Pilotażowy „Barometr zawodów" na Słowacji, nowy serwis internetowy, 1500 publikacji w bibliotece internetowej, wyróżnienie przez Bank Światowy – to najważniejsze wydarzenia, projekty i działania, które zrealizowało Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji w minionym roku 2013. Obserwatorium to projekt badawczy WUP w Krakowie.
Marzec przyniósł dwie publikacje Obserwatorium: „Twój zawód. Twoja przyszłość? Badanie uczniów ostatnich klas szkół zawodowych 2012/2013" oraz „Barometr zawodów". W kolejnych miesiącach ukazały się trzy raporty („Badanie potrzeb informacyjnych 2012/2013 wraz z programem badawczym na 2013 rok", „Badanie zapotrzebowania na pracowników wśród małopolskich pracodawców 2012" i „Badanie tendencji i kierunków zmian na rynku usług szkolnictwa wyższego w województwie małopolskim") i dwie analizy („Mniej pracy w Małopolsce - przyczyny pogorszenia i perspektywy rynku pracy" oraz „Sektor usług biznesowych w Małopolsce. Stan i perspektywy rozwoju"). Pracownicy Obserwatorium brali również udział w przygotowaniu dokumentu „Ocena sytuacji na rynku pracy województwa małopolskiego w roku 2012". Opracowali również prognozę dla rynku pracy na 2013 r.
Wiosną i jesienią 2013 roku odbyły się dwie edycje seminariów analitycznych „Kształcenie zawodowe w liczbach". Ich tematem była analiza wyników egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) oraz wyników „Badania losów absolwentów szkół zawodowych".
We wrześniu zasoby Internetowej Biblioteki Małopolskich Obserwatoriów przekroczyły liczbę 1500 publikacji! To efekt sześcioletniego, systematycznego przeglądania Internetu w poszukiwaniu opracowań dotyczących rynku pracy i edukacji, integracji społecznej, równości szans oraz przedsiębiorczości.
W listopadzie ruszył nowy serwis internetowy Barometr zawodów - Małopolska, który w prosty sposób prezentuje prognozy zapotrzebowania na zawody (z uwzględnieniem kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku pracy oraz rzeczywistym przygotowaniem pracowników do wykonywania zawodu). Prezentacja serwisu i szkolenie z jego obsługi zostały przeprowadzone podczas seminarium „Diagnozowanie zapotrzebowania na zawody i kompetencje na lokalnych rynkach pracy".
Zagraniczni goście w Krakowie. W kwietniu do stolicy Małopolski zawitali przedstawiciele francuskiego regionu Rhone Alpes, natomiast jesienią - delegacja przedstawicieli władz Republiki Adżarii oraz ministerstwa rozwoju
Zakończenie roku to także publikacja raportu przygotowanego przez Roberta Guzika i Krzysztofa Wiedermanna z małopolskich uczelni pt. „Zawodowy start. Przestrzenne uwarunkowania karier szkolnych i dalszych losów absolwentów" oraz raportu sporządzonego przez Monikę Wałaszek i Beatę Osiewalską z Urzędu Statystycznego pt. „Młodzi na rynku pracy". Dokonano również weryfikacji prognozy dla rynku pracy na 2013 rok.
W rok 2014 Obserwatorium wkracza z nowymi pomysłami i kolejnymi badaniami - wkrótce zaprezentowane zostaną najświeższe wyniki „Barometru zawodów". Który zawód jest najbardziej pożądany? Już niedługo będzie można to sprawdzić. Zapraszamy!
Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji