65 Rozdziału 6  Rozporządzenia  PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Przepisy wykonawcze znajdują się w artykułach 54-57 Rozdziału 5 ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (WE) NR 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Regulacje polskie dotyczące koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego w zakresie świadczeń z tytułu bezrobocia

Zgodnie z art. 8 pkt. 8 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 r., poz. 149 z późn. zm.) do zadań samorządu województwa należy realizacja zadań wynikających z koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego państw UE/ EOG oraz Szwajcarii oraz zgodnie z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 2014 r. do  państw z którymi Rzeczpospolita zawarła dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym w zakresie świadczeń dla bezrobotnych (z Ukrainą i Republiką Macedonii).

W szczególności wojewódzki urząd pracy pełni funkcję instytucji właściwej w zakresie przyjmowania i rozpatrywania wniosków bezrobotnych o wydanie dokumentów w sprawach świadczeń z tytułu bezrobocia.

Wydaje dokumenty U1
- potwierdzający okresy ubezpieczenia i zatrudnienia przebyte w Polsce celem przedłożenie w innym kraju UE/EOG lub Szwajcarii i starania się tam o zasiłek dla bezrobotnych z uwzględnieniem ww. okresów

Wydaje dokumenty U2
- dający uprawnienie do przeniesienia zasiłku dla bezrobotnych otrzymanego w Polsce do kraju UE/EOG lub Szwajcarii w celu starania się o zasiłek dla bezrobotnych w Polsce.

Wydaje decyzje o prawie do zasiłku dla bezrobotnych w przypadku gdy okres zatrudnienia za granicą (krajów UE/EOG oraz Szwajcarii) wpływa na nabycie, wysokość lub okres pobierania zasiłku.

Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Dokumenty do pobrania związane z pracą za granicą

Pamiętaj!

Dokumentację sporządzoną w postaci papierowej należy opatrzyć własnoręcznym podpisem natomiast sporządzoną w wersji elektronicznej należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Jak załatwić sprawę elektronicznie dowiesz się klikając w poniższy link:
Załatw sprawę elektronicznie

Informacje o przebiegu ubezpieczenia:

Wniosek E303-U2:

Wniosek E301-U1:

Załączniki

Informator WUP w Krakowie do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą
Informator WUP w Krakowie do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą.pdf 236 KB
Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą
Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą.docx 180 KB
Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą (1)
Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą.pdf 291 KB
Załącznik nr 1 do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku - oświadczenie
Załącznik nr 1 do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku - oświadczenie.docx 182 KB
Załącznik nr 1 do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą
Załącznik nr 1 do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą.pdf 341 KB
Załącznik nr 2 do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku
Załącznik nr 2 do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku.docx 180 KB
Załącznik nr 2 do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą
Załącznik nr 2 do wniosku o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą.pdf 295 KB
Wniosek o wydanie dokumentu U2
Wniosek o wydanie dokumentu U2.docx 179 KB
Wniosek o wydanie dokumentu U1
Wniosek o wydanie dokumentu U1.docx 178 KB

Zasiłek dla bezrobotnych po pracy za granicą

Jeżeli straciłeś pracę na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii, masz możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia na warunkach obowiązujących i w wysokości zasiłku wypłacanego w tym państwie.

Jeżeli nie spełniłeś warunków do otrzymania zasiłku w kraju, w którym ostatnio pracowałeś i powróciłeś do Polski, prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem okresów pracy z zagranicy będzie ustalane na podstawie polskiego ustawodawstwa w przypadku, gdy:

  • ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia był spełniony na terenie Polski;
  • ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia nie był spełniony w Polsce, ale według kryteriów określonych w art. 11 rozporządzenia 987/2009 - jesteś pracownikiem powracającym i podczas ostatniej pracy za granicą posiadałeś miejsce zamieszkania w Polsce.

W takim przypadku:

  • należy zarejestrować się jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego;
  • wypełnić informację o przebiegu ubezpieczenia w celu ustalenia prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą wraz załącznikami.

Uwaga!

Zgodnie z art. 71 ust. 6 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20.04.2004 r. za dzień udokumentowania okresu uprawniającego do zasiłku należy uznać:

  • dzień złożenia przez bezrobotnego tzw. dokumentu przenośnego U1;
  • złożenie jakiejkolwiek dokumentacji przez bezrobotnego, na podstawie której zagraniczna instytucja właściwa potwierdziła okresy zatrudnienia i ubezpieczenia.

Zgodnie z art. 41 Kodeksu Postępowania Administracyjnego w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swego adresu, a w razie zaniedbania tego obowiązku - doręczenie pisma pod dotychczasowy adres ma skutek prawny.


Potwierdzenie okresów ubezpieczenia w Polsce

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wyda na twój wniosek dokument U1 potwierdzający okresy zatrudnienia, ubezpieczenia i prowadzonej działalności na własny rachunek w celu przedłożenia go w zagranicznej instytucji właściwej do spraw bezrobocia o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych.

W takim przypadku należy złożyć (kserokopie dokumentów, a oryginały do wglądu):

  • świadectwa pracy (w przypadku zatrudnienia na niepełny etat konieczne jest dostarczenie zaświadczenia z ZUS lub od pracodawcy o wysokości wynagrodzenia za pracę);
  • decyzja o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej - jeśli była prowadzona działalność gospodarcza na terenie Polski;
  • zaświadczenie ZUS, że w okresie prowadzenia działalności gospodarczej były opłacane składki na Fundusz Pracy  w wysokości, co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę - jeśli dotyczy;
  • inne dokumenty potwierdzające okres ubezpieczenia, za który opłacana była składka na Fundusz Pracy, np. od umowy zlecenia wraz z zaświadczeniem z ZUS lub od pracodawcy, że miesięczne wynagrodzenie osiągane z tego tytułu było w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy;
  • zaświadczenie wydane przez powiatowy urząd pracy z informacją o dokonanych rejestracjach jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku.

Adresy właściwych instytucji

 

Nazwa instytucji

Ulica

Kod

Miejscowość

Austria

Arbeitsmarktservice Österreich EWR Verbindungsst

Treustraße 35-43

1200

Wien

Belgia

Office National de l'Emploi (ONEM)

Boulevard de l'Empereur 7

B-1000

Bruxelles 1

Bułgaria

Национален осигурителен  институт, София

62-64 Alexander Stambiliiski bld.

1303

Sofia

Chorwacja

Hrvatski zavod za zapošljavanje

Croatian employment service Središnji ured; Central Office

Radnička cesta 1 10000 Zagreb

Cypr

Ministry of Labour and Social Insurance, Department of Social Insurance Services 

Byron Avenue 7

CY-1465

Nicosia

Republika Czeska

Úřad práce České republiky, Generální ředitelství

Karlovo náměstí 1359/1

128 01

Praha 2 - Nové Město

Dania

Styrelsen For Fastholdelse Og Rekruttering

Njalsgade 72 C

2300

København S

Estonia

Tööturuamet Labour Market Board

Luha Street 16

10129

Tallinn

Finlandia

Kansaneläkelaitos (KELA) International Affairs Office

Valimotie 1b, P.O. Box 78

FI-00381

Helsinki

Francja

Pole Emploi Service Mobilite Internationale

TSA 10107

92891

Nanterre Cedex 9

Grecja

Organismos Apascholoseos Ergatikou Dynamikoy (OAED)

OAED Ethnikis Antistasis 8 str.

GR-17456

Alimos

Hiszpania

Servicio Público de Empleo Estatal

Calle Condesa de Venadito 9

28027

Madrid

Holandia

UWV - Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen 

Postbus 20724

1001 NS

Amsterdam

Irlandia

Department of Social and Family Affairs, EU Records

Inner Relief Road

Co. Donegal

Buncrana

Islandia

Vinnumálastofnun

Kringlunni 1

103

Reykjavík

Liechtenstein

Amt für Volkswirtschaft (AVW)

Gerberweg 5, Postfach 684

9490

Vaduz

Litwa

Lithuanian Labour Exchange

Geležinio Vilko str. 3A

LT-03131

Vilnius

Luksemburg

Administration de l'emploi

Rue Bender 10

L-1229

Luxembourg

Łotwa

Valsts Sociālās Apdrošināšanas Aģentūra (VSAA)

Lāčplēša iela 70 a

LV-1011

Riga

Malta

Dipartiment tas-Sigurta Socjali

Triq I-Ordinanza 38

CMR 02

MT-Valletta

Niemcy

Bundesagentur für Arbeit Zentrale 

Regensburger Str. 100

90478

Nürnberg

Norwegia

NAV Arbeid og ytelser Hamar

Etterstad, Postboks 6600

0607

Oslo

Portugalia

Direcçao-General de Segurança Social

Largo do Rata no 1

1269-144

Lisboa

Rumunia

Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM)

Str. Avalanşei nr. 20-22 sect. 4

040303

Bucureşti

Słowacja

Sociálna poisťovňa

Ulica 29. augusta 8-10

813 63

Bratislava

Słowenia

Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje

Rožna dolina, Cesta IX/ 6

1000

Ljubljana

Szwajcaria

State Secretariat for Economic Affairs SECO

Effingerstrasse 31

CH-3003

Bern

Szwecja

Alfa-kassan

FE 69

930 88

Arjeplog

Węgry

Foglalkoztatási és Szociális Hivatal

Kálvária tér 7

1089

Budapest

Wielka Brytania

National Insurance Contributions and Employers Office

HM Revenue and Customs

 

BX9 1AN

 

Włochy

Direzione Centrale Prestazioni a Sostegno del Reddito

Via Ciro il Grande 21 

00144

Roma

 

Transfer zasiłku z zagranicy do Polski

Korzystając z przysługującego Ci prawa transferu zasiłku, możesz przyjechać np. do Polski w celu poszukiwania pracy i pobierać świadczenia dla bezrobotnych przez okres 3-6 miesięcy w wysokości, jaka została ustalona za granicą (zasiłek będzie wypłacany bezpośrednio przez instytucje, która przyznała Ci prawo do zasiłku).

Przed przyjazdem do Polski:

  • po zakończonej pracy za granicą rejestrujesz się we właściwej instytucji ds. bezrobocia i uzyskujesz prawo do zasiłku dla bezrobotnych;

  • pozostajesz w dyspozycji zagranicznej instytucji ds. bezrobocia przez 4 tygodnie.

  • składasz wniosek o wydanie dokumentu U2 w związku z zamiarem poszukiwania pracy w Polsce.

Po przyjeździe do Polski

Zgłaszasz się do powiatowego urzędu pracy w ciągu 7 dni od daty wskazanej na dokumencie U2 - celem uzyskania statusu osoby poszukującej pracy i przekazujesz dokument U2.

Aby kontynuować pobieranie zasiłku za granicą, musisz powrócić do kraju, w którym ustalono uprawnienia do zasiłku - najpóźniej w ostatnim dniu ważności formularza dokumentu U2.

Pamiętaj:

Jeżeli w celu ustalenia uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych w którymś z w/w krajów, konieczne jest dodanie wcześniejszego okresu pracy w Polsce Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie potwierdzi polskie okresy zatrudnienia, ubezpieczenia i prowadzenia działalności na własny rachunek na dokumencie U1.

Jeśli instytucja zagraniczna, która przyznała Ci prawo do zasiłku, nie wydała dokumentu U2 Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie pomoże Ci w uzyskaniu w/w dokumentu na podstawie Twojej pisemnej prośby.


Menu Display