Doradca 2000 - Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie


Nagłówek

Doradca 2000

Hostessa

Kod: 516903
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja - 09.2009

Zadaniem hostessy jest reklamowanie i promowanie określonego produktu usługi lub też samej firmy. Celem jej pracy jest zwiększenie sprzedaży, przywiązanie klienta do określonej marki, wprowadzenie na rynek nowego produktu oraz zebranie opinii klientów na temat danego produktu / usługi. Hostessa może pracować w różnych miejscach: w marketach, w domach towarowych, w centrach handlowych, na targach, wystawach i imprezach promocyjnych, a takżew klubach i restauracjach, na lotniskach oraz na wolnym powietrzu.

Ze względu na zakres obowiązków hostessy dzieli się na następujące kategorie:

- hostessa marketowa- zajmuje się promocją różnych produktów, pracuje w supermarketach oraz centrach handlowych

- hostessa targowa- zajmuje się obsługą stoiska na targach handlowych, wystawach i konferencjach

- hostessa sprzedażowa- zajmuje się promocją jednego określonego produktu np. samochodu, sprzętu AGD lub RTV, pracuje w centrach lub sieciach handlowych

Podczas imprez promocyjnych zadaniem hostessy jest prezentowanie towaru (usługi) lub tylko udzielanie o nim informacji. Może też zachęcać do degustacji oraz rozdawać próbki danego produktu. Hostessa udziela klientowi pomocy w zakupach - wskazuje poszukiwany towar, prezentuje produkt i zachęca do jego kupna.

Do jej zadań należy m.in.: zachęcanie do odwiedzenia wystawy, informowanie o prezentowanych towarach i usługach, wskazywanie właściwego folderu czy reklamówki, witanie zaproszonych gości, przygotowanie poczęstunku i jego podanie. Zadaniem hostessy zatrudnionej na targach, kongresach itp. jest również zajmowanie gości rozmową w językach obcych, niekiedy może spełniać rolę tłumacza, opiekuna gości zagranicznych, przewodnika po stoiskach targowych. Hostessa, która zajmuje się gośćmi przyjeżdżającymi na zjazdy, wystawy, ułatwia im poruszanie się po dworcu lotniczym, kolejowym, jak i w budynku, w którym odbywa się impreza. Często hostessy są zatrudniane na różnego rodzaju pokazach w charakterze modeli- np. pokaz fryzur lub jako osoby do wręczania nagród i kwiatów.

Podczas imprez tematycznych takich jak np. Dzień Dziecka, jak też specjalnych promocjach skierowanych do rodziców i ich dzieci hostessa pełni rolę animatorki zabaw i opiekunki do dzieci. Wówczas jej zadaniem jest organizowanie zabaw, gier i zajęć przeznaczonych dla dzieci (gry planszowe, kolorowanki, zabawy w specjalnie przygotowanych kącikach zabaw, układanie klocków, oglądanie filmów, wydawanie balonów). W takiej sytuacji preferowane są osoby z przygotowaniem pedagogicznym.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę