Express do zatrudnienia – nowa metoda wsparcia bezrobotnych

Print Drukuj
W Tarnowie, 3 września została podpisana umowa, na mocy której 1000 osób bezrobotnych przejdzie pod opiekę prywatnej agencji zatrudnienia, która pomoże im w znalezienu pracy. To kolejny etap nowatorskiego projektu „Express do zatrudnienia - innowacyjny model aktywizacji osób bezrobotnych", który jest realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w partnerstwie z firmą doradczą KPMG Advisory oraz 6 powiatowymi urzędami pracy.

Projekt ma za zadanie przetestowanie nowego narzędzia wsparcia dla osób bezrobotnych w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy. Metoda będzie testowana w powiatach: tarnowskim, oświęcimskim, chrzanowskim, dąbrowskim, gorlickim i w mieście Nowy Sącz. Projektem zostaną objęte osoby w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.

Pomysł zakłada połączenie sił sektora publicznego i prywatnego w walce z bezrobociem. W projekcie zadaniem prywatnej firmy (określanej jako operator) będzie pomoc osobie bezrobotnej, ułatwienie jej podjęcia pracy i zapewnienie wsparcia w pierwszych miesiącach zatrudnienia. Forma pomocy jest dowolna, a jej wybór zależy od operatora. Uczestnik projektu otrzyma więc wsparcie dopasowane do swoich potrzeb. Będzie miał również opiekuna, z którym będzie się kontaktował i współpracował w celu znalezienia zatrudnienia. Po podjęciu pracy opiekun nadal będzie wspierał uczestnika projektu przez pierwsze miesiące zatrudnienia.

Jednocześnie operator będzie szukał ofert pracy odpowiednich dla uczestników projektu. Stały kontakt z pracodawcami w regionie oraz przekonanie ich, że osoba dotychczas bezrobotna może stać się bardzo wartościowym pracownikiem, będą kluczem do sukcesu.

Nowe narzędzie kładzie duży nacisk na osiąganie efektów. Wynagrodzenie operatora będzie w zdecydowanej większości uzależnione od liczby osób bezrobotnych, które znajdą, a następnie utrzymają zatrudnienie przez co najmniej 6 miesięcy.

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie rozstrzygnął w sierpniu przetarg na wybór operatora. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Ingeus sp. z o.o. oraz Ingeus SAS. Przy wyborze operatora weryfikowano przede wszystkim dwie kwestie - dotychczasowe doświadczenie firm oraz proponowany sposób pracy z osobami bezrobotnymi.

We wrześniu i październiku przeprowadzone zostaną spotkania informacyjne dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy nieprzerwanie od ponad 12 miesięcy. Spośród wszystkich chętnych do udziału w projekcie wylosowanych zostanie 1 000 osób, z którymi następnie będzie pracował Ingeus
Informacje o publikacji dokumentu