Gmina Ryglice Edukacyjną Gminą Małopolski 2018
W 2018 r. Edukacyjną Gminą Małopolski została wybrana gmina Ryglice, która postawiła na wieloaspektową działalność edukacyjną. Aktywizację osób starszych realizowano poprzez cykl zajęć i warsztatów edukacyjnych, seminariów i szkoleń z udziałem młodzieży. Osoby z niepełnosprawnościami korzystały z programu rehabilitacji społecznej, biorąc udział w treningach oraz cyklu spotkań indywidualnych i grupowych. Najmłodsi mieszkańcy uczyli się języka angielskiego od native speakerów podczas ich miesięcznego pobytu na terenie gminy. Mogli również skorzystać z możliwości edukacyjnego wyjazdu do Turcji. Podczas Lubeckiej Nocy Naukowej młodzież korzystała natomiast z konsultacji doradców zawodowych, mających ułatwić im start w dorosłe życie.
Głucha Mama na rynku pracy - z czego może skorzystać?
Jakie miejsce zajmuje WUP w strukturze instytucji wojewódzkich, kto może korzystać z jego usług, czy można porozumieć się w PJM, co oferuje Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, jak wygląda kącik dla dzieci w urzędzie, w jaki sposób pracuje doradca zawodowy oraz czym jest projekt "Kierunek Kariera" - o tych wszystkich kwestiach jest mowa w poniższym "Przewodniku po WUP Kraków", przygotowanym z myślą o kobietach głuchych.
Gmina Wietrzychowice Edukacyjną Gminą Małopolski 2017
W 2017 r. Edukacyjną Gminą Małopolski została wybrana gmina Wietrzychowice. W swoich działaniach postanowiła zaakcentować edukację dzieci. Zajęcia przygotowane z myślą o najmłodszych pokazały, że nauka nie musi być wcale nudna i monotonna. A wszystko za sprawą realizacji zwycięskiego projektu "Fascynujący świat robotów – lego robotyka". Budowanie i programowanie robotów sprawiło, że nauka przedmiotów ścisłych oraz rozwijanie umiejętności technicznego, matematycznego i logicznego myślenia stały się wspaniałą zabawą. Oprócz tego typu zajęć gmina w swoich działaniach stawia na kulturalny rozwój dzieci, a także liczne inicjatywy edukacyjne i aktywności dedykowane dorosłym mieszkańcom.
Szkolenia dobrej jakości, czyli jak Edison wynalazł żarówkę
Wybierasz się na szkolenie i zależy Ci na tym, żeby czas i pieniądze przeznaczone na naukę przyniosły konkretne rezultaty? W Małopolsce mamy na to sposób – kursy oferowane przez firmy ze znakiem jakości MSUES. Wybierając je masz gwarancję, że szkolenie spełni Twoje oczekiwania. Tak zrobił chociażby Edison. Jak głosi legenda, żarówkę wynalazł po tym, jak wziął udział w szkoleniu dobrej jakości.
Wiek to atut!
Pomagamy osobom dojrzałym znaleźć pracę. Jak to robimy? Poznajcie efekty projektu "50+ dojrzali, potrzebni, kompetentni".
Jak małopolscy przedsiębiorcy wykorzystują pieniądze z KFS? - cz. I i cz. II
Od ponad trzech lat, czyli od początku istnienia Krajowego Funduszu Szkoleniowego, w województwie małopolskim z jego wsparcia skorzystało blisko 3 tys. pracodawców. Wśród nich były zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i mikroprzedsiębiorcy, którzy mogli liczyć na pełne dofinansowanie szkoleń.
Zobaczcie nasze Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej po liftingu
Zapraszamy do odnowionych wnętrz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie. Możecie się tam spotkać z doradcami zawodowymi, którzy pomogą Wam w podejmowaniu decyzji zawodowych i planowaniu kariery.
"Wrzuć na plus", cz. I i cz. II
Kim są doradcy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej? Co lubią? Co potrafią? Na te wszystkie pytania udzielamy odpowiedzi w naszym filmie. Przy okazji można również dowiedzieć się, jak wygląda nowy wystrój wnętrz naszego Centrum i skąd pomysł na ich zmianę.
Małopolanie o rynku pracy
Jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku pracy? Czy łatwo jest znaleźć pracę? Zobaczcie, co sądzą na ten temat mieszkańcy Małopolski.
Gmina Zakliczyn Edukacyjną Gminą Małopolski 2016
W 2016 r. Edukacyjną Gminą Małopolski została gmina Zakliczyn. Fenomen tej gminy to nie tylko 320 spotkań edukacyjnych łączących pokolenia, ale także silna współpraca stowarzyszeń z jej terenu.
W Małopolsce jakość szkoleń ma znaczenie
Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno-Szkoleniowych to oferta dla firm szkoleniowych potwierdzająca najwyższe standardy. To jedyny znak wydawany przez samorząd oraz gwarancja dobrej usługi. Dowiedz się, jak zdobyć znak MSUES!
Ogólnopolski Tydzień Kariery 2015
W dniach od 19 do 25 października 2015 r. odbywał się Ogólnopolski Tydzień Kariery. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Poznaj swojego doradcę kariery!".
