Podsumowanie roku 2013 w Małopolskim Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji

Print Drukuj
Pilotażowy „Barometr zawodów" na Słowacji, nowy serwis internetowy, 1500 publikacji w bibliotece internetowej, wyróżnienie przez Bank Światowy – to najważniejsze wydarzenia, projekty i działania, które zrealizowało Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji w minionym roku 2013. Obserwatorium to projekt badawczy WUP w Krakowie.

Na początku roku, bazując na doświadczeniach Obserwatorium, cztery przygraniczne powiaty na Słowacji przeprowadziły badanie „Barometr zawodów". Inicjatywa ta była możliwa dzięki realizowanemu przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie projektowi „Partnerstwo na transgranicznym rynku pracy" oraz wymianie doświadczeń i dobrych praktyk.

Marzec przyniósł dwie publikacje Obserwatorium: „Twój zawód. Twoja przyszłość? Badanie uczniów ostatnich klas szkół zawodowych 2012/2013" oraz „Barometr zawodów". W kolejnych miesiącach ukazały się trzy raporty („Badanie potrzeb informacyjnych 2012/2013 wraz z programem badawczym na 2013 rok", „Badanie zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców 2012" i „Badanie tendencji i kierunków zmian na rynku usług szkolnictwa wyższego w województwie małopolskim") i dwie analizy („Mniej pracy w Małopolsce - przyczyny pogorszenia i perspektywy rynku pracy" oraz „Sektor usług biznesowych w Małopolsce. Stan i perspektywy rozwoju"). Pracownicy Obserwatorium brali również udział w przygotowaniu dokumentu „Ocena sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w roku 2012". Opracowali również prognozę dla rynku pracy na 2013 r.

Wiosną i jesienią 2013 roku odbyły się dwie edycje seminariów analitycznych „Kształcenie zawodowe w liczbach". Ich tematem była analiza wyników egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) oraz wyników „Badania losów absolwentów szkół zawodowych". 

We wrześniu zasoby Internetowej Biblioteki Małopolskich Obserwatoriów przekroczyły liczbę 1500 publikacji! To efekt sześcioletniego, systematycznego przeglądania Internetu w poszukiwaniu opracowań dotyczących rynku pracy i edukacji, integracji społecznej, równości szans oraz przedsiębiorczości.

Wizyta studyjna w Berlinie i konferencja w Hiszpanii. Celem wrześniowej wizyty w Niemczech było zapoznanie się z metodami monitorowania rynku pracy oraz wypracowanie założeń monitoringu sytuacji osób młodych możliwych do zastosowania w Polsce i Niemczech. Natomiast 10-11 października w Bilbao w Hiszpanii odbyły się konferencje European Day (omawiano zagadnienia związane z monitorowaniem zapotrzebowania na kompetencje i wykorzystywania wyników badań np. w polityce edukacyjnej) i Annual Meeting (dyskutowano o zmieniających się funkcjach obserwatoriów rynków pracy oraz o związanych z nimi nowych wyzwaniach).

W listopadzie ruszył nowy serwis internetowy Barometr zawodów - Małopolska, który w prosty sposób prezentuje prognozy zapotrzebowania na zawody (z uwzględnieniem kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku pracy oraz rzeczywistym przygotowaniem pracowników do wykonywania zawodu). Prezentacja serwisu i szkolenie z jego obsługi zostały przeprowadzone podczas seminarium „Diagnozowanie zapotrzebowania na zawody i kompetencje na lokalnych rynkach pracy".

Zagraniczni goście w Krakowie. W kwietniu do stolicy Małopolski zawitali przedstawiciele francuskiego regionu Rhone Alpes, natomiast jesienią - delegacja przedstawicieli władz Republiki Adżarii oraz ministerstwa rozwoju regionalnego Gruzji.  Obserwatorium zaprezentowało gościom wyniki badań dotyczących sytuacji absolwentów szkół zawodowych po roku od ukończenia szkoły, informacje o zawodach deficytowych i nadwyżkowych oraz ofertę doradztwa zawodowego kierowaną do uczniów i absolwentów szkół zawodowych w naszym regionie. Pod koniec roku natomiast pracownicy projektu spotkali się z ekspertem ds. badań szkolnictwa zawodowego z Korei Południowej! Dr Youngsup Choi zainteresował się szczególnie dwoma badaniami: „Barometrem zawodów" oraz „Badaniem losów absolwentów szkół zawodowych". Pytał także o małopolskie doświadczenia w diagnozowaniu zapotrzebowania na umiejętności i kompetencje na rynku pracy oraz o współpracę z przedsiębiorcami i szkołami zawodowymi.

Szczególnym wyróżnieniem dla WUP-u było zaproszenie przez Bank Światowy do Tibilisi, by zaprezentować założenia i doświadczenia związane z realizacją Obserwatorium. Projekt uznano za szczególnie wyróżniającą się inicjatywę, będącą źródłem dobrych praktyk dla Gruzji i Armenii.

Zakończenie roku to także publikacja raportu przygotowanego przez Roberta Guzika i Krzysztofa Wiedermanna z małopolskich uczelni pt. „Zawodowy start. Przestrzenne uwarunkowania karier szkolnych i dalszych losów absolwentów" oraz raportu sporządzonego przez Monikę Wałaszek i Beatę Osiewalską z Urzędu Statystycznego pt. „Młodzi na rynku pracy". Dokonano również weryfikacji prognozy dla rynku pracy na 2013 rok.

W rok 2014 Obserwatorium wkracza z nowymi pomysłami i kolejnymi badaniami - wkrótce zaprezentowane zostaną najświeższe wyniki „Barometru zawodów". Który zawód jest najbardziej pożądany? Już niedługo będzie można to sprawdzić. Zapraszamy!

Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji
Informacje o publikacji dokumentu