Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucja Województwa Małopolskiego przy współpracy Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu był realizatorem konferencji pn. „Jak wspierać dobrostan pracowników – profilaktyka wypalenia zawodowego".
22 listopada br. w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Wydziale Nauk o Kulturze Fizycznej i Bezpieczeństwie, w gronie ekspertów rozmawiano o zagadnieniach związanych z profilaktyką i leczeniem zjawiska wypalenia zawodowego.W roli prelegentów wystąpili:
- dr Magdalena Kwak, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Wydział Lekarski i Nauk oZdrowiu,
- dr Iwona Zaczyk, Akademia Nauk Stosowanych, Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu,
- Monika Baczyńska, kampania Bliżej Siebie,
- Nadinspektor Piotr Motłoch, Okręgowa Inspekcja Pracy w Krakowie.
Zaproszeni prelegenci przedstawili cztery cenne wykłady skupiające się wokół zjawiska wypalenia zawodowego, które stało się kolejnym problemem cywilizacyjnym XXI wieku wśród osób pracujących.
Rozpoczęto od spojrzenia na jego problematykę z punktu widzenia polskiego prawa pracy. Pochylono się nad definicją, genezą oraz konsekwencjami jakie niesie za sobą to zjawisko dla pracowników, pracodawców i całego społeczeństwa.
Przedstawiono syndrom wypalenia zawodowego jako skutek stresu w środowisku pracy. Odpowiedziano na pytanie; jak pracodawca powinien przeciwdziałać sytuacjom w miejscu pracy, które mogłyby doprowadzić do stresu, a w konsekwencji do wypalenia zawodowego?
Eksperci rozwiali wszelkie wątpliwości co do roli pracodawcy w zapobieganiu wypalenia zawodowego wśród swoich pracowników. Wskazali jak się leczyć i gdzie zwrócić się o pomoc w przypadku wystąpienia tego zjawiska.