Małopolski Dzień Uczenia się 2015 - relacja
VIII Konferencja Małopolska otwarta na wiedzę - cz. I
13 maja 2015 r. odbyła się w Krakowie VIII Konferencja Małopolska otwarta na wiedzę. Pod hasłem „Od wyzwań do rozwiązań" przedstawiciele nauki, edukacji, biznesu i administracji publicznej mówili o zadaniach stojących przed regionem chcącym budować przewagę konkurencyjną w oparciu o potencjał swoich mieszkańców. Punktem wyjścia do dyskusji były doświadczenia Małopolski w testowaniu innowacji dla rynku pracy: podmiotowego finansowania kształcenia, a także rozwiązań dotyczących funkcjonowania zintegrowanego systemu kwalifikacji.
WUP w Krakowie, w odpowiedzi na zaproszenie MPiPS do przygotowania konkursów regionalnych na realizację Gwarancji dla Młodzieży, w celu szybkiego ich uruchomienia przygotował projekt "Małopolskie Gwarancje dla Młodzieży". Projekt zakładał szeroką współpracę małopolskich instytucji wspierających młodzież. Partnerzy wspólnie wypracowali wytyczne do konkursów regionalnych ogłaszanych na inicjatywy wspierające młodych w wejściu na rynek pracy.
Osoby młode to potencjał Małopolski. Młodzi przedstawieni w filmie - świetnie radzą sobie na rynku pracy. Są dowodem na to, że warto mieć marzenia i korzystać z możliwości, które oferują Małopolskie instytucje. Ich pomysły i kreatywność mogły zostać zrealizowane dzięki pomocy urzędów pracy i funduszy unijnych.
W plebiscycie "Edukacyjna Gmina Małopolski" promowane są nietuzinkowe przedsięwzięcia edukacyjne, organizowane przez samorządy lokalne dla osób w różnym wieku. Bobowa, Łużna, Brzeźnica, Gorlice, Mucharz – te gminy zwyciężyły w poprzednich edycjach plebiscytu. Przyszedł czas nagrodzić kolejne. Do 12 lutego można zgłaszać kandydatów do tytułu "Edukacyjnej Gminy Małopolski 2014".
Młodzi, przedsiębiorczy, kreatywni, samodzielni
Wojciech (22 lata): właściciel "Kuźni Fryzjerskiej" w Tarnowie, otrzymał wsparcie z Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie.
Małopolski Dzień Uczenia się 2014 – relacja
Bezpłatne konsultacje, warsztaty, pokazy, konkursy, szkolenia i rozgrywki gier edukacyjnych – w sumie 85 wydarzeń odbyło się w całym regionie z okazji IV Małopolskiego Dnia Uczenia się. Zobacz relację.
"Przez kwalifikacje do rozwoju" – pod takim hasłem 23 czerwca 2014 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbyła się VII Konferencja Małopolska otwarta na wiedzę. Mówiono na niej m.in. o założeniach pilotażu zintegrowanego systemu kwalifikacji, realizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie w ramach projektu Budowa krajowego systemu kwalifikacji – pilotażowe wdrożenie krajowego systemu kwalifikacji oraz kampania informacyjna dotycząca jego funkcjonowania. Podczas panelu przedstawiciele świata nauki, edukacji, administracji publicznej i biznesu dyskutowali o tym, kto i jak skorzysta na wdrożeniu nowych rozwiązań. Zobacz zapis panelu.
Express do zatrudnienia, cz. II, Odjeżdżamy!
Express do zatrudnienia - zobacz film dot. działania projektu
Małopolanie wykorzystują szansę. Doświadczeni, dojrzali
Małopolanie wykorzystują szansę. Sam sobie szefem
Praca: zawód czy kompetencje?
Graj, doświadczaj, działaj
Część pierwsza - 20 lat Publicznych Służb Zatrudnienia w Małopolsce
Zapraszamy do podróży w przeszłość. Z ostatnim przystankiem - lata współczesne. Film "Publiczne służby zatrudnienia w Małopolsce" prezentuje zmiany, jakie zaszły w urzędach pracy w regionie. Nie zapominając jednak o kontekście ogólnopolskim: przemianach politycznych i gospodarczych, integracji europejskiej.
Część druga - 20 lat Publicznych Służb Zatrudnienia w Małopolsce
Pociąg do kariery
Jeżeli stoisz przed wyborem szkoły lub kariery zawodowej i zastanawiasz się, czy Twoje plany mają szansę powodzenia albo chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o swoim potencjale, wymarzonej profesji czy rynku pracy, zwróć się o pomoc do doradcy zawodowego. Oglądając film pt. "Pociąg do kariery" uzyskasz wiele pożytecznych informacji na temat usług poradnictwa edukacyjno-zawodowego w Małopolsce.
Edukacyjna Gmina Małopolski 2011
Program Operacyjny Kapitał Ludzki na półmetku
Małopolska wydała 1 mld zł z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na rozwój społeczny i zawodowy mieszkańców. Film przedstawia ciekawe inicjatywy i projekty realizowane w województwie małopolskim na rzecz osób młodszych, starszych, uczniów, pracowników, przedsiębiorców i naukowców. Materiał uzupełniają wypowiedzi m.in. wicemarszałka województwa małopolskiego - Romana Ciepieli oraz dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie - Andrzeja Martynuski (instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie POKL w Małopolsce). Zobacz, jak fundusze europejskie wpływają na rozwój Małopolan!
Małopolski Dzień Uczenia się przez Całe Życie
Dni Otwarte dla Projektodawców POKL "Pomocna Dłoń"