„Poznaj swojego doradcą kariery"
Obchodom towarzyszyły liczne wydarzenia propagujące ideę poradnictwa całożyciowego wśród mieszkańców Małopolski. Głównym celem przedsięwzięcia była integracja instytucji wspierających mieszkańców w planowaniu kariery zawodowej a także oddziaływanie na środowiska z otoczenia rynku pracy i edukacji. Zatem wzorem lat ubiegłych w organizację wydarzenia włączyło się liczne grono instytucji partnerskich.

Wszystkim Partnerom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!
W trakcie tych kilku dni bogata oferta Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery (OTK) zainteresowała i przyciągnęła mnóstwo osób, którym bliska jest idea planowania własnego rozwoju osobistego i zawodowego przy udziale specjalisty, sztuka samopoznania, świadomego zarządzania kompetencjami a także wyboru ścieżki edukacyjno zawodowej.
Doradcy Zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza angażowali się w tym czasie nie tylko w wydarzenia organizowane stacjonarnie w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie oraz w Zespołach Zamiejscowych w Nowym Sączu i Tarnowie ale przede wszystkim pracowali mobilnie, zaspokajając potrzeby tych odbiorców, którzy mieli trudności z dotarciem do specjalistycznej usługi doradczej z odległych rejonów Małopolski.

Główne formy wsparcia zaproponowane Małopolanom w ramach OTK to:
Grupowe spotkania informacyjne
Poradnictwo grupowe
Poradnictwo indywidualne
Dyżury doradców zawodowych w licznych instytucjach
Sesje diagnostyczne
Seminaria
Konferencje
Gry i zabawy edukacyjne
Treningi rozwojowe
Warsztaty tematyczne
Konsultacje z pracodawcami i specjalistami.
Wydarzenia skierowane były do wszystkich grup wiekowych, począwszy od przedszkolaków, poprzez uczniów, studentów oraz osób dojrzałych o różnorodnym statusie zawodowym. Szczególną grupą podczas takich form otwartych są również osoby mające problemy z odnalezieniem się na rynku pracy. W ofercie znalazły się także propozycje dla tej grupy.

Wydarzenia zasługujące na szczególne wyróżnienie to:
- Subregionalna konferencja pt: „Doradca kariery – szanse i wyzwania w kształtowaniu ścieżek edukacyjno – zawodowych młodzieży". Wydarzenie adresowane było przede wszystkim do dyrektorów szkół, dyrektorów wydziałów edukacji, doradców zawodowych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, doradców zawodowych z instytucji rynku pracy, pracowników poradni psychologiczno – pedagogicznych. Partnerami byli: Urząd Miasta Tarnowa, Instytut Badań Edukacyjnych, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Tarnowie, Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Tarnowie, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie, Grupa Azoty, Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie. W trakcie I części konferencji zaprezentowano m.in.: przemiany zachodzące w poradnictwie kariery; wyniki: ogólnopolskiego badania stanu doradztwa edukacyjno – zawodowego oraz badania zrealizowanego w wybranych tarnowskich gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych dotyczącego podejmowania decyzji edukacyjnych przez uczniów ostatnich klas. Przedstawiono również działania realizowane na rzecz osób młodych przez doradców zawodowych z obszaru edukacji i rynku pracy. W II części konferencji odbyła się dyskusja panelowa z udziałem doradców zawodowych z tarnowskich instytucji, której tematem przewodnim były: wyzwania stojące przed tarnowskim doradcą kariery. W dyskusji zabrali również głos przedstawiciele pracodawców – Grupy Azoty oraz Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie. Wyniki dyskusji zostaną uwzględnione w kolejnych spotkaniach dla doradców zawodowych realizowanych corocznie w tarnowskim Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie.
-Targi Pracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - w ramach Targów Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie uczestniczyło w trzech wydarzeniach: stoisko wystawiennicze z ofertą WUP i Centrum, stoisko konsultacji dokumentów rekrutacyjnych oraz zajęcia dla studentów pn. "Własna firma - zanim zrealizujesz pomysł". Spotkanie poświecone było omówieniu głównych etapów przygotowania się do założenia działalności gospodarczej. Uczestnicy mieli okazje do zbadania swoich predyspozycji zawodowych pod kątem przedsiębiorczości, jak również mogli nakreślić główne punkty biznesplanu. Poznali również metody wyznaczania celów, zarządzania zadaniami oraz procedury rejestracji działalności gospodarczej. Stoisko w zdecydowanej większości odwiedzali studenci uczelni, którzy pytali o sytuacje na rynku pracy, możliwości podnoszenia kwalifikacji, skorzystania ze staży czy zdobycia oferty pracy. Pracownicy CIZ przedstawiali ofertę warsztatową Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, możliwość skorzystania z indywidualnego doradztwa zawodowego oraz ofertę testów dotyczących rozpoznania predyspozycji zawodowych. Informacje dotyczyły także oferty EURES oraz usług publicznych służb zatrudnienia. Każdy odwiedzający stoisko miał także możliwość skorzystania z możliwości wypełnienia Kwestionariusza Zainteresowań Zawodowych.
- W celu podkreślenia jak ważne jest doradztwo zawodowe na każdym etapie życia, z inicjatywy doradców zawodowych z Nowego Sącza zorganizowane zostało seminarium pn. „Doradztwo kariery na każdym etapie życia", połączone z panelem dyskusyjnym dotyczącym „wyzwań dla współczesnego doradztwa zawodowego". Wprowadzeniem do tematyki było wystąpienie Anny Pregler z Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej, która prezentowała projekt „Efektywne doradztwo zawodowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych". W panelu dyskusyjnym występowały osoby zajmujące się doradztwem zawodowym dla różnych grup klientów: dzieci i młodzieży; ludzi młodych, zwłaszcza uczestników OHP; osób bezrobotnych; osób marginalizowanych na rynku pracy, w tym osób z populacji 50+ oraz osób pracujących. Zaprezentowane były m.in. dwie – wypracowane w WUP Kraków – metody pracy z tzw. wrażliwymi klientami: model pracy trenera zatrudnienia wspieranego oraz model pracy tutora – wolontariusza.
W organizację VII Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery zaangażowało się ponad 40 małopolskich instytucji, które objęły wsparciem łącznie 5 156 osób.