Wielkie wydarzenia sportowe nie mogą się odbyć bez udziału najwybitniejszych sportowców, trenerów i sędziów, blasku fleszy fotoreporterów i wszędobylskich kamer, tłumów fantastycznych kibiców i... wolontariuszy. Bycie wolontariuszem jest nie tylko ważne dla prawidłowej organizacji imprezy - stanowi również wspaniałą przygodę, daje możliwość bycia blisko centrum wydarzeń.
Igrzyska Europejskie to dwanaście dni sportowej rywalizacji na najwyższym europejskim poziomie. Zmagania sportowców będzie można śledzić od 21 czerwca do 2 lipca, między innymi w Krakowie, Krynicy Zdroju, Tarnowie, Zakopanem, Chorzowie i we Wrocławiu. Wolontariusze będą potrzebni w każdym momencie trwania imprezy – od uroczystości otwarcia po ceremonię zamknięcia Igrzysk. Będą mieć kontakt z kibicami i sportowcami z całej Europy. Pomogą dziennikarzom, sędziom i trenerom.
To bardzo odpowiedzialne zajęcie, wolontariusz jest pierwszą osobą, z którą spotka się każdy, kto przyjedzie do naszego regionu. Niezwykle ważne jest nie tylko pierwsze wrażenie, ale kompetentna i wiarygodna informacja, szczególnie dla kogoś, kto nigdy nie był w Małopolsce. Jestem przekonany, że powodzenie Igrzysk Europejskich w dużej mierze zależy od rzetelnej i solidnej pracy wolontariuszy
- wyjaśnia marszałek Witold Kozłowski.
Organizatorzy poszukują osób dyspozycyjnych, otwartych, komunikatywnych i pragnących przeżyć niezapomnianą przygodę. Studenci, seniorzy, osoby pracujące – każdy znajdzie tu swoje miejsce i zajęcie. Pomoc będzie potrzebna na każdym etapie, od uroczystości otwarcia po ceremonię zamknięcia Igrzysk. Wolontariusze będą wspierać sportowców, kibiców, dziennikarzy czy sędziów. Praca przy organizacji Igrzysk będzie świetną okazją, by nawiązać wartościowe znajomości z całej Europy i przeżyć niezapomniane doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Jak zostać wolontariuszem?
Aby dołączyć do zespołu Igrzysk i zostać wolontariuszem, należy przejść dwuetapowy proces rekrutacji. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na Portalu Wolontariusza i wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Link do formularza znajduje się na oficjalnej stronie Igrzysk Europejskich 2023. Drugi etap to rozmowy rekrutacyjne, prowadzone on-line, na które zaproszeni zostaną wybrani kandydaci.
Formularz zgłoszeniowy można wypełniać do 15 stycznia 2023 roku. Rozmowy rekrutacyjne będą prowadzone od grudnia 2022 roku do kwietnia 2023 roku.
Wolontariusze poszukiwani w Polsce i za granicą
W poszukiwaniu wolontariuszy przedstawiciele Igrzysk Europejskich pojawiają się na najważniejszych wydarzeniach sportowo-edukacyjnych w kraju. Rozmawiają z licealistami i studentami - młodymi ludźmi szukającymi swojej ścieżki i nowych inspirujących doświadczeń. Wszędzie spotykają się z zainteresowaniem, pozytywną energią i otwartością, która daje nadzieję, że organizacja przyszłorocznej imprezy przebiegać będzie w wyśmienitej atmosferze.
Rekrutacja wolontariuszy nie ogranicza się jedynie do Polski. Delegacja Igrzysk Europejskich od 1 do 4 grudnia była obecna w Lyonie, podczas słynnego Mundialu Zawodów, czyli targów dedykowanych uczniom poszukującym swojej drogi zawodowej. Setki wystawców z całego świata i ponad sto tysięcy odwiedzających dzieliło się doświadczeniami, planami i rozmaitymi wizjami przyszłości. Igrzyska promowały ideę mądrej i zaangażowanej pomocy, zachęcając do zaangażowania młodzież z całej Europy: Francji, Hiszpanii czy Portugalii.
Chętnych do bycia wolontariuszem przybywa z każdym dniem, a co ważne, zgłoszenia płyną nie tylko z Polski, ale całej Europy. A nawet innych kontynentów.
Dostaliśmy mnóstwo zgłoszeń z Wielkiej Brytanii, Turcji, a nawet… Ghany - mówi Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023. – Zgłosiły się do nas organizacje z Czech, Słowacji i Rumunii, które chcą przywieźć do Krakowa i Małopolski duże, zorganizowane grupy wolontariuszy. Co ciekawe aż 58% zainteresowanych to kobiety. Przyjmujemy z otwartymi ramionami wszystkich, niezależnie od pochodzenia i wieku, by razem stworzyć wyjątkowe międzynarodowe święto sportu. Nasze hasło przewodnie: „We are unity", odzwierciedla sposób w jaki podchodzimy do idei wolontariatu.