Doradca 2000 - Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie


Nagłówek

Doradca 2000

Fotoreporter

Kod: 343102
Inna nazwa zawodu: nie występują

Zadania i czynności

Ostatnia aktualizacja – 09.2009 r.

Celem pracy fotoreportera jest wykonanie zdjęć bieżących wydarzeń na zlecenie agencji fotograficznej, prasowej, redakcji wydawniczej, w których jest zatrudniony lub z którymi współpracuje.

Podstawowym warunkiem wykonywania zawodu fotoreportera jest umiejętność robienia zdjęć. Zanim jednak fotoreporter przystąpi do ich robienia musi zapoznać się ze zleconym tematem, jaki ma dokumentować. Następnie udaje się w miejsce, w celu zrobienia zdjęć. Po ich zrobieniu przesyła materiał łączami internetowymi lub przywozi je bezpośrednio do redakcji. Fotoreporter zajmuje się także obróbką zdjęć na komputerze, po czym uzgadnia z fotolaborantem sposób wykonania odbitek. Fotoreporter ocenia i opisuje wszystkie zrobione przez siebie zdjęcia oraz dokonuje ich selekcji (wybiera jedno lub kilka) celem przekazania ich do wydruku. Po przekazaniu wyselekcjonowanych zdjęć do wydruku dokonuje archiwizacji całego materiału zdjęciowego, tzn. opisuje negatyw, który wkłada do pudełka lub zdjęcia nagrywa na płytę CD, którą również opisuje.

Oprócz podstawowych zadań, fotoreporter wykonuje szereg zadań współtowarzyszących. Samodzielnie poszukuje tematów do robienia zdjęć zwłaszcza takich, które mogą cieszyć się zainteresowaniem agencji fotograficznych, prasowych czy redakcji wydawniczych. Uczestniczy w wystawach organizowanych w plenerze, w galeriach, w szkołach, na których prezentuje swój dorobek fotograficzny. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe pozyskując wiedzę z zakresu nowych technologii fotograficznych lub samej dziedziny fotografii.

W związku z tym, że posługuje się bardzo nowoczesnym sprzętem fotograficznym, fotoreporter musi dokonywać systematycznej konserwacji aparatu, jest również odpowiedzialny za prawidłowe jego przechowywanie.

Cechy charakterystyczne dla tego zawodu to: zmienność warunków pracy, dyspozycyjność i nienormowany czas pracy oraz indywidualny charakter pracy.

Osoba wykonująca zawód fotoreportera może się specjalizować w fotoreportażu newsowym, dokumentalnym (w tym wojennym, pejzażowym) lub reklamowym.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę