Gospodarzem spotkania była Fundacja Laboratorium Inspiracji Społecznych (LIS). Działa ona od 2015 roku i zrealizowała około 30 projektów krajowych i międzynarodowych. Jej misją jest oddolna aktywizacja mieszkańców małych miast i wsi. W tym celu Fundacja edukuje liderki i liderów społecznych, animuje i buduje partnerstwa oraz udziela wsparcia finansowego na inicjatywy społeczne.
Spotkanie poprowadziła Anna Styszko – Prezes Fundacji LIS. Poranek Partnerski miał formę wykładu wraz z prezentacją oraz dyskusją uczestników, na temat dotychczasowo planowanych projektów realizowanych w ramach Erasmus+.
Prezes Fundacji LIS swoje wystąpienie oparła o doświadczenia i rekomendacje z projektu pn. „Moc Działania", realizowanego od 1 marca 2022 do 31 grudnia 2023 roku. Jego celem było zwiększenie dostępu do innowacji edukacyjnych oraz aktywizacja seniorów poprzez włączenie w realizację międzynarodowego projektu.
Fundacja LIS była liderem projektem, a partnerem hiszpańskie stowarzyszenie INNETICA.
Uczestnicy Poranka Partnerskiego żywo angażowali się w dyskusję na temat własnych doświadczeń z realizacji działań w ramach partnerstw i mobilności międzynarodowych, przy wsparciu środków Erasmus+, a także planów i potencjalnych korzyści z podobnych działań w kolejnych latach.
Fundacja LIS zaoferowała swoją gotowość dzielenia się doświadczeniami zwłaszcza z tymi instytucjami, które nie mają dotychczasowych doświadczeń w korzystaniu z narzędzi związanych z Erasmusem, a planują je zdobyć. Zachęcając do aplikowania w ramach Erasmus+ zwróciła uwagę, że Krajowa Agencja FRSE promuje instytucje z niewielkim doświadczeniem w korzystaniu ze środków. Zachęciła do zapoznawania się z corocznie aktualizowanym Przewodnikiem po Programie Erasmus+. W najbliższych latach Program opierać się będzie na następujących politykach horyzontalnych:
- włączanie społeczne i różnorodność;
- zrównoważony rozwój, w tym ekologiczne podróżowanie
- rozwijanie potencjału cyfrowego;
- zaangażowanie obywatelskie